N°. 195. Dingsdag 16 October. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSOH DAfiBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdageu, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 n. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingeu aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeesterdagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. -Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. te Draten 0. J. Hermsenthans te Reusel. Men verneemt, dat Zaturdag 11. in de residentie het be- rigt is ontvangen, dat Z. K. H. Prins Alexander, die zich met H. M. de Koningin te Stuttgart bevindt, door een on gesteldheid is aangetast. Naar men verneemt, zijn nopens die ongesteldheid van Z. K. H. Prins Alexander uit Stuttgard geen berigten ontvangen, welke zorg zouden inboezemen. Prins en Prinses Hendrik hebben 11. Zaturdag de resi dentie verlaten en zich naar Luxemburg begevenalwaar zij tot Januarij zullen verblijven. De majoor van der Schrieck, die onlangs door Z. M. overgeplaatst is bij het reg. Grenadiers en Jagers, is belast met het kommando over het 2e bataillon van gemeld korps, alhier in garnizoen. De strijd voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Tiel schijnt zich te zul len bepalen tot de HH. van Lith de Jeude te Tiel en van Hoy- tema te Kuilenburg. De heeren li. de Bruyn, hoofdingenieur van de Water staat in Nederl. Indië, T. J. Stieltjes, adviseur voor technische zaken, bij het Ministerie voor koloniën en J. Dixon hoofd ingenieur voor industrie en spoorwegen op Java, zullen nog in deze maand naar Indië vertrekken. Aanst. Zaturdag, den 20en dezer, zal het monument voor het graf van Tollens te Rijswijk worden onthuld. De 's Gra- venhaagsche Commissie voor dat monument is zamengesteld uit de heeren C. G. Withuys, S. J. van den Bergh R. C. Bakhuizen van den Brink, Mr. D. Levyssohn Norman, Mr. J. D. Caan van Hoekenburg, P. J. Landry en T. van Westhreene Wz. Zij heeft in der tijd benoemd tot haren voor zitter, (daar de heer Withuys verzocht had van het presidium verschoond te mogen blijven), den heer Bakhuizen van den Brinktot secretaris, den heer S. J. van den Bergh en tot thesaurier den heer P. J Landry. Het monumentin de werkplaats van den heer Lacomblé vervaardigd, is gereed. Het stelt voor een kolossaal vrouwenbeeldde poezyin de linkerhand houdt het beeld een lier en in de opgeheven rech terhand een immortellenkrans, welken het schijnt te laten val len op het graf. Het beeld is vervaardigd uit een soort fijnen grijzen zandsteen. Bij gelegenheid van de onthulling zal er een redevoering worden gehouden en zullen onder anderen door eenige liedertafels gezamenlijk uitvoeringen op het graf plaats hebben. Ds. H. de Veer te Delft heeft 11. Zondag aan zijne ge meente bekend gemaakt, dat hij het beroep naar de Hervormde gemeente te Leiden niet heeft aangenomen. De Gemeenteraad van Zierikzee is blijven volharden bij zijn besluit om het schoolgeld voor het openbaar lager onder wijs vooruit te doen betalenniettegenstaande de daartegen door Gedeputeerde staten van Zeeland ingediende bezwaren. Donderdag 11. is te Middelburg overleden Mr. J. G. Schorer, een der oudste Raadsbeeren in het Provinciaal Ge rechtshof in Zeeland. Hoogst belangrijk zijn de volgende zinsneden, die wij uit een onzer dagbladen overnemen, omdat het niet zoo al gemeen gelezen wordt, als wij wel zouden wenschen: Het is vreemddat de rechtvaardigheiddie in de theorie een zoo algemeene erkenning vindt, door den mensch in de praktijk zoo dikwijls miskend wordt. De Christelijke Neder lander bidt, dat geen magtiger volk hem moge komen doen, wat het niet zou wenschen zelf gedaan te worden; maar de Christelijke Nederlander doet ondertusschen met zijnen Javaan; wat hij volstrekt niet zou begeerendat men hem deed. En echter, wanneer het recht is, dat de Javaan, omdat hij zwak ker is, dwangarbeid voor de Nederlander doet, dan zou het evenzeer recht wezen, dat de Nederlander, wanneer hij de zwakste was, dwangarbeid voor den Javaan deed dat hij knol len en rapen, aardappelen en kool, bij wijze van gedwongen kuituur, tot onderhoud der Javaansche staathuishouding en de Javaansche schatkist produceerde, dat hij hier in het zweet zijns aanschijns ploegde en zaaide, oogste en maaide voor de Javaansche regentendie zonder het Nederlandsche batig slot niet regeren kondenvoor het Javaansche volkdat zonder dat batig slot niet leven kon. Hiertegen is niets intebreiïgen dan het fameuse standpunten-argument. Voor den Nederlander op zijn Nederlandsch standpunt heeft de zaak een geheel an der aanzien dan voor den Javaan op zijn Javaansch standpunt. - Zekerlijk, de rechtvaardigheid is een heerlijk ding. De Chris telijke Nederlander, aanhanger der koloniale autocratieerkent het. En het ware nog heerlijker, wanneer wij zelfs jegens de Javanen rechtvaardig konde wezen- maar helaaswaar blijft

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1