Buitenlandsch Nieuws. maatregelen genomen tegen een volksoploop. Men verwacht dien rabbijn ook te Leiden. Uit Munchen is een Christen tot hem verwezen, die zich tot het Jodendom wil bekeeren. De laatste zitting van het taalkundig congres te 's Her togenbosch werd geopend met eene redevoering van Dr. Her mans over de Eburones-Eifelones, waarop volgde eene verhan deling van den heer Elink Sterk over de ongeschiktheid van het Fransch en de geschiktheid van het Hollandsch voor Staat huishoudkundige werken. Vervolgens een onderzoek van den heer van der Stok van Oirschot over de vraag, of het al of niet aanbeveling verdientals personen zich uitsluitend der bel lettrie wijden, met het doel er een middel van bestaan in te vinden. Dr. J. de Jongh van Brugge had een vers toegezonden getiteld Kassandragerigt tegen een naburig vorst. Het werd niet voorgedragen, doch men vond daarvoor vergoeding in een vers van de Beer Poortugaal ter gedachtenis van Prudens van Duyse. Na de pauze sprak de heer van Oosterzee over eenparigheid van spelling en betoogde, dat de Vlaamsche en Nederduitsche taal niet vereenigd konden wordenomdat de eerste te weinig ontwikkeld de laatste overbeschaafd was. Hij wilde, dat de Belgische regering aan het volk eene spelling gaf. De heer Ecrevisse deed in het openbaar afstand van de ae en ue en verklaarde de aa en nu te zullen belijden- als het congres daartoe besloot; anders zou hij wachten tot het woordenboek er was. De commissie voor 't woordenboek verklaarde bij monde van Prof. de Vries te hopendat het woordenboek de rechten van noord en zuid zal eerbiedigen en het karakter der beide talen zal uitdrukken. Maar met kracht sprak hij tegen het autoriteitsbeginsel op het gebied der taal, die de uitdrukking is van den vrijen geest, een kunstvorm der gedachte. Prof. de Vries, die de onthulling van Maerlants standbeeld als gezondene der maatschappij van letterkunde had bijgewoond, werd uitgenoodigd zijne rede, toen gehouden, nog eens op te zeggen". Prof. de Vries had er blijkbaar en terecht niet veel ooren naar, maar de vox populi verhief zich zoo luide, dat hij niet weigeren mogt zonder onbeleefd te zijn, en hij sprak bij het beeld van Jacob Cats de feestrede bij de onthulling van Maerlants beeld uit, die natuurlijk daverend werd toegejuicht. Het opmaken van het verslag werd opgedragen aan de voor- loopige commissie tot regeling van dit congres. Daarmede ein digde het zesde Nederlandsche taal- en letterkundig congres. Wij zouden nog iets mededeelen betreffende het binnen deze Stad gevestigd Nederlandsch onderling pensioen en We- duwenfondsonder de directie van de Heeren Rollandet, de Vassy en Esser. Het is noodig optemerken, dat dit fonds de Konink lijke goedkeuring heeft verworvenomdat zijne tarieven voor de contributie der deelnemers in overeenstemming zijn met de officiële tafels van levensverzekering en alzoo waarborgen be zitten voor deugdelijke grondslagen, die de instellingen missen, waaraan de Koninklijke goedkeuring is onthouden. - Nog een ander voordeel bezit dit fondsnamelijkdat het meer in ver houding is gebragt met de latere berekeningen der sterftekan senen dus, wat het Weduwenfonds betreft, goedkooper is dan b. v. het Rotterdamsche Weduwenfonds onder de directie van Arbon en Gorlitz en dan de Hollandsche Societeit van Levens verzekering te Amsterdam. Een deelnemer van 30 tot 31 jaren betaalt voor zijne vrouw van gelijken leeftijd 50.70 'sjaars, om na zijn dood aan haar te verzekeren een pensioen van 20Ó 's jaars; bij de Maatschappij van den heer Hartsen te Amsterdam betaalt men 59.34 en bij het Rotterdamsche Weduwenfonds ƒ52.17 en zoo in gelijke verhouding voor ver schillenden leeftijd. Volgens de laatste berigten, uit Paramaribo ontvangen, van 19 Augustus jl., had 's Konings commissaris, de heer Metmanhet nieuwe strafwetboek voor Suriname ontworpen. Ook met het overige gedeelte van zijn arbeid ging het goed vooruit, maar het zou, naar men verzekerde, nog wel twee a drie maanden dureneer de commissaris met den heer Andel de reis naar Curasao kon ondernement. Bij de komst van Garibaldi te Napels heeft hij een be zoek van vele aanzienlijke ingezetenen der stad ontvangen. De kommandant der nationale garde kwam hem uitnoodigen de stad binnen te trekken. Hij kwam met zijn staf en trok naar het paleis der Forestoria, aan het koninklijk paleis belendende, en hield een toespraak, waarbij het volk de uitbundigste geest drift betoonde. Kort daarop ging hij naar de hoofdkerk en vaardigde daarna een proclamatie uit, waarin aan de republi keinen en Mazzinisten alle hoop benomen wordt. De priesters beantwoordden dit met de kreet leve Garibaldi, Victor Emanuel en Italië Den daarop volgenden dag deed hij, overeenkomstig de overle veringen der oude koningeneen pelgrimstogt naar Piedi- grotta. Uit Napels wordt gemeld, dat de Sardinische admiraal Persano het bevel heeft aanvaard over de Napolitaansche vloot, hem door Garibaldi opgedragen.' Het Journal des Débats, het binnenrukken der Romein- sche troepen in den Kerkelijken Staat besprekende, noemt die gebeurtenis om hare gevolgen een der gewigtigste van de he- dendaagsche geschiedenis, wanneer zij eene interventie van Oostenrijk mogt te weeg brengenmaar eene der gewigtigste in de wereldgeschiedenis, wanneer zij vroeg of laat gevolgd wordt door den ondergang der wereldlijke magt van den Paus. //De opstand der stad Fossombrone, zegt de Débatsen het dempen van dien opstand door de pauselijke troepen schijnen den generaal Cialdinina twee of drie dagen aarzelens, het besluit te hebben doen nemen voorwaarts te trekken. Is dit zoodan zal Fossombrone, het forum Sem.pronii der Romeinen, een der kleinste steden van Italië, in den loop der eeuwen tweemaal getuige zijn geweest van gebeurtenissen van een on berekenbaar gewigt. Daar toch werd vóór 800 jaren door de nederlaag van Hasdrubal ten gunste van het heidensche Rome en de ondergang van Carthago beslist, even als er nu welligt het lot van het katholijke Rome zal worden beslist. Men berigt, dat koning Victor Emanuel aan Mazzarella, den beroemden protestantschen prediker te Genuahet hoog- leeraarambt in de wijsbegeerte aan de hoogeschool te Bologna heeft aangeboden en dat Mazzarella dit aangenomen heeft. Men beschouwt dit als eene belooning voor de letterkundige voort brengselen van Mazzarella. Een zoon van Garibaldi bevindt zich thans in een pro- testantsch collegie nabij Liverpooldatonder het bestuur staat van Dr. Poggieen protestant. Toen de vader in 1850 van zijn zoon afscheid nam, zeide hij: #de Bijbel is het kanon, dat Italië zal bevrijden." Uit Ancona schrijft mendat aldaar 30 zeer groote kisten zijn aangenomen met het opschrift militaire voorwerpen. Men meent, dat zij de kostbaarheden van den paus en de kar dinalen bevatten en met het oog op eene vlugt uit Rome naar Triëst vooruitgezonden zijn. Men berigt, dat bij de Fransche regering eene nota uit Madrid is ontvangenhoudende dat Spanje de revolutionnaire handelingendie den pauselijken troon bedreigenniet met onverschilligheid kan aanzien en vast besloten is ten gunste van den Heiligen Vader tusschen beiden te treden. Men zegt zelfs, dat uit genoemd stuk de mogelijkheid blijkt van de me dewerking eener andere mogendheid, waarschijnlijk Oostenrijk, Door het kabinet der Tuileriën is, naar men verneemt, on middellijk geantwoord met den raad aan Spanjevooral nie! tusschen beiden te komenaangezien de Kerkelijke Staat hoe genaamd geen gevaar loopt en Frankrijk voor die bezittingei waakt, met bijvoeging dat de Fransche bezetting van Rom: reeds is en nog meer zal worden versterkt. De kolonel Cerfberr, president van het Israël, consistorie heeft in een brief aan het Journal des Débats de beschuldi ging, door een dagblad van Marseille op gezag van eene coi respondentie uit Aleppo medegedeeldalsof de Israëlieten va Damascus aan de gruwelen aldaar zouden hebben deelgenonu: krachtig en ten stelligste gelogenstraft, terwijl hij bovendi; kennis geeft, dat de heer Albert Cohnpresident van hete: mité van weldadigheid te Parijs, zich naar Damascus bege; met de officiële zending, om de waarheid van deze bewering onderzoeken. De Constitutionneldie dit meldt, voegt er vraag bijof menin stede van zulk eene ligtvaardige besch diging tegen de Joden van Damascus uit te brengenzich liever behoorde te herinneren, dat de Israëliten, zoowel tel rijs als elders, de eersten zijn geweest om hunne offerhanc voor de Christenen in Syrië te brengen.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2