fil N°. 185. A°. Donderdag 4 October. r' %m Lelden en liet Haarlemmermeer. «vv... LEIDSCH mil31 mi Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreineu van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 n. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 n. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nienvvstraat'smorgens te 7 ure 55 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 10 min. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. - Thesauriedagelijks van 10—2 ure. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 ure. II. De aangeboden vergoeding van 15000 heeft enkel ten grondslag het verlies der jaarlijksche inkomsten van de visscherij, inaar, dat Leiden door de droogmaking meer zou verliezen en op ruimer vergoeding aanspraak maken kondaarvan was de commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haarlemmermeer eveneens overtuigd. Dat aanbod van ƒ1 5000 is ook uit dien hoofde door een ruimeren en meer billijken voorslag opgevolgd en vervangen. »In December 1845 had Leiden aan de Commissie op hare aanvraag om antwoord no pens het lot van het aangeboden ontwerp van overeenkomst gemeld, daarin niet te kunnen treden, en aan haar medegedeeld het bekende, door de stad ingewonnen rechtsgeleerd advieshet bestuur was niettemin tot nieuwe onderhandelingen bereid- wederzijdsche gecommitteerden behandelden de zaak bij monde ling overleg, doch vruchteloos; eisch en bod liepen te veruit- een, ofschoon het bod, om de zaak in der minne te schikken, zeer aanzienlijk was verhoogdDie verhooging was niet wil lekeurig en dus niet zonder voldoende gronden. //De commissie had namelijk - daargelaten de vraag of de wet van 1839 het bezwaren der landen bij den verkoop met eene grondrente gedoogde, - zoodanige rente ten minste tot grondslag geno men; en nu was behoudens hoogere goedkeuring het bod der Commissie 30 cents per bunder, gerekend over 18000 bunders, dus 5400 elk jaar, vertegenwoordigende tegen den penning 15 81000 kapitaal; maar de eisch beliep f 4 per bunder, over 16000 bunders, dat is elk jaar 64000, of tegen den penning 15 960,000 kapitaal." - Gewis eisch on bod liepen te ver uiteenom in dien stand van het geschil tot een schik king te geraken; - maar is daardoor buiten gewigtige betee- kenis gebleven het aanboddat aan Leiden gedaan isen zijn de grondenwaarop de commissie namens het Rijk dat bod deed geheel vervallenomdat de Raad van Leiden oordeelde//dat, mdien er geene schikking tot stand kwamde rechten der stadvolgens de gewone wijze van procederenzouden moeten worden gehandhaafd?" Nu de Leidsche Raad bij de gerechte lijke beslissing van het geschil in het ongelijk is gesteld, wat betreft het recht op den eigendom van het Haarlemmermeer, zijn toch in het oog van de commissie voor het beheer en toezigt daarmede niet vervallen de billijke aanspraken op scha deloosstelling voor het verliesdat Leiden heeft geleden dooi de droogmaking van het Haarlemmermeer. - Die schadeloos stelling is, nadat het belang van Leiden meer grondig was onderzocht en het nadeel meer helder was aan het licht ge komen, berekend van de zijde van het Rijk op 5400 'sjaars en 't zou strijden met den eisch eener billijke vergoeding en met de waardigheid van den Staat, indien men zich nu on geneigd betoonde het laatste bod gestand te doen. De droogmaking van het Haarlemmermeer heeft aan Leiden schade veroorzaakt, die op een billijke vergoeding aanspraak geeft, 't Is nog niet uitgemaakt, of op eene voldoende wijze in de verversching van stads wateren en grachten door nieuwe kunstmiddelen is voorzien; maar dit is zeker, dat aan Leiden een kostelooze, gemakkelijke en spoedige communicatie met Amsterdam te water is benomen. Het gemis van die gemeen schap baart niet rechtstreeks verlies aan de gemeentekas, - maar aan Leiden's handel en nijverheid is een schade ver oorzaakt, die op f 60000 'sjaars kan worden berekendwan neer men in aanmerking neemt, dat jaarlijks niet minder dan 6000 schepen van en naar Leiden het Haarlemmermeer beva rende de ringvaart moeten volgendie onvermijdelijk het be zwaar heeft van verlies aan tijd te berokkenen door lan- geren duur en in geld door verpligte kosten van het ge bruik van jagers of schuitentrekkers. Wat men in onzen tijd hoort aanvoeren in het belang van goede waterwegen geldt in dubbele mate van de vaart langs het Haarlemmermeer en, zijn de voordeelen onberekenbaar, die de droogmaking van dat Meer aan de Natie heeft bewezenwat door niemand wordt betwijfeldaan die voordeelen mag niet kleven de smetdat zij genoten worden ten koste van een onzer belangrijkste groote steden. - 't Is de pligt der Hooge Regering en der Volksver tegenwoordiging dien smet wegtenemen't is het belang van alle ingezetenen, den Leidschen Raad te steunen in zijn pogin gen om de vergoeding te doen bepalen in billijke verhouding tot de schade, die geleden wordt.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1