Buitenlandsch Nieuws. Woensdag middag te half 2 ure is te Scheveningen ge strand de Noorweegsche Schooner Itter kap. P. Keij komende van Christiaansand bestemd naar St. Yalvrij Sur Somme, in lading hebbende hout. De reddingsboot onder het bestuur van de heeren A. Hoogeveen en F. Varkevisser heeft niet het beste overleg de schepelingen zeven in getal van boord gehaald en van een gewissen dood gered, want eenige minuten later ver brijzelde het schip. Het grootste gedeelte der lading is, niet- tenstaande het stormachtige wedergeborgen't geen men aan een onvermoeiden ijver en het goed beleid van de strand vonderij te danken heeft. De lading, verzonden van het han delshuis van de heeren A. C. Hartsmann en Zoon te Christi aansand, was geadresseerd aan dat van de heeren Tallegram Delabarthe en Zoon te Am iens. Van twee buurtscholen in Drenthe hebben de hoofdon derwijzers, die een bezoldiging van f 225 genoten, hun ontslag genomen en elders weder als hulponderwijzers een betere plaat sing gekregen. Bij de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad van Dordrecht is geen volstrekte meerderheid verkregen maar moet een herstemming plaats hebben tusschen de heer Mr. J. G. Kist, Kantonrechter, en Dr. J. A. Delhez geneesheer aldaar. - Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat tegen het eind der maand October door onzen hoogst verdienstelij ken landgenoot, den heer J. J. Cremer uit 's Hage, te Rot terdam ten voordeele der Kweekschool ter bevordering der Zeevaart te Leiden eene voorlezing zal gehouden worden. Ruim 80 bekwame en geschikte matrozen zijn reeds door deze Kweek school aan onze vloot afgeleverd, terwijl deze nuttige instelling voor de toekomst nog belangrijker vruchten doet verwachten. Wil men voor hen die zich aan de beoefening der toon kunst wijden en daardoor geheel of gedeeltelijk in hun onder houd voorzien eenige bemoedigende uitzigten openen of geopend houden? Wil men, dat buitenlanders, die dikwerf door brom mende aankondigingen of andere kunstmiddelen zich met een slechts sober of in het geheel niet verdienden naam aanmel den zich hier meester maken van de voordeelendie althans gedeeltelijk en in de eerste plaats door de hier gevestigde kun stenaars behooren genoten te worden of wil men stadgenoo- ten helpen behoeden tegen schade, wanneer buitenlanders bij min voordeelige uitkomsten zich verwijderen, zonder zelts aan hunne geldelijke verpligtingen wegens gevraagde en geno ten medewerking te voldoen? Rust het vertrouwen op goede uitvoeringen niet veiliger bij een ondernemingbelangeloos uitgaande van eene Commissiedie alleen de bevordering der kunst, het welzijn van hare beoefenaars en het wezenlijk ge not der deelhebbers op het oog heeft, dan bij de aanbiedingen van hen, bij wie eigen geldelijk voordeel liet voornaamste, zoo al niet het eenige doel is? Deze vragen worden dezer dagen gerigt tot het geweten van de zoodanigen onzer stadgenootendie bij liefde voor de toon kunst en smaak voor een edel kunstgenot, ook voegen de lof felijke begeerte, om te helpen schragen en steunen de ijverige en belanglooze pogingen van Commissarissen van het Muziek gezelschap M. S., om in stand te houden wat hier ter slede werd gesticht, om het gezellig verkeer tusschen stadgenooten te ver binden aan de prijzenswaardige zucht om het gevoel voor het edele en schoone, - een uitsluitend kenmerk van verlichting en beschaving, - aantekweeken en te bevorderen. Men spreekt veel van nationaliteit en van philanthropic en men rigt stand beelden op om ware verdiensten te vereeren van groote man nen, die geleefd hebben; - maar dat men ook niet achterblijve, om kunstzin oplewekkeu en liefde voor de kunst aan te kwee ken - vooral om aantemoedigen en krachtig te ondersteunen hen, die zich aan de beoefening van de kunst wijden. On gevraagd bevelen we de pogingen aan van die geachte stad genoten welke nog als Commissarissen van een Leidsche instelling zooveel ijver aanwenden om de toonkunst binnen Leiden te doen strekken tot een aangename en nuttige ver- poozing na de moeite en zorg van het dagelijksche werk, - en tot een hoogst betamelijk middel voor velen, om een eerlijk onderhoud te vinden. De voorwaarden, waarop de bijwoning van een zestal concerten onder de leidiug van den bekwamen nicolaï wordt aangeboden, zijn zoo matig en billijk, dat er gewis velen zullen deelnemen aan een plan, om zes winter avonden nuttig en aangenaam doortebrengen. Uit Turin wordt gemelddat bevel gegeven is tot de inscheping van 's Konings brigade naar Napels en dat 4000 man uit Ancona naar Palermo zullen worden gezonden- terwijl men verzekertdat Koning Frans II aan zijne soldaten de plundering had beloofd van alle steden tusschen Capua en Napels. -Intusschen acht men het te Weenen zeer mogelijk, dat Koning Frans gevangen genomen wordtals de Sardiniscbe troepen ook in het Napelsch gebied trekken daar Gaeta ge blokkeerd is. De Pays meldt, dat de generaal Cialdini naar Casert» is vertrokken, waar hij een onderhoud zal hebben met Garibaldi. Vermits het laatstgemelde dagblad over het algemeen niet op de hand van de Garibaldianen is geeft dit berigt aanleiding tot allerlei gissingen en voor den dictator gunstige beschou wingen. Het blad voegt daar nog bijdat Garibaldi een brug over den Volturno heeft geslagenwaardoor hij in staat is ge steld om de door de koninklijke troepen bezette linie van de fensie te breken. De generaal de Lamoricière is te Chambéry aangekomeu en zal zich van daar naar zijne landgoederen in Norraaudië begeven. Uit Weenen wordt gemelddat de Russische gezant te Turin is teruggeroepen, terwijl de Napelsche gezant aldaar ook vertrokken is. Uit Parijs wordt nu gemeld, dat de Paus zich in geval hij Rome verlaten mogtte Brussel zal vestigenwaar de graaf de Mérode zijn hotel ter beschikking van Z. H. heeft gesteld. Dit berigt is minst genomen voorbarig. Vóór eenige dagen is op de grenzen van Venetie een deftig gekleed heer, die verscheidene ordeteekenen droeg, aan gehouden en in verzekerde bewaring genomen. Hij kwam uit de Romagna en in zijn koffers vond men duizenden oproerige proclamatiën. - De talrijke inhechtenisnemingen in Hongarije bewijzen maar al te zeer, dat men te Weenen aan geen toegeven denkt Vreedzame en aanzienlijke burgers, advokaten, notarissen, renteniers, enz., worden in hunne woningen of op de open bare straat gearresteerd en naar Kufstein of Theresienstadt, gezondenen dat zonder eenige procedure en zonder dat zij weten, wat hun^ten laste gelegd wordt. Niemand is meer zeker van zijn vrijheid en het gevolg van het terrorismus zal alleen dit zijn, dat de massa jonge lieden, die, om de Oostenrijksche krijgsdienst te ontgaan, in de bosschen van Bakonya en op de heidevelden de wijk namen, vastberaden aanvoerders krij gen. Van die soort van lieden zwerven er duizenden rond en de naastbij wonende bevolking legt hun niet slechts niets in den weg maar helpt hen zelfs voort. Men spreekt zelfs van een militaire organisatie dezer jongeliedenen men zegt dat een aanzienlijke voorraad wapenen, die sedert 1848 en 1849 in de bosschen en heidevelden begraven warenthans toevallig door ben ontdekt is. De Koningin van Engeland, prins Albert en gevolg zul len den 13en October te Brussel aankomen. Aan het paleis zijn voor hen vertrekken in gereedheid gebragt. Den volgenden dag begeven zij zich te Antwerpen aan boord van het Koninklijke jagt Victoria and Albertzullen er den Zondag doorbrengen en Maandag ochtend naar Engeland vertrekken. LI. Zaturdag zijn nabij Westminster Abbey te Londen proeven genomen met een omnibus, bestemd om, door paarden getrokkenover ijzeren sporen door Londen te loopenhet rijtuig is ingerigt voor 58 binnen en boven op zittende per sonen en de proefneming voldeed naar wensch. - Uit Baden-Baden wordt medegedeeld, dat een heer en een dame aldaar in de nabijheid der roulette-tafel zaten, en met aandacht den loop van het spel volgden. Op eens vroeg de dame aan haar echtgenoot, wat hij er van zeideals zij eens het getal bezette, zoo oud zij was? Hij vond dat zeer goed en achtte het uitgemaakt, dat een vrouw in dergelijk geval zeker zou winnen. Iedereen ziet naar het getal, waarop de dame den inzet zal doen. Zij neemt bedaard twee louis d'or uit haar beurs en legt die op N°. 30. Na eenige oogcnblikken roept de crou pier 36. //Ziet ge wel", zegt daarop de heer tot zijn vrouw //indien gij oprecht waart geweest en op het ware getal uwer jaren, 36, had gezet, zoudt gij 72 louis d'or hebben gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2