Binnenlandse!] Nieuws. Buitenlanclsch Nieuws. burgerlijke, staalkundige en kerkelijke rechten eenigermate te krenken of de vrije uitoefening der godsdienst te verhinderen. Er is op maatschappelijk gebied zoo menige plek, waar men elkander ontmoet en noodig heeft; - moet de 3de October ons verdeeld houden Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Barneveld R. J. Groll en tot hoofdintendant, met den rang van Generaal- Majoor zonder bezwaar van 's Rijks Schatkist, den Milit. intend, intendant le klasse, H. HardenbergChef van het bureau der Militaire administratie bij het dep. van Oorlog, - voorts op pensioen gesteld den Majoor H. G. Granpré Molière van het wapen der infanterie en op verzoek eervol uit's Rijks Zeedienst ontslagen den off. van administratie 3e klasse G. Y. J. Eraser in Oost Indie. Door den Minister van Binnenl. Zaken zijn bij de dienst van den Rijks telegraaf benoemd: tot opziener der le kl. dien van de 2e klasse W. van Mielevelttot. telegrafisten'der 2e kl. die van de 3G kl. G. A. J. Pino Post; G. C. E. Burger, D. A. Kets en C. van Kempen Valk- tot teleg. der 3e kl. de leerlingen E. C. Brand van SlraatenL. M. J. Thijssens, F. N. Bierens, R. van den Broek, H. J. van Vianen, J. G. Horsthuis, J. H. Nagel, D. J. Fischer, A. AdmiraalF. Stoel, J. Broeders, J. W. van der Noordaa, A. C. Begeer, P. J. H. Meeuwesenen A. Jansen. Bij kon. besluit van 18 Sept. 11. N°. 119 is goedgekeurd het besluit der Staten van Zuid-Holland van 12 Julij jl., waarbij magliging is verleend tot het toevoegen aan de Begrooting der enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1860, van een post van uitgaaf in Hoofd stuk VIII, afdeeling V, art. 6, onder de benaming van tege moetkoming aan de gewezen keur- en ijkmeesters van de bo tervaten f 1375, en zulks bij wijze van af- en overschrijving van een gelijke som van 1375 van den post voor onvoor ziene uitgaven in de Begrooting voorkomende in Hoofdstuk IX, art. 1. Maandag morgen is de eerste spade in den grond ge stoken voor het nieuwe gebouw van het Ned. Herv. diaconie huis te 's Hagedat aan de Zuidzijde van de stad wordt op gerichtonder de leiding van den architect, den heer K. H. van Breederode. De heer P. van der Bergen van der Grijp, acteur aan den Kon. Hol!. Schouwburg, wiens overlijden wij reeds gemeld hebben, was geboren te Rotterdam den 12en Mei 1805. Reeds als jongeling openbaarde zich bij hem de zucht voor de too- neelkunstmaar hij was gedurende eenigen tijd werkzaam ten kan tore van den Notaris van Klinkenberg Dozy te Leiden. Later heeft hij eenige jaren aan een lief hebberij-tooneel medegewerkt. In het jaar 1820 heeft hij zich aan het tooneel van de Wed. Otting verbondenwaartoe hij bleef belmoren tot in het jaar 1835, toen hij, door den heer Hoedt daartoe aangezocht, zich aan den Kon. Holl. Schouwburg verbond. Hij is daarbij lot het jaar 1845 verbleven en is toen naar Amsterdam vertrok ken waar hij bij de heeren Boas en Judels werd geengageerd. Na een verblijf van twee jaren keerde hij naar het Zuid-Holl. tooneel terug, waarvan hij tot het einde zijner loopbaan lid bleef uitmaken. Hij legde zich op natuurlijkheid van spel toe, en was in de rollen, die hij vervulde, wel op zijne plaats. Zondag den 23en Sept. overleed te Dresden Dr. Carl Ferdinand Reichel. Hij bereikte den leeftijd van 60 jaren. Een der meest ervaren quinologen van dezen lijd, vereenigde hij als mensch en als geleerde zoovele goede hoedanigheden dat zijn afsterven een waar verlies voor zijne vrienden en voorde weinig beoefende wetenschap heeten mag, aan welke hij zijn leven grootendeels heeft toegewijd. Een der brandbrievenschrijvers in de kolonie de Oramer- schans heeft II. Zaturdag op een der zaalopzieners een moord aanslag gepleegd de wond aan den hals met een scherpsnijdend werktuig toegebragt moet wel niet diep of doodelijk, maar toch 7 Ned. duim lang zijn. De kolonist werd naar Deventer over- gebragt. In de Nieuwe kerk te 's Hage werd Zondag II. in de voormiddag godsdienstoefening bij de eerste collecte een cer tificaat Nederl. Werk. Schuld ad 1000, pCt. en bij de tweede collecte een dito certificaat ad 1000 geschenken. Aangenomen de beroeping naar de Hervormde gemeente te Goedereede door Ds. J. D. van Spankeren, pred. te Her- kingen. Beroepen tot pred. bij de Herv. gemeente te Elburg (cl. Harderwijk) Ds. J. H. Guldenarm, pred. te Oosthem, c. a.; - te 't Zandt (Groningen) Ds. H. Cannegieter, pred. te Wolsum en Westbem; - te Staphorst (cl. Zwolle) Ds. H. J. den Boer, pred. te Opheusden. Maandag II. trad in het gebouw der Leidsche Afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor een tal rijke schare toehoorders van verschillende godsdienstige gezind heden op de Rabbijn Dr. Chronik, die in de hoogduitsche taal een rede hield, naar aanleiding van de profetien van Zacharia 14: 7 en 9, de idee der Joodsche godsdienst ont wikkelende, waarna hij onderzocht, of deze werkelijk daarmede overeenstemt, en ten slotte opgaf, welke hervormingen dan nood zakelijk kunnen worden geacht. - Spreker betuigde zijn erken telijkheid voor de belangstelling, die hem betoond werdgelijk de zamenkorast ook getuigde van de waarde, die hier ter stede gehecht werd aan het beginsel der gewetensvrijheiddat zon der stoornis werd uitgeoefend bij het genot van het recht van vereeniging. Spreker drukte bovendien op het groot belang om zich in zaken van godsdienst niet aan vormen te binden waardoor zoo menigmaal het wezen verloren gaat, terwijl in het algemeen de gehouden redevoering rijk was aan verschil lende wenken, op elk gebied van heilzame toepassing. De Leidsche Gemeenteraad zal Donderdag 4 October des namiddags te 1 uur een vergadering houdenwaarin o. a. zal behandeld worden een voordragt betreffende de schadevergoe ding voor het gemis der visscherij in het Haarlemmermeer; d°. tot wijziging van de verordening, bepalende het aantal scholen, waar openbaar lager onderwijs wordt gegeven; en benoemd zullen worden de leden van de gezondheidscommissie. Berigten uit Batavia over de krijgsverrigtingen van Ban- jerraassing doen blijkendat de muitelingen hoe langer hoe minder steun bij de bevolking vinden die meer begint intezien dat verzet tegen de Regering op ellende uitloopt, weshalve zij naar hunne kampongs terugkeeren of stil daarin verblijvenhet gouvernement de behulpzame hand bieden in het aanleggen en onderhouden van wegende muitelingen weerstaan enz. Het bestuur is geregeld; alleen moeten er bij het binnenlandsch bestuur nog eenige inlandsche beambten worden aangesteld. De Gouvernements-Secretarisde heer F. N. Nieuwenhuyzen (vroeger luitenant-kwartiermeester bij de Mobile Leidsche Schut terij), schijnt zijne zending volbragt te beschouwen en is althans op Java aangekomen. De opstand zal spoedig geëindigd zijn. De handel is iets levendiger en de exploitatie der diamantmij nen over het tweede halfjaar van I860 voor 1000 's raaands uitbesteed. Een brief in den Times van een Engelsch officier van gezondheid zegtdat de door Garibaldi's troepen voor C'apua geleden nederlaag een zeer nadeeligen invloed op het moreel zijner soldaten en op de bevolking moet uitoefenen. Volgens den schrijver bestaat het leger van Garibaldi grootendeels uit ongeoefende strijders, die op de vlugt gaan, zoodra zij met gedisciplineerde troepen in aanraking komenen zal hij ten laatste het onderspit moeten delvenindien hij te veel op zijn gelukster vertrouwt en niet gehoor geeft aan den verstandigen raadom zijn soldaten in geregelde strijders te herscheppen en hen geheel op den voet van een wezenlijk leger in te rigten. LI. Donderdag zijn 45zoogenaamde pleizierreizigers van Harwich vertrokken aan boord van het onlangs voor rekening van Garibaldi te Liverpool aangekochte stoomschip Emperor bestemd naar Sicilië. Een manifest van Mazzini ziet het licht, waarin hij zegt, dat de Italianen meester zijn over Italië, maar dat de vrijheid des lands niet afhangt van de besluiten der hoven van Frank rijk of van het goeddunken van Louis Napoleon of iemand

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2