N°. 197. Donderdag 18 October. A0. 18$Q.Jl: Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot lid der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Limburg G. H. G. H. Leurs, doctor in de genees-, heel- en verloskunde te Roermond, en zulks ter vervanging van wijlen den heer Dr. J. Beckers. De berigten, die uit Stuttgard ontvangen worden nopens den ziektetoestand van Z. K. H. Prins Alexander, luiden bij voortduring gunstig. HD. neemt in beterschap toe. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Za ken zal aanstaande Zaturdag den 20e" October niet plaats hebben. T- De Minister voor de Zaken der Hervormde Eeredienst beeft inlichtingen gegevenbetreffende de vraag door de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedaan of de Regering bereid is maatregelen te beramen tot opheffing van de collatierechten" en daaromtrent vermeld, dat de pogingen door de jaarlijksche Synoden der Nederlandsche Hervormde Kerk in de laatstvorige jaren aangewend, om de wijze, waarop in de Hervormde Ge meenten voortaan de predikanten zullen worden beroepen en de kerkeraden zamengesteldop een vasten voet te regelenbij een besluit der Synode, in de maand Julij van dit jaar ge houden verdaagd zijn totdat een volgende Synode zich geroe pen mogt vinden die weder optevattenten gevolge waarvan de zamenstelling der kerkeraden bij de Hervormden hier te lande nog voortduurt volgens eene regeling, die slechts pro visioneel in werking is en dat er verschil van meening blijft bestaan, omtrent de wijze, waarop de verkiezing van predi kanten behoort plaats te hebben. Tegenover de voorstanders van de tegenwoordige inrigting der kerkbesturen en der thans aangenomen bevoegdheden der kerkeraden zijn steeds anderen, die bewerendat de kerkeraden gelijk zij thans zijn zamengesteld, niet kunnen geacht worden de gemeenten te vertegenwoordi gen, en dat door de invoering van verkiezingen, gegrond op het stemrecht der gemeenteledenhet beginsel moet worden in werking gebragt, uitgedrukt in art. 23 van het algemeen reglement voor de Hervormde Kerkvastgesteld bij het Sy nodaal besluit van 9 September 1851: het recht tot benoe ming van ouderlingen en diakenen en tot beroeping van pre dikanten, berust bij de gemeente." Bij dezen strijd op kerkelijk gebied meent de Minister zwarigheid te moeten maken den Koning voorteslellen om, waar Z. M. als Hoofd van den Staat de bevoegdheid tot benoeming van predikanten heeftdeze te laten varen en aldus aan de kerkeraden te schenken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Burg, en Wethouders van 's Gravenhage te kennen gegeven, dat voor de jongst verleende concesse aan de lioil. IJzeren Spoorweg- Maatschappij voor den Spoorweg Scheveningen - 's Hage - Lei den - Woerden juist dezelfde rigting is gekozen als door den heer Soetens voor een railroute, en dien ten gevolge een on derhoud wordt gevraagd van den Burg., den hoofdingenieur van den Waterstaat en een afgevaardigde der Spoorweg-Maat schappij. De Minister van Koloniën heeft in de zitting van 11. Maandagde voor- en nadeelen der transactie of van het Pangka- contract tegenover elkander stellende, op de volgende uitkom sten gewezen a. Indien het proces ten principale verloren ware, dan zou het Gouvernement niet hebben ontvangen 206,000 en bloot gesteld zijn geweest aan een procedure voor hoogst aanzien lijke schadevergoeding. c. Indien het Gouvernement op beide punten had gezege vierd, dan zou het in ééns 103,000 meer hebben ontvan gen, maar verloren hebben gedurende 20 jaren jaarlijks/76,000 of 96,000. d. Al ware overgegaan tot de uitbesteding, dan nog zouden zijn verloren gegaan twee oogstjaren tot een bedrag van ƒ153,000 of van 180,000, en dus te bovengaande de som, die nu bij wijze van transactie is afgestaan. De Minister verklaart plegtig, dat hij gemeend heeft en nog meent, dat door de afdoening op die wijze van eene langge rekte procedure 's Lands belang met zorg en gemoedelijkheid is behartigd. De Prins-Regent van Pruissen heeft het ridderkruis van den Rooden adelaar 3® klasse geschonken aan den len luit. W. C. baron van Snouckaert van Schouburg, adjudant en stal» mees Ier des Konings. Burg. en Weth. van 's Hage hebben ontvangen een mis sive van den Minister van Oorlog, waarbij deze aanneemt het laatstelijk door den Gemeenteraad van 's Hage goedgekeurd besluitzoodat de kazerne-gebouwen kosteloos dopr de Gemeente .J^ gr' w iimisiii ii\(,i;i,ni Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 ra.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 ra.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 'smorgen3 te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9--10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 ure. b. Indien het Gouvernement het proces ten principale had gewonnenmaar de schaderekening ten deele niet zou zijn toegewezen dan zou minder zijn ontvangen dan 206,000.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1