N°. 189. Dingsdag TO October. A0. 18 Binnenlanclsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. De prijs der Advertentiën is vooi' elkeu regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nomraers Vijf Cents. 'Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 ra.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebjjt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde-tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uve- Thesaurie, dagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Acoynsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 ure. - Z. M. heeft aan Mr, J. Ackersdijk op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als gewoon hoogleeraar der rechtsgeleerde faculteit der Utrechtsche hoogeschool en in diens plaats be noemd Mr. O. van Kees, hoogleeraar te Groningen; voorts benoemd tot burgemeester van Merkelbeek G. J. A. Goessens en bij het dep. van Binnenlandsche Zaken tot commies den adj. commies J. A. Blom; tot "adj. commiesen R. A. D. Va- lois en P. J. Schiedges, thans eerste klerken, en J. A. W. Veldhoedt, tijdelijk eerste klerk. Z. M. heeft vergunning verleend tot het leggen van een doorlaatbrug voor den aanteleggen spoorweg van Maastricht naar Luik langs den rechter Maasoeverte maken tusschen den middelbaren en grooten kring der vesting Maastricht. Die brug zal zijn lang 143 ellen en breed 7.5 ellen en rusten op twee ge metselde landhoofden en 20 gemetselde pijlers. Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje wor den Woensdag a. s. van het Loo in de residentie terug ver wacht. Z. K. H. Prins Prederik is Maandag morgen voor eeni- gen tijd uit de residentie naar Berlijn en naar Hd. goederen te Muskau vertrokken. H. M. de Koningin-moeder wordt tegeu de laatste da gen dezer maand van Soestdijk in de residentie verwacht. In de Zitting van de Tweede Kamer van 11. Zaturdag is nog ingekomen een missive van den Minister voor de zaken der Hervormde Kerk, houdende inlichtingen op adressen betref fende het collatierecht, welke missive is in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de HH. van Goltsteinvan Lijn den WintgensPlugenholtz en Hoekwater. Voor de ophanden zijnde verkiezing in het district Tiel van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal wor den als kandidaten aanbevolenbehalve de vroeger genoemde heeren E. Douwer Dekker, oud adsist.-resident en Mr. J. A. van Lith de Jeude, procureur, Mr. J. vanLennep, Mr. A. W. Engelen en G. Poolmanvroeger leden der Kamer, Mr. L. A. J. baron Sloet, presid. der spoorwegcommissie en C. A. Hassel- mauoud resident, beiden te 'sHage, Mr. J. M. de Kempe- naer te Arnhem, Jhr. P. A. ReuchlinBurgemeester van Tiel, en Mr. J. A. van Hoytema te Kuylenburg. In het provinciaal gerechtshof van Utrecht is weder een raadheersplaats opengevallen door het overlijden van Mr. H. C. van Loeneu. Men schrijft uit 1s Hage: In onze politieke kringen heeft het feit der vernieling van 100 bouws suikerriet in de residentie Cheribon een sensatie te weeg gebragtdie niet onderdoet voor de verleden jaar ont vangen rampspoedige tijdingen uit Banjermassin. Het is het onderwerp van alle gesprekken. Particuliere brieven van ach tingswaardige en bedaarde personen op Java, die ik onder de oogen heb gehadbevestigen ten volle de waarheid van die schier ongeloofelijke daad van vandalisme en woeste willekeur, zoodat het niet mogelijk is daarover den minsten twijfel te be houden. Ook ligt het als het ware in den aard der zaak. Er moest bewezen worden dat op geheel Java geen vrije arbeid bestaanbaar was en ook niet bestond. Dit was het nieuwe pro gramma geworden daarnaar zou men nu den waren toestand DO' verwringen. Te Rembang bestonden vrije tabaksondernemingen, te Cheribon vrijwillige suikeraanplantingen, die het ongeluk had den niet met het nieuwe programma overeentestemmen. Allerlei pogingen werden in het werk gesteld, om die twee takken van volkswelvaart te vernietigen. Men moet geen enkel nummer van de Indiër, sedert Julijin de handen hebben genomen, orn daarvan onkundig te zijn gebleven. Zij, die zich daaren tegen de kleine moeite hebben gegeven om op de hoogte van de zaak te blijvenzijn thans niet in het minste verwonderd over het veel sensatie makend feit. De kruik gaat zoo lang te water, tot zij eindelijk breekt. Bij de veelvuldige middelen, tot belemmering en tegenwerking van den vrijen arbeid gebezigd moest er noodwendig iets gebeurendat de maat vol zou me ten, en voor hen, die den toestand van Java kennen, name lijk den toestand van het hedendaagsche Java en niet van Java over twintig of vijftien jaren, zou het berigt, dat de residen- tiën Rembang en Cheribon in opstand zijn gekomenvolstrekt niets verrassends hebben. De provocatién van het bestuur zouden daartoe voldoende aanleiding gegeven hebben. Onverantwoordelijk is hetdatbij de wetenschap van de woelingen op Java, men hier toch ligtzinnig is blijven door dommelen en men niet de minste waarschuwing heeft laten uitgaan van het departement van koloniën. Op dit oogenblik zelfs schijnt men nog verblind genoeg, om niet die maatrege len te nemendie het gewigt van het oogenblik vergen. De gedienstige vrienden van het stelsel van behoud colporteren overal ronddat het gouvernement niet de bevj^tiging vai^

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1