N°. 188. Maandag 8 October. A0. 18! Binnenlandsch Nieuws. LEIDSGH HAG It I I Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 n. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 ure. - Thesauriedagelijks van 10—2 ure. -Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. De heeren der Kinderen SchillGoekoop en Kerkwijk te s Hage hebben een circulaire aan de ingezetenen dier stad doen toekomenom te beproeven te dier stede een naamlooze vennootschap voor de oprigting van een meel- en broodfabriek tot stand te brengen. De kosten voor aankoop van het noodige terreinhet oprigten der gebouwen met de benoodigde werk tuigen, het exploitatie-kapitaal, enz., zullen, volgens bekomen opgave, 160.000 bedragen. Dit kapitaal wenscht men door aandeelen te doen bijeenbrengen van 100. Uit 's Hage meldt mendat dezer dagen aldaar bij den heer G. een brief werd bezorgdwaarin geeischt werdeen som van 5000 op een bepaalde plaats te leggen. Dit werd ge daan en werkelijk kwam iemand het antwoord op de bepaalde plaats halen. Door de politie gevolgd, bleek de schrijfster van den brief een dame te zijn uit den fatsoenlijken stand, die da delijk in hechtenis genomendoch na een dag gevangenis voorloopig weder in vrijheid is gesteld. Men kan er bijvoegen, dat zij was ziekelijk en in een ijlhoofdigen toestand- naar men zegt, de echtgenoot van den heer G. zelf. Te Amsterdam is twee achtereenvolgende dagen geen raadzitting kunnen gehouden worden ten gevolge van het on voldoend opkomen der leden. De Vlissingsche raad heeft de aanbesteding van de nieuwe latijnsche school aldaar voor f 27.300 goedgekeurd, ofschoon de eerste begrooting 19.000 bedroeg. - Ter voortdurende instandhouding en ter verdere ontwik keling der landhuishoudkundige school te Groningen worden ernstige pogingen in het werk gesteld. Men houdt zich onledig met het oprigten eener vennootschapmet een kapitaal van f 50.000, verdeeld in 50 aandeelen, ieder van 1000. In het kwartaal, eindigende met ultimo Sept. zijn te Harlingen uitgevoerd 98.527 kwartvaten boter, 23.890 stuks hriesche kazen, 7.100 Edamscbe en Goudsche kazen, 979 koeijen, 1457 kalveren, 7775 schapen en 8386 varkens. Blijkens de jaarlijksche verslagen der provinciale genees kundige comraissien en de statistieke tabellen der verrigte koepok inentingen wordt de koepok-inenting slechts zeer onvolledig en steeds verminderend verrigt. Om van andere redenen niet te gewagenmoet als een der oorzaken dier verminderde inen ting worden beschouwdhet niet b^loonen der geneeskundigen voor de inenting van minvermogenden. Door zeer vele gemeen- besturen wordt hiervoor geen de minste zorg gedragen. Die inenting kost voor een eenigzins groot getal kinderen te veel tijd en moeiteom deze belangeloos van de geneeskundigen te mogen vergen. De aanschrijvingen der provinciale besturen tot vaststelling van bélooningen deswege zijn voor een groot deel zonder gevolg gebleven. De regering, wenschende tot bevor dering der gratis-inenting mede te werkenstelt zich voor, jaarlijks 75 premien, elk van 20naar evenredigheid dei- bevolking over de provinciën te verdeelen of een medaille be schikbaar te stellen voor de genees- en heelkundigendie zich het meest verdienstelijk hebben gemaakt ten aanzien van de gratis-vaccinatie der minvermogenden. Uit Delft wordt berigtdat de persoon van Van Straten, die met zijn gezin op de openbare straat onder een van plan ken en zeildoek opgeslagen hut vernacht, gerechtelijk uit zijn woning was gezetomdat hij die na reeds in Maart 11. daar toe de aanzegging bekomen te hebben, niet wilde verlaten, 't geen dringend noodzakelijk wasom haar van ongedierte te reinigen. Er is geen gebrek aldaar aan voldoende arbeiderswo ningen - maar geen verhuurder wil zich inlaten met iemand, diezoo halsstarrigzijne woning niet heeft willen verlaten dan door de politie genoodzaakt. Beroepen bij de Herv. Gemeente te Elburg Ds. J. H. Guldenarm te Oosthemte Cortgene Ds. A. Piper te Waarder; te Scherpenisse Ds. P. Holman, te Baarland; te Balk Ds. J. H. Seemerink te Woudsend; te Terwispel de kand. A. Jentink. Aangenomen het beroep naar Scherpenisse door Ds. P. Hof man te Baarland. Bedankt voor het beroep naar Zeerijp door Ds. G. J. Sijpkens te Anjum. De Algemeene Kerkeraad der Nederduische Hervormde Gemeente te Leiden heeft uit het vroegere zestal op een drietal geplaatst Ds. G. van Gorkum te Eemnes binnendijksE. P. J. Jorissen te Broek in Waterland en H. de Veer te Delft en daaruit den laatstgenoemden tot predikant beroepen. Bij de Christelijke Afgescheidene Gemeenten is beroepen te Schoonebeck Ds. H. Schoennuker te Aalten, en te Koc- kengen de kandidaat J. van Andel; - bedankt voor het be roep naar Sliedrecht door Ds. E. F. Smit te Gorinchem en naar Velp door Ds. W. van der Kley te Tiel. Beroepen tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Zaandam (westzijde) de heer van Gilseproponent bij de Al gemeene Doopsgezinde Sociëteit,

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1