N°. 178. Woensdag 26 September. A0. Binnenlandsch Nieuws. LEIBSCH DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. i)e prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen vau Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. lm.; 6 n. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naair Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 4 u. 30 min van Amsterdam (Bee- rebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 nre 30 min. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. -Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemees/er, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 ure. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. -De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Onden Singel, 's morgens vau 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8—1 ure en van 3—6 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor v*n Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 ure. Naar men verneemt zal er in den loop van deze week bij Z. K. H. den Prins van Oranje ter eere van Z. K. H. Prins George van Pruissen een groot diner plaats hebben. Heden Dingsdag heeft er ter eere van Z. K. H. Prins George van Pruissen, bij HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederikop HD. kasteel het Huis de Paauioeen groot diner plaats gehad, dat door Z. M. den Koning en Z, K. H. den Prins van Oranje, werd bijgewoond en waarop vele genoodig- deu tegenwoordig waren. Z. K. H. Prins George van Pruissen, benevens HD. adjudanten hebben gisteren een bezoek te Scheveningen ge- bragt, en tevens het merkwaardige in de residentie bezigtigd. Ook heeft Z. K. H. den Koninklijken Bazar van de heeren D. Boer en Zonen met een bezoek vereerd en zich aldaar een geruimen tijd opgehouden om er al het scboone en zeldzame te bezigtigen. Z. K. H. heeft de eigenaars HD. bijzondere tevredenheid over hunne fraaije inrigting doen kennen. De beeldhouwer de heer van der Ven heeft eeue buste van marmer vervaardigdvoorstellende een engeldie wijlen Z. K. H. Prins Maurits op den arm draagt; welk beeld voor H. M. de Koningin bestemd is. Van wege de Kegering is aan de Tweede Kamer me degedeeld een Verslag omtrent den staat der zeevisscherijen in 1859. Er zijn maatregelen genomen tegen den sluik handel die doel hebben getroffen. Het uitvoeren van vreem den haring in Hollandscb fust, met oude merken gestem peld, is thans weder voorgekomen. Het collegie trachtte zoo veel mogelijk de nieuwe merken buiten 's Lands te doen kennen. De organisatie van de instelling der keurmeesters heeft nog niet kunnen plaats hebben. De regeling omtrent de restitutie van zout-accijns laat niets te wensclien over. De restitutie van zout-accijns bij het kaken van den zuiderzee-ha- ring maakt ongelukkig eene uitzondering. De verpligte herzie ning van het tarief van in- en uitgaande rechten heeft aan leiding gegeven tot de afschaffing van alle rechten op den invoer van visch. Voor de haringvisscherij hier te Lande wor den door het Meteorologisch Instituut nog steeds pogingen aangewend tot het verkrijgen van eene deugdelijke haringkaart. Het nut daarvan schijnt echter nog niet algemeen erkend. Als eeue verbetering yoor de vischvangst mogen genoemd worden dc katoenen nettendie ligter en waarschijnlijk daardoor meer vischbaar zijn. Eene proeve tot kunstmatige voortplanting van oesters werd met geen gunstig gevolg bekroond. De uitkom sten der haringvangst lieten even al9 in de laatste jaren veel te wenschen over. Onder de oorzaken van die slechte vangst wordt vooral opgegeven de groote hoeveelheid van 9peerhaai- jen en andere roofvisschen. Niettegenstaande de hooge prijzen laat ook de geldelijke uitkomst van de visscherij veel te wen schen over. Van 1852 tot 1856 geklommen van 505,00U tot 827,000 is zij in de drie volgende jaren gedaald tot op 564,000, de geheele waarde voor 1859. In de IJslandsche visscherij, dien vroeger zoo belangrijken tak onzer visscherijen is geen vooruitgang zigtbaar. De verschharing- en kustvisscherij in de Noordzee is in 1859 uitgeoefend met 178 bommen en schuiten, waarvan 127 uit Scheveningen, 44 uit Katwijk en 9 uit Noordwijken heeft meer opgeleverd dan in het voorgaande jaar. Omtrent den staat van de zeevisscherijen nabij de hooger op de Noordzee gelegene kustenzijn de berigten meer gun stig. De visscherij op de Zuiderzee levert voor dit jaar, wat het aantal schuiten betreft, geen noemenswaardig verschil. De pan haring blijft nog altijd het hoofdproduct, der Zuiderzee. De opbrengst der ansjovis-visscherij behoorde tot de middelmatige. De zeevisscherij in Groningen en Friesland was in het al gemeen voordeeliger dan ten vorigen jare. Ook de visscherij op de Schelde en de Zeeewsche 9troomen leverde middelmatige uitkomsten op. De buitenlandsche han del in oesters en mosselen was daarentegen niet ongunstig. Woensdag, den t 26en dezer, zal er geene audiëntie bij de Ministers van Justitie en van Koloniën, en Vrijdag, den 28en dezer, geene audiëntie bij den Minister van Marine plaats hebben. De baron DujardinMinister van Z. M. den Koning der Belgen bij het Nederlandsche Hof, is voor eenigen tijd uit de residentie naar Hanover vertrokken. In de missive door den heer de Kempenaer aan de Tweede Kamer ingezonden, waarbij hij zijn ontslag als lid neemt, leest men, dat hij voor liet oogenblik door ongestelheid verhinderd werd de vergaderingen bij te wonen, en tot zijn groot leedwezen ondervindt, dat het hem, door andere pligten gebondenmeer en meer moeijelijk wordt, zoodanig ijverig deel aan de werk zaamheden te nemen, als het gewigt der zaken vordert, zijne

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1