W N°. 196. Woensdag 17 October. A°. 18q0|® Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; f> u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 nre 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. - Thesauriedagelijks van 102 ure. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9 -10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. Phllantropie. IV. «Het is een beginsel van onzen tijd en een beginsel, toe passelijk zoowel op christelijke als niet christelijkeop katho- lijke ah op protestantsche kerkgenootschappen dathoe stren ger de scheiding is tusschen kerk en staat, tusschen geestelijke en wereldsche belangen en bemoeijingen des te beter beiden daarbij varen. De kerk heeft nooit het wereldlijk zwaard lang gezwaaid, zonder zich zelve ernstig te verwonden; de staat heeft nooit eenen officiëlen en politieken weg der zaligheid verkondigd, zonder weldra de onzaligste gevolgen te onder vinden." De geschiedenis heeft geleerd eu de ervaring van onzen tijd bevestigt het dagelijks, dat het openbaar gezag, zoodra het zich rechtstreeks inlaat met de philanthropic, zijne pogingen en bemoeijingen altijd ziet schipbreuk lijden omdat het den voet zet op een gebied, waaraan het vreemd moet blijven. De staatsarmenzorg bijv. treft geen doel, als liefdadigheid tot beginsel strekt, maar zij draagt vrucht, wanneer zij bloot als politiezorg wordt beschouwd. De godsdienstigheid of zede lijkheid wordt niet bevorderd door wettelijke voorschriften op het vieren van den Zondag; - maar al wat strekt, om wan orde en onrust te werenkan daartoe soms dienstig zijn. Bij de kerkdijken is steeds eene sterke neiging te bepeurenom zich van de hulp van den Staat te bedienen in het belang dei- kerk, - ofschoon op kerkelijk gebied het staatsgezag altijd ziju invloed en kracht moet verliezen. Het algemeen welzijn evenwel heeft zijn eischen en van daar dat, waar de kerk in de vervulling van hare taak te kort schiet de Staat geneigd wordt bevonden in het algemeen belang op te treden. De geschiedenis leert, dat juist daaruit is voortge vloeid het verwijt aan de voorstanders van vrijzinnige begin selen gedaan: - de toeleg tot het vestigen van een staatsal- vermogen. Waar de kerk te kort schiet, moet de staat te hulp komen, - waar de godsdienst tot bevordering van zede lijkheid of tot wering van zedeloosheid onvermogend schijnt, wordt de sterke arm ingeroepeu. Men heeft het gevaar van zulk een toestand ingezien euten einde daaraan te gemoet te komen, een middenweg gezocht en gevonden in vereenigin- gen van bijzondere personen. - Van daar oorspronkelijk de toenemende pogingen van bijzondere liefdadigheid, bijzondere philanthropische instellingen - buiten kerkelijk 'of openbaar gezag. Aan het hoofd daarvan staat de Maatschappij tot Nut van 7 Algemeen-, en nevens haar al de genootschappen en vereenigingendie of ten doel hebben wat de taak der kerk is, of voorzien in eene behoefte, waarin de Staat te kort kwam De MaatschappijTot Nut van 7 Algemeen bekleedt eene eerste plaats onder de philanthropische vereenigingen van ons Vaderland. Vele dergelijke4 vereenigingen zijn in de laatste jaren naast haar opgestaanmaar zij behield toch hare eerste plaats. Ook bij het vergelijkend onderzoek naar de verdiensten van elk dier instellingen, zoo als dit eigen is aan onze dagen verliest zij niets van haren hoogen rang. In tegendeel; zij rijst in de schatting van den Menschenvriendals hij de onge noegzaamheid van menige philantropische poging met haren veelvermogenden arbeid vergelijkt. Zij heeft een veelomvat tend doelruim is de omtrekwaarin zij werkten zij schenkt aan ééne klasse der burgermaatschappijde ijverig arbeidende burgerklasse, de voorkeur van hare zorgen. Laat ieder maar onderzoeken bij zijn eigen Departement, of daar, als allen er steeds met den ijver der liefde waren werkzaam geweest, niet reeds lang dat nut zou ziju gesticht, wat andere Vereenigin gen er thans pogen uittevverkeu." Z. M. heeft benoemd: tot lid der commissie van admi nistratie over het huis van arrest en justitie te Assen den heer H. A. M. Brumsteede, lid van den raad der gemeente Assen tot procureur bij het prov. gerechtshof in Noordbrabant en de arronds.-recbtb. te 's Hertogenbosch A. F. Scheffers, thans procureur bij de arronds.-rechtb. te Eindhovenbij het wapen der kavalerie, bij het le reg. dragonders, tot ridmeester van de 3e kl. den len luit. K. van der Lely, van het 3e reg. dra gonders; bij het 2e reg. dragonders, tot len luit. den 2en luit. K. J. D. Wijnhoff, van het korps; bij het person, der geueesk. dienst van de landmagttot apotheker van de 3e klasse A. C. P. Vogelsang,

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1