Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. gebied is tot stand gekomen geen enkele verordeningwaarvan de beginselen in het reglement op het beleid der regering van Nederlandsch Indie zijn nedergelegdis verschenende herziening van de Indische tarieven, die, volgens het ontwor pen project, als wet op 1° Januarij 1861 zou in werkingtre den, is spoorloos verdwenen, het //gewrocht der duisternis" hangt nog immer als het zwaard van Damocles over de Indi sche drukpersen de comptabiliteitswetten worden zelfs niet meer in de troonrede genoemd. Het regerings-regleraent is in het Indisch Staatsblad weggezonken de grondwet bestaat niet meer voor de Ministers van koloniën Volksvertegenwoordigers afgevaardigden van de Nederland- sche natie! nogmaals wordt TJ eene gewijzigde wetsvoordragt aangeboden om de slavernijdie schande van Nederlandsle pende te houdengij wordt uitgenoodigd om stilzwijgend toe te zien dat de voordeden van den staat aan eenige gunstelin gen weggeschonken worden dat ten believe van die gunste lingen de Javaan zijne rijstvelden verwoest en door rotting slagen en gevangenisstraf gedwongen wordt, suikerriet te plan ten. Gij dacht dat ten minste op wettelijk gebied iets voor U zou overblijvendat gij even als voor het Indisch regerings reglement geroepen zoudt worden de door de grondwet bevolen comptabiliteitswetten vasttestellen. Gij verkeerdet in eene dwa ling. Juist op het oogenblik dat de behoefte aan geld, aan veel geld uit Indie uwe belangstelling gaande maakt en gij naauwkeurig wilt toezien op de bronnen, waaruit de //batige sloten" vloeijen juist op dat oogenblik wordt uwe medewer king van de hand gewezenwordt uw toezigt geloochend en geweerd wordt gij tot lijdende wezens door de koloniale auto cratie vernederd. Op dat ontzagchelijk gebied waarop zoo veel gebeueNis en nog zoo veel gebeuren moet, waar zoo vele be- 1 often %gedaan zijn en zoo weinig tot stand gekomen is, op het, gebied dat onze grootheid of onzen ondergang voorbereidt, waarvan ons staan of vallen afhangt, op dat gebied zult gij niet mogen tredengij zult mogen toelaten dat daar naar goed vinden de bronnen van volkswelvaart en volksgeluk geopend of gesloten worden, dat daar de schromelijkste verwarring ge sticht, dat willekeurig over het lief en leed, over het goed en bloed van millioenen menschen beschikt wordt. Volksvertegenwoordigers, afgevaardigden van deNederland- sche natie! wel is waar, wordt er een naauwe cirkel om U been getrokken; maar eene groote schare heeft het oog op U gevestigd! De Nederlandsche natie verloochent niet hare ver- pligtingen jegens Indie, maar ook heeft zij geen afstand ge daan van hare rechten op Indie. De koloniëndoor haren krijgsmoed veroverd, door hare standvastigheid behouden blij ven haar dierbaar. Welaan! gij, die organen optreedt, doet van die nationale gezindheid blijken; strijdt en beslist. Het oogenblik der genoegdoening is genaderd. Aan U is het thans weggelegd in onze vaderlandsche geschiedenis een heldere bladzijde aan te teekenen, en wet en regtvaardigheidorde en vooruitgang te doen zegevieren. (Overgenomen uit de Indiër). Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonrechter te Al phen J. C. Uitenhage de Mistontvanger aldaar, en tot procureur bij de arrondissements-rechtbank te Winschoten Mr. II. A. Engelkens, advocaat aldaar. Z. K. H. Prins Frederik zal zich Maandag a. s. voor eenigen tijd naar Berlijn en Hd. goederen te Muskau begeven. H. K. H. de Prinses Marianne der Nederlanden heeft op de tentoonstelling van schilderijen te Amsterdam voor twee duizend gulden aangekocht de schilderij van Wijn veld, voor stellende de overspelige vrouw. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal morgenZa- turdag, te elf ure, eene zitting houden. In de laatste dagen zijn de afdeelingen voortdurend verga derd geweest tot het onderzoek van de wetsontwerpen uitma kende de staatsbegrooting voor het jaar 1861. In de Amsterdamsche Courant werd het volgende, vier regelig Fransch versje opgenomen: Alexandre DumasConservateur des Musées royaux de Naples, par decret de Garibaldi. En rendant ce decret, duquel on va gloser Le puissant Dictateur a fait une boulette Pour ce poste tranquille il faut une autre tête Et Dumasc'est connu, ne sait rien conserver. LI. Donderdag heeft de aangekondigde bijeenkomst plaats gehad te Amsterdam in het locaal Diligentia, die door een root aantal vereerders van onzen Vaderlandschen dichter Von del werd bijgewoond en met een warme toespraak van Mr. J. van Lennep geopend. De Vergadering besloot dien Spreker te verzoeken zich aan het hoofd der Commissie tot oprigting van een standbeeld voor Vondel te stellen en den Burgemees ter van Amsterdam het Voorzitterschap optedragen. Bij de Hervormde Gemeente te Monnikendam is beroe pen Ds. A. Barenbrugh te Meerkerk. Bedankt voor. het beroep naar de Herv. Gemeente te IJsselmuiden door Ds. J. F. W. Köningsfeldt te Bheede. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland zijn nog als proponenten toegelaten de heeren A. S. Carpentier Alting en V. B. Sikkes, kandidaten in de Theologie aan de LeidscheHoogeschool. De Bisschop van Haarlem heeft aan de Kijpwetering de fraaijenaar het plan van onzen hoogst verdienstelijken stad genoot, den heer Molkenboer, nieuw gebouwde B. C. Kerk in gewijd. Dit kerkgebouw bezit drie altaren en een communie bank, vervaardigd door den uitstekenden Bosschen beeldhouwer Veneman, en zou menige groote stad tot sieraad verstrekken, Het gebouw is gesticht door den Leidschen aannemer P. van der Kamp, onder opzigt van onzen jeugdigen, veel belovenden stadgenoot L. BurgersdijkKweekeling van het Genootschap M. S. G. Bijzonderen lof verdient de eerwaarde Pastoor Klau wers, die onberekenbaar veel zorg en moeite, maar bovenal persoonlijke opofferingen heeft veil gehad voor de stichting van dit fraaije kergebouw. Nadere berigten betreffende het kindwaarvan we giste ren gewaagden, behelzen, dat onlangs een dochter van een scheepmakersknecht, wonende op de Uiterste gracht, werd be graven toen de burenvoor de woning en aan de overzijde van de gracht te zamengevloeiddoor de ruiten van een klein zoldervenster een ziekelijk kind bemerkten, dat met schuchtere •n droevige blikken naar de lijkstaatie keek. Een der bloed verwanten die naar boven keekverwijderde dat kindmaar zoo snel, van achter de ruitendat er een vermoeden oprees alsof dit vrij onzacht geschiedde. Het viel de buren indat zij sedert geruimen tijd een kind uit die woning niet hadden ge zien en men vermoedde, dat dit wel kon zijn het kind met het akelig voorkomen dat van het raam was weggerukt en in aanmerking genomen het bekende ongunstige karakter dei- stiefmoeder, wel niet liefderijk werd behandeld. - Er liep daar door een gerucht van onwettige opsluiting en mishandeling, dat ter oore kwam van twee agenten van politie, die onmid dellijk in de aangeduide woning onderzoek deden, met dit ge volg, dat zij op een zolder, door een klein raampje verlicht en waarop allerlei geborgen was, een houten kinderledikant vondenwaarvan de onderlagen met een weinig stroo bedekt waren en daarin in een zittende houding een ellendig kind van een ziekelijk voorkomen, zijnde een meisje, dat wegens onreinheid een ondragelijken stank verspreidde, gedekt slechts door een stuk vloerkleed of tapijt. Het kind, ondervraagd zijnde, gaf geen de minste blijken van verstandsverbijstering, zoo als de moeder beweerde, maar ver haalde, nadat de stiefmoeder, in wier tegenwoordigheid zij slechts met vrees had geantwoordwas verwijderddaar haar lijden ondragelijk was, dat zij zeer lang, zonder juist te kunnen zeg gen, hoeveel tijd, aldaar had doorgebragt, ter naauwernood eten kreeg en dan nog niets dan zwart brood of brokken, die een ander niet lustte, dat zij niet van het zoldertjemaar ook niet uit het bed mogt komendagelijks erg werd gesla gen en nooit gewasschen of verschoond, zoodat zij overal was gewond en doorgelegen- in een woord een echt toonbeeld van ellende. Nadat daarvan aan het bureau van politie was verslag gedaan, is het kind dadelijk naar het Stedelijk Ziekenhuis overgebragt. Zij is 18 jaren oud, maar door haar ellendig, ziekelijk, hon gerlijdend voorkomen schijnt zij 8 of 9 jaren oud. De zaak is dadelijk tot een onderwerp van een rechterlijk onderzoek gemaakt. De vader schijnt geen magt te bezitten en te staan onder het gezag zijner tweede vrouw. Uit Turin schrijft men betreffende de reis van Koning Victor Emanuel naar de Komagna het volgende: //Zulk een besluit kan niet genomen zijnzonder dat te voren het hol'

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2