Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der in en uitgaande reehten en accijnsen te Leeuwardende heer L. J. van Dunne, thans ontv. der dir. bel. en accijns, te Heerenveentot ontv. der dir. bel. en accijns, te Sexbierumde heer M. Feikens thans ontv. derzelfde middelen te Bierumen tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. recht, en accijns te Vlissingen, de heer F. F. van Suchtelen thans ontv. der dir. bel. en accijns, te Baarn c. a. Door den Minister van Financien is op een deswege in gekomen adres, bij resol. van 18 Sept. 11., ten aanzien der verzending per post van kopij met drukproeveno. a. bepaald dat, ofschoon bij een strikte uitlegging der wet, de franke ring van kopij op den voet van drukwerk met of zonder bij gevoegde proef geheel zou kunnen worden geweigerdhet echter niet de bedoeling der administratie is daartegen meer dere moeijelijkheden in den weg te leggendan noodig is tot het weren van misbruik - weshalve de directeur van het postkantoor te Leiden is aangeschreven, om voor het vervolg de verzending van kopij op den voet van drukwerkwanneer zij gevoegd is bij een drukproef, toe te laten, mits de kopij en de proef kennelijk tot hetzelfde werkwaarvan de uitgave plaats vindtbehooren en de proef niet worde ver vangen door eenig ander gedrukt stuk 't welk aan dat werk vreemd is, - of wel daarbij worden ingesloten andere geschre ven stukkenwelke niet tot dezelfde kopij behooren- zon der dat het een vereischte isdat de tekst van de .kopij en van de proef geheel met elkander overeenstemmen. Ter vervanging van 17 minder geschikte vrijwoningen van de vereenigde gods- en gasthuizen te Utrecht, hebben regenten besloten een gelijk getal nieuwe vrijwoningen te doen bouwen, die thans de straat zullen voltooijenwelke van deVeenstraat naar de Kranskade zal loopen. De aanbouw dezer woningen onder leiding van den heer van Lunteren architect aldaar, is dezer dagen aangenomen door Dawson voor 23,900. De Gemeenteraad van Dordrecht heeft met eenparige stemmen besloten aan Gedeputeerde Staten medetedeelen van gevoelen te zijndet de bezoldiging van den Burgemeester van 1800 op 2400 moet worden gebragt. Morgen, Zaturdag avond zal in den Kon. Frauschen Schouwburg te 's Gravenliage ten tooneele worden gevoerd: Esstelle, ou le père et la fille, vaudeville en un acte, en Guillaume Teil, Fransche opéra, en 4 actesmusique de Rossini. Op de dezer dagen gehouden van ouds bekende boter- jaarmarkt te Meppel waren aangevoerd 93000 ponden boter. Woensdag 11. heeft de heer Dr. E. J. Diest Lorgion te Groningen de betrekking van buitengewoon hoogleeraar in de godgeleerdheid aanvaard, met eene in de Nederlandsche taal uitgesproken rede: over de rechte beoefening der historische theologie als uitnemend geschikt ter opboutcing van de kerk der toekomst. Ds. H. van Broekhuizenpred. der Herv. gem. te Otter- loo, heeft eene roeping ontvangen naar de Kaap de Goede Hoop. De Christelijke Afgescheidene Gemeente te Amsterdam zal de oude Kerk op de Bloemgracht weder ten gebruike doen inrigten en een tweede predikant beroepen. Het onlangs ingediend wetsontwerp tot afschaffing der slavernij in de West-Indische bezittingen bepaalt, dat de vrij making der slaven geschiedt zes maanden na de afkondiging der wet in Suriname, en vier maanden na die af kondiging op Curacao, Bonaire, Aruba, St. Eustatius en Saba. De vrijver klaarden blijven onderworpen aan een bijzonder toezigt, op Su riname voor een onbepaalden tijd en op de eilanden gedurende tien jaren- met voorbehoud om hen ten aanzien van de burgerlijke rechten aan bijzondere regels te onderwerpen. De gouverneur der kolonie heeft evenwel de bevoegdheidom daarvan te ontheffen die zulks verdienen. - De vrijgemaakten moeten ^zich bepalen tot onafgebroken arbeid; ledigheid en landlooperij worden door bijzondere verordeningen geweerd. De Staat zal zorgen voor geneeskundige hulp, voor het onderwijs der kinderen cn voor gestichten tot opneming van wezenzie ken en oudelieden- maar de vrijverklaarden zijn verpligt daarvoor bijtedragen in de kosten. De melaatschen zullen in een afzonderlijk gesticht worden behandeld dat geheel op kosten der koloniale kas geschiedt. - De vrijverklaarden kunnen te gen een billijk loon worden verpligt tot den arbeid aan open bare werken. Zij zullen tegen vergoeding behulpzaam bij den oogstzoo de eigenaar van de regering daartoe vergunning heeft verkregen- in welk geval zij zes maauden nog op de plantages zullen blijven. Het openbaar gezag verschaft ver volgens zooveel mogelijk arbeid naar de geschiktheid en tracht hen te behouden op de plantages, waar zij zich bevinden, waartoe het met de eigenaars overeenkomsten sluitmits voor niet langer dan vijf jaren. Ingeval dat niet gelukt, zal de re gering zorgen aan de vrijverklaarden een verblijfplaats te ver schaffen. Zij, die niet tot plantages behooren, zoo als de oude slaven in de stedenkunnen worden verdeeld in afdeelingen naar hun verschillende arbeid. Zijdie met het bijzonder toe zigt over de vrijverklaarden worden belast, waken voor de na koming der overeenkomsten, die tusschen de eigenaars en de vrijverklaarde slaven zijn gesloten. Uiterlijk tien jaren na de afkondiging der wet zullen deze beschikkingen worden herzien. Uit het gedrufêt verslag der handelingen van de 83e al- gemeene vergadering en van het 4® nijverheidscongres der Ne derlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid, iu de maand Julij 1860 te Arnhem gehouden, ontleenen wij de na volgende rapporten der commissie, benoemd in de algemeene vergadering van 1859 om een praeadvies uittebrengen over de gedane voorstellen betreffende de vorming der werklieden en het gebruik van kinderen tot fabriekarbeid- met de conclu sie waarvan de algemeene vergadering zich heeft vereenigd en directeuren gemagtigd zich betrekkelijk het tweede gedeelte tot de Hooge Regering te wenden en het adres te stellen in zoo danige bewoordingen als zij het geschikst zullen achten. Het eerste rapport is van den volgenden inhoud: "De commissie moet bekennen, dat de kennisgeschiktheid en bekwaamheid der werklieden iu Nederland dikwerf zeer ach terstaan bij die van sommige andere natiën en dat het zeer wenschelijk zou zijndat er pogingen werden aangewend tot een meer doelmatige vorming der arbeidende klasse. Zij moet het echter betwijfelen, dat door bijzondere Maatschappijen hier toe het best pogingen kunnen worden aangewend. Het is van algemeene bekendheid, dat het fabriekwezen en de industrie in ons Vaderland in vele opzigten zeer veel van hunnen vorigen luister hebben verloren, en dat vele takken van het hooge standpunt zijn gevallen, waarop zij stonden. In vroeger jaren ontbrak bet dan ook niet aan meer degelijke eu bekwame werklieden. Het gaat zoo; wanneer de hoofdbron af neemt, dan droogen de takken op. Gaat het den industriëlen niet voordeelig, de werkman verachtertbij de eersten vindt men dan geen moed en veerkrachtde tweede wordt niet aan gemoedigd en beloondzijn loon vermindertde voeding wordt daardoor kariger en schraler, en dat slaat op zijn huisgezin terug. Er wordt een lusteloosheid geborendie hem en zijne kindeven verhindert tot lotsverbetering te komenhij en de zijnen worden physiek, intellectueel en moreel verwaarloosd. Men krijgt daardoor een werkklassedie werkt om te leven maar niet om aan] dat leven veerkracht en verbetering te ver schaffen. Wanneer de industrie haren vorigen rang wederom inneemt en de industrieelen zoowel indachtig zijn op de verbetering en bekwaming hunner werkliedenals op de voordeelen aan huune industrie verbondendan kan door elk individu meer worden verrigt, dan door een bijzondere Maatschappij. Hier geldt vooral de praktijk meer dan de theorie. Maar bijzondere Maatschappijen en ook die ter bevordering van Nijverheid kunnen toat doen. Zij kunnen de industrieelen opwekken en aansporen door hen daarop te wijzen. De ont wikkeling der industrie moet in ons vaderland vruchten dra gen; zijn ligging als midden in Europa, zijn wegen en vaar ten geven het gelegenheid de industrie op een groote schaal te ontwikkelen maar daartoe moet dan ook ieder zijn eigen krachten inspannen, en zoo zal van zelf een meer bekwame en bruikbare werkklasse oprijzen." Dingsdag deed zich aan de Arrondissements-Regtbank te Amsterdam (kamer van strafzaken), voorzitter Mr. A. Backer, een zeer vreemd incident voor. De heer K., phil. theor. raag. litt. hum. et jur. utr. doet. vroeger advocaat aldaar, stond na melijk teregt wegens mishandeling van zijnen huisheer. Toen deswege door den heer subsituut-officier van justitieMr, J. C,

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2