schatten, en niet hem in het aangezigt slaan, door een vreemde - die, ja vele talenten bezit, maar toch als dirigent vol strekt geen naam heeft, en als zoodanig niet boven hem staat - den dirigeerstok in handen te geven. - Hoe durft ge spreken, HH. onderteekenaars 14, van uwe zorg voor de belangen van de Leydsche toonkun stenaars, wanneer voor de gewigtigste be trekking aan uwe Muziekschool een Musi cus van elders door u wordt aangesteld, die in tegenspraak met uwe Circulaire geen bewijzen van bekwaamheden op eenig con servatorium heeft gegeven Hoe durft ge zoo iemand gelasten, om een kundig on derwijzer, die 15 jaren zonder aanmerkin gen van uwen kant aan uwe Muziekschool onderwijs gaf, en voor wiens goede leer wijze zoovele bekwame leerlingen pleiten gedurende zijn onderwijs te surveilleren en hem zoodoende zedelijk dwingentot het nemen van zijn ontslag Heet dat zor gen voor de belangen onzer Leydsche toonkunstenaars? Neen HH. onderteeke naars 14, voor die bemoeijingen hebben zij u niet te dankenzij brengen hun wel groot nadeel maar geen voordeel aan. - Uwe zorg, Commissarissen van het Musis Sacrum, om hen en anderen te behoeden voor schade, aan buitenlandsche kunste naars te lijden, is ook onnoodig. - Niemand heeft daardoor zoo erg geleden. Wel hoor den we dezer dagen dat een der Commis sarissen voorl. winter voor 1.50 op die wijze was beet genomen. - Mogt dit later evenwel kunnen gebeuren, dan gelooven we door de policie beter geholpen te kun nen worden, en behoeven de zorg van Commissarissen niet. Eindelijk hebben Commissarissen de zon derlingste bewering voor het laatst bewaard. Zij vragen namelijk of de waarborgen voor goede Concerten niet beter te vinden zijn bij hen dan bij wie geldelijk belang voorop staat. - Zou dan geen goed Concert kun nen gegeven worden zonder uwe bezielende leiding? Staat ge zoo hoog in de kunst dat alles alleen door uw beleid kan róus- seeren? Voor de ééne vraag verwijzen we u naar Musis Sacrum, dat onder uwe han den ziek is geworden en gestorven na kort vóór uwe intrede in het bestuur zijn 25-jarig jubilé met een degelijk Con cert gevierd te hebben. Voor de andere, naar het prachtige Concert, dat voorl. winter in den Schouwburg plaats had waarop Haydn's Schepping zoo overheer lijk schoon ten gehoore werd gebragt waar 700 stadgenooten en vreemden el kander eene plaats betwistten, en dat ge geven werd: door de Vereeniging van Musici hier ter stede. - Zijn voorts de Eruditio-Concerten te Rotterdam niet de beste die daar gegeven worden en gaan deze niet van geldelijk belang uit? Heb ben ze niet meer dan 25 jaar bestaan en meer en meer gebloeid? Hoe denken HH. Commissarissen over de Cecilia- en Toe komst-Concerten te Amsterdam en 's Hage; zijn er ooit betere hier te lande gegeven Staat de kunstenaar van professie niet hierin gelijk met iederen handelaar, die weet dat als hij slechte waar levert, zijn kooper niet terugkomt, en alzoo: dat al leen goede Concerten hun voordeel aan brengen - Dochwe zouden langdradig wordenen komen daarom tot de conclu sie, en welke is deze? Dat voor goede Concerten geene genootschappen behoeven te bestaandie als Musis Sacrum zeer schraal betalenen de Leydsche artistes- solisten veel beloven maar weinig geven dat de toonkunstenaars zich zelf kunnen beschermen voor schade; en dus de be moeijingen van Commissarissen in deze overbodig zijndat er wel zin voor goede muziek bestaatdoch dat men die niet geleid wil hebben door Commissarissen van Musis Sacrumdie stellig voor andere zaken zeer bekwaam zijnmaar van zoo iets geen slag hebbenen beter deden zich alleen met hunne eigen zaken en ambten te bemoeijendie zij zeker óók meer om het geldelijke, en daarom zooveel te beter, znllen waarnemen. Eenige muziekliefhebbers. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 17 October. 131 witbonte Poolsche tarwe f 450. 130 bonte 440. 125 Pruissische rogge 234. 119 jarige Petersburger 200. Koolzaad ot hooger en Lijn zaad williger. TURIN, 17 October. Uit Napels wordt berigt, dat de ko ninklijke troepen weder een aanval hebben gewaagd en daarbij zijn teruggeslagen. Koning Victor Emanuel wordt morgen te Chieti verwacht. MARSEILLE, 17 October. Berigten uit Konstantinopel behelzen het besluit tot onmiddellijke terugroeping van den Groot-Vizier op aandrang van Lord Bulwer. De Russische gezant ontving be velen om daar tegen te protesteren. De Fransche gezant had zijn leedwezen te kennen gegevendat de zending onvolle dig was. NAPELS, 17 October. Garibaldi verlangt, dat een Napolitaansch- Siciliaansche vergadering bijeenkomtten einde de stemming der bevolking over de inlijving goed te keuren. Alhier heerscht spanning, patrouilles doorkruisen de stad. BERLIN, 17 October. De Russische gezant te Turin is terug, geroepen en aan deu Sardinischen gezant te Petersburg zijn zijne paspoorten toe gezonden. PARIJS, 17 October. Garibaldi zal onmiddelijk na de afkon diging der verwachte aansluiting bij Pie- mont zijne politieke betrekking nederleg- genom die van Opperbevelhebber over de Zuid-Italiaansche land- en zeemagt te aanvaarden. Hij zou zich alsdan uitslui tend bezig houden met toebereidselen tot een oorlog tegen het voorjaar, waartoe hij zou beproeven uit alle landen van Europa vrijwilligers te verkrijgen. MADRID, 17 October. De instructie tegen Rodriguez Servia, de dader van den aanslag op het leven der Koningin is begonnenhij heeft zijne misdaad beleden. Hij was in dienst bij den heer Nunez Prado, lid der Cortes. AMSTERDAM, 18 October. Rogge slapper, op levering Maart 1861 2.lager. Binnengekomen te Texel van Ba tavia Vrede kap. van der Plas, - als pas sagiers de heer J. H. Herklots en familie. Tegenspoed is de voorwaarde van alle zedelijke grootheid. Gelijk eene rivier overal keerpunten of beletselen moet vindenzal zij geheele gewesten met hare zegeningen begiftigenzoo moeten ook wij gedurig beletselen in ons leven ontmoetenzullen wij iets nuttigs verrigten. In het raidden der onderdrukking worden de mannen ge boren die het juk moeten afschudden. pCt. Consols 3 Rente3 u Metaliek5 v Nationale5 u u Wissel p. Londen A* nederland Werk. Schuld2£ pCt. 3 ff Aandeel Handel-Maatschappij spanje BuitenlandscheIf pCt. u Binnenlandsche3 Portugal te Londen3 u 1856/593 rusland Hope 1798/1816 5 1828/295 n Stieglitz en Comp4 n n 5e 5 h u 6®. ...5 Dito Spoorweg volgefournd oostenrijk Metaliek5 pCt. u 2 j- u Rente Amsterdam 5 n u Nationale5 u Grenada 14£, f. Uitg. 6/T, 92J 68.95 97{ 46 H 44 TT 76f 95^ 44| 24^ 52»! u 93 69.05 39nr 461 44| 42f 96 44' 68.90 62}| 46 421 52| Te Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SYTHOFF. Per Telegraaf. Paar le n. Beursberigten. LONDEN, 18 October. PARIJS, 18 October. WEENEN18 October. AMSTERDAM, 18 October. U H II 4 62{ 42 9 1011 68» 62|- 52 0liï s

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 4