Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. toen niet zeggen, dat de invoering der gemeentewet tot ver hooging der lasten heeft aanleiding gegeven. Wat de fabricage- werken betreft, ia de vergelijking duidelijk en moet men aan nemen dat meer dan vroeger daarvoor gelden beschikbaar worden gesteld; 't geen evenwel buiten verband met de ge meentewet staat. Naar men verneemt zal Z. M. den Koning zich binnen eenige dagen weder naar het Loo begeven. Men verneemt dat de generaal Coenegracht, bevelheb ber van de 7e milit. afd. en van de vesting Maastricht, is belast Z. M. den Koning der Belgenbij zijn aanstaand be zoek te Luik, in naam van onzen Koning te begroeten. De heer P. Stevens, handelaar en fabriekant van wape nen te Maastricht, is tot ridder der Leopoldsorde benoemd. Die benoeming strekt tot een nieuw bewijsdat de nationale nijverheidwaarvan de heer Stevens een der voornaamste ver tegenwoordigers is, in het buitenland wordt gewaardeerd. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat op den 30en October in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden eene verkiezing zal plaats hebben als lid der Tweede Kamer- ten gevolge der niet toelating van Mr. J. Dirks. Als een aanvulling op het berigt betreffende het gerech telijk onderzoek, dat tegen Ds. du Cloux is ingesteldwegens gebezigde beleedigende uitdrukkingen van den predikstoel te Baamsdonkwordt gemelddat weinige dagen na het verhoor san den Minister van Justitie is opgezonden eene verklaring van p. m. 200 toehoorders uit vijf verschillende gemeenten- daarbij betuigende, dat door Ds. du Cloux niets is gesproken dat kwetsend of beleedigend was voor den Koning of het Ko ninklijk Huis, bereid zijnde zulks met eede te bevestigen. De oudste leeraar der Ned. Herv. Gemeente te 's Hage, de Wel-Eerw. heer Ds. Molenaar, die eergisteren avond ern stig ongesteld is gewordenheeft den nacht rustig doorgebragt, maar bevindt zich evenwel in zorgelijken toestand. Als een zeldzaamheid kan men mededeelendat gisteren te 's Hage een vrouw van 19 jaren van haar vijfde kind is bevallen, waaronder zich geen tweelingen bevinden. De Algemeene Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Utrecht heeft ter vervulling der bestaande vaca ture het volgende zestal gemaakt: Ds. B. J. Adriani te Rot terdam, W. J. Jorissen te Hattem, N. H. de Graaf te Apel doorn, D. Gildemeester te ScheveningenG. P. Kits van Heijningen te Deventer en P. H. Hoog te Bolsward. Ds. J. C. Verhoeft' te Zevenbergen heeft voor een beroep naar de Kaap de Goede Hoop bedankt. Nadere berigten betreffende de zaak van bet stiefkind op de Uiterstegracht, uit echte bronnen verkregenbehelzen dat dit meisje den ouderdom van 23 jaren heeft bereikt en zich nog in het Stads Ziekenhuis onder behandeling van den geneesheer bevindt, die in zijn verslag niet anders heeft kun nen verklaren, dan dat geen uiterlijke teekenen van ondergane mishandeling aan dat meisje waren ontdekt, maar dat zij het gebrek had van zich te bevuilenzonder dat de oorzaak daar van kon worden opgegeven 't zij dat zulks aan physieke of aan andere redenen moest worden toegeschreven. De justitie schijnt geen onderzoek te doen, - want ofschoon de toegang tot het zoldertje was verzegeld, zijn de zegels weggenomen, zonder dat een plaatselijke opneming is geschied. Het gedrag der ouders na de ontdekking schijnt meer dan een bewijs opgele verd te hebben van een berispelijke gezindheid; - maar het getuigenis van den gasthuisarts, dat er geen sporen van mis handeling op het ligchaam te zien warenook afdoende te zijn geacht om aan de zaak geen verder gevolg te geven. Betreffende het gymnasium Willem III wordt thans nader uit Batavia medegedeeld, dat, terwijl op den llen Julijtoen als tijd stip van opening bepaald was 4 September aanstaande, aanvra gen waren voor 29 plaatsen als in- en 3 als externes (zijnde dit aantal veertien dagen later aangegroeid tot 52 voor in- en 4 voor externes), - bedoelde aanvragen reeds geklommen zijn tot 70 voor in- en 2 voor externes. Deze onverwachte spoedige vermeerdering van aanvragen, waaronder 5 jongelieden welke uit Europa herwaarts terug zullen komen, is een bemoedigend verschijnsel, maar heeft noodwendig moeten leiden tot speciale maatregelen van tijdelijke voorziening tot tijd en wijle de bij bouwing der localen voor de jongelieden zal voltooid zijn. Het collegie van curatoren, wenschende zoo mogelijk geen der in- gekomene aanvragen aftewijzen, heeft nu het middel gevonden door hulplocalen aan al de ingekomen aanvragen te voldoen (mits de aanstaande kweekeling den ouderdom van 10 jaren bereikt en voldoend admissie-examen afgelegd hebbe), waardoor de opening echter, hoezeer slechts voor 14 dagenis moeten uitgesteld worden en alsnu definitief is bepaald op 15 Septem ber aanstaande. Reeds vier docenten zijn aanwezig, terwijl de aankomst uit Europa van nog vier hunner in den loop van September wordt verwacht. De Europesche suppoosten zijn gekozen; het bestelde, aU ledikanten, lampen, bedde- en tafelgoed, glas en zilverwerk enz., is uit Europa aangekomen terwijl met den meesten spoed aan de verschillende verbouwingen van het bestaande wordt gearbeidom daarna aan het nieuwe werk te beginnenen wel eerstens aan het daarstellen van een groot gebouw met twee verdiepingenbestemd voor slaap- en schoollocalen. De officiële inwijding en het leggen van den eersten steen zal tegen het einde van de maand September of het begin van October met de meeste plegtigheid plaats vinden. Men verneemt, dat thans alleen een docent in de wis- en natuurkunde ontbreekt, doch dat er uitzigt bestaat dat men een bekwamen onderwijzer in die vakken uit Nederland zal bekomen. Hierop wordt te hooger prijs gesteld, omdat het on derwijs in de natuurkundige wetenschappen naar men meent het allerbelangrijkste isen in Nederland zoowel als in Indië te zeer wordt verwaarloosd. De geschiedenis van Romulus is interessant, maar de geschiedenis van de wenteling der aarde is interessanter. Wanneer men een blik heeft geslagen op het heerlijk terrein, de doelmatige gebouwen, de uitmuntende'keus van docentende belangstelling der heeren curatorenen vooral op de veelbelovende jeugd dan mag men zonder vermetel heid de beste toekomst aan deze waarlijk koninklijke inrigting voorspellen die Batavia tot sieraad en Java tot een onwaar deerbaar voordeel strekken zal. De dankbaarheid van alle op rechte vrienden der kolonie zij de belooning van hen die tot de daarstelling dier inrigting hebben medegewerkt mogen allen zich in haar voortdurenden bloei en schoone uitkomsten verheugen Te Batavia is den 20en Augustus aangekomen: Baron Palland van Roozendaal, kap. Hoogenstraten, van Panaronke;- 10 Augustus te Soerabaya Wilhelmiua Mariakap. Postma, van Amsterdam, en den 20en Augustus van Macao uitgezeild naar Batavia Agadia en Paulinakap. Itz. Het getal der Piemontesche troepenover zee gekomen, bedraagt 14,000 man. Zij zouden naar Caserta worden ge zonden, na door Koning Victor Emanuel in oogenschouw te zijn genomen, die elk öogenblik in de hoofdstad der Beide Sicilien wordt verwacht. De troepen, die van de grenzen van den Kerkdijken Staat komen, concentreren zich te Isernia, eene stad in Molisa, welke provincie grenst aan Terra de Labora, de Boven-Abbruzzen en Principitate Citerere. Het Piemonteesch hoofdkwartier is reeds gevestigd te Campo Basso, hoofdplaats der provincie Molisa. Behalve de fransche paketboot zijn nog vier andere fran- sche schepen door de manschappen van Garibaldi genomen,- die aan den eigenaar, de heer Lagardi te Marseille, eene scha devergoeding van 400,000 fr. heeft toegekeud. Uit Venetie wordt gemeld, dat drie nieuwe forten,gewa pend met stukken met gegroefde loopen, voltooid zijn tusschen de Lido en Malomocco, ten einde in onverhoopte gevallen het binnenkomen in de haven onmogelijk te maken. De Veneti- aansche kust is in gemeenschap gesteld met een stelsel van mijnenzoodat men elk corpsdat beproeven mogt te landen door middel van eene electrische batterij in de lucht kan doen springen. De Turksche schatkist is in zulk een benarden toestand dat men de toevlugt heeft moeten nemen om bij rijke woe keraars kleine leeningen te sluiten. Voor Turksche rekening is eveneens in Zwitserland eene leening van zes millioen ge-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2