Buitenlandsch Nieuws, Jhr. ridder van der Heim van Duivendijke geneigd zou zijn, om zijn ontslag als 's konings commissaris in de provincie Zuidholland te vragenen dat de heer Lotsy in zijne plaats zou treden. Nog verhaalt men, dat de luit. ter zeel® kl. Jhr. A. Klerck adjudant van den Minister van Marine, tot secretarisgeneraal bij dat departement benoemden de tegenwoordige secretaris generaal op pensioen zou gesteld worden. Op de vergadering van het Taal- en Letterkundig con gres, Dingsdag 11. te 's Hertogenbosch gehouden, heeft Prof. M. de Vries een uitvoerig en hoogst belangrijk verslag uitge- bragt omtrent den staat van het Nederlandsch Woordenboek waarmede de welsprekende redenaar door zijne bevallige in kleeding en boeijende taal de aandacht der hoorders gedurende bijna anderhalf uur heeft bezig gehouden. Door de welwillende en ijverige medewerking van onderscheidene Nederlandsche en Belgische geleerden en instellingen, was het Woordenboek zoover gevorderd dat thans met de eigenlijke zamenstelling een aanvang werd gemaaktwelke taak bij koninklijk besluit aan Dr. L. A. te Winkel was opgedragen. Te Scharborough zijn Maandag 11. wegens noodweer binnengeloopen vier visscherspinken van Scheveningen, - en de Vrouw GeertjeStuurman de Jonge, van Katwijk. -— Van goederhand verneemt men, dat het hoofdbestuur der vereeniging het Metalen Kruis eenparig besloten heeft, voor de invitatie van de vereeniging het IJzeren Kruis, ter bijwoning der Septemberfeesten te Brusselbeleefdelijk tev be danken. Als eene zeldzaamheid deelt men mede, dat H. Driedijk, dienstknecht bij mej. de Wed. Wehry, te 's Heerenhoek, in het bezit is van twee spierwitte eksters met roode oogen de zen zomer op gemelde hofstede uitgebroeid. Van Nijawier wordt berigt, dat sedert eenigen tijd aldaar het gerucht liep, dat zich in oude Paezens een ontzache- lijk groote visch-ophield. Woensdag den 6 dezer werd dit dier in de dorpsvaart gezien. Donderdag werd er jagt op ge maakt, doch bij de ontoereikende hulpmiddelen gelukte het dien dag niet het dier te vangen. Vrijdag morgen werd de arbeid met beter overlegde hulpmiddelen hervat en des namid dags gelukte het aan de onvermoeide pogingen van vele in gezetenen het dier magtig te worden. Het bleek een steur te zijn van 3,533 el (8^ voet) lengte, bij eenen omtrek, op het diksle gedeelte, van 1.117 el (3| voet). Levend gewogen had het de zwaarte van ruim 8U Ned. ponden. Maandag heeft te Groningen de feestviering plaats ge had van het 25jarig bestaan van het Godgeleerd gezelschap waarvan het tijdschrift Waarheid in Liefde uitgaat. In een der localen der Harmonie werden de tegenwoordige en eenige vorige leden eerst welkom geheeten door Prof. Hofstede de Groot, die vooral de afgestorvene leden gedacht, wier beeld- tenissen de zaal versierden. Daarna hield ds. J. Busch Keiser, predikant te Mensingeweer, de feestrede over den oorsprong en de werkzaamheid van het gezelschap en zijne betrekking tot de gemeente en de wetenschap in de toekomst. Hierop volgden toespraken van Ds. Meyboomvan Amsterdam en Ds. Swiers, van Havelte. De feestviering werd met een' vriend- schappelijken marltijd in den Doelen besloten. Wij vernemen met genoegendat de deelneming in de verloting van een Schilderstuk van koekkoek ten huize van de HH, Schreuder en van Baak alhier, ten voordeele eener ongelukkiggewordene weduwe met kinderen ondersteuning vindt, hetgeen zeker nog zal toenemen daar wij van den Heer C. C. van der Hoek vernemen: dat, ten gevolge van een door hem gedaan verzoek aan den Boekhandelom medewerking tot be king van zijn doel, reeds eenige Boekhandelareu belangrijke Boek- en plaatwerken van verschillenden aard kosteloos voor deze verloting hebben afgestaan, zoodat als nu behalve het lot hetwelk de schilderij zal trekken, ook aan vele nummers een Boek- of plaatwerk of wel eene plaat ten deel zal vallen. Wij hebben voer ons liggen een exemplaar van een re glement voor het Nederlandsch onderling pensioen en Weduwen- fonds, gevestigd te Leiden goedgekeurd na onderzoek der grond slagen van berekening bij Koninklijk besluit van den 24 Julij dezes jaars en staande onder de directie van de heeren Rol- landet, de Vassy en Esser. - Het doel van dit fonds is hoofd- akelijk de verzekering van een jaarlijksch pensioen op of na 60-jarigen leeftijd, terwijl alleen aan hen, die daarvoor deel nemen, de deelneming tot verzekering van een jaarlijksch in komen aan hunne weduwen vergund is en bovendien in beide gevallen nog het recht op eene geldelijke uitkeering bij over lijden wordt toegekend. De jaargelden waarvoor deel kan ge- men worden, zijn verdeeld in zes klassen, en wel, voor pen sioen bedragende van 300 tot 1800, voor weduwengeld van 300 tot 1200 en voor uitkeering bij overlijden van 50 tot 300. - Het fonds komt in werking als 500 deel hebbers zijn ingeschreven. - Waarborgen voor een goed be heer zijn in het reglement te vinden- 't is alleen de vraag, of er voldoende zekerheid bestaat, dat bij genoegzame deel neming het fonds zijne verpligtingen kan nakomenzonder tot buitengewone maatregelen of middelen de toevlugt te nemen. Over de tarieven in vergelijking met andere soliede fondsen van dien aard, deelen we weldra 't een en ander mede. Ter perse ligt, om eerstdaags in het licht te verschijnen, een Wijkboek van Leidenvervaardigd door den gemeentebode J. W. Knippenberg en behelzende 1°. de nummers der huizen naar de straten stegen of grachten der verschillende wijken 2°. de namen en nummers der poorten en sloppenen waar zij te vinden zijn3°. de namen van de heeren der gebuurten met aanwijzing van de wijknummers onder hun toezigt4°. de namen en nummers der Openbare gebouwen, der gestichten enz. met vermelding, waar zij staan5°. de namen van de ver schillende bonnen der nachtwachtmet vermelding van de standplaats der wachthuisjes. - Aan zulk eene algemeene aan wijzing is behoefte, omdat de volgorde der nummers van de verschillende wijken zich niet regelt naar elke straat of gracht, maar de daarinliggende steegen daarbij zijn begrepen of aan de eene of aan de andere zijde. Voor iedereen, die er belang bij heeft spoedig bekend te worden met de plaats waar een opgegeven nummer is te vinden, - en de uitzonderingen zijn niet veel, - is zulk eene handleiding onmisbaar. Godsdienst leeraars bij het herderlijk bezoek, armverzorgers bij hun rond gang rijks- en plaatselijke ambtenaren zullen in dat wijkboek veel vindenwat hun ten dienste kan zijn. Zij zullen spoe diger zijnwaar ze wezen willen of moetenen tijd is geld. De goedkoope prijs van 50 cents voor een exemplaar i9 daardoor spoedig uitgewonnen en het heeft daarbij het voor deel, dat het niet aan verandering onderhevig is, dan voor zoover aanbouw van nieuwe huizen plaats heeftwat trouwens in den loop der wijknummers geene stremming geeft. De te genwoordige nummering is reeds meer dan een halve eeuw oud en is onafhankelijk van de kadastrale indeeling, zoodat het Wijkboek ook eene blijvende waarde bezit, 't Heeft daarbij het voordeel, dat de namen der straten, steegen en grachten zijn vermeld, niet enkel zoo als zij die uit gewoonte dragen, maar naar hun oorsprong. - Een vlugtig overzigt van den inhoud heeft dat nu doen opmerken en zeker zal bij het gebruik nog meer uitkomen, waarvoor het Wijkboek dienstig is, al was het slechts om plaatsen te bezoekendie men niet kent of waar men nimmer komtof den kortsten weg te nemenom te zijn waar men wezen moet, waar men anders tegen opziet, Zulk een Wijkboek kan in het maatschappelijk leven nog wonderen doen en uit dien hoofde wordt het vrijmoedig en ernstig aanbevolen. Alexander Dumas bevindt zich te Napels, waar hij wa penen koopt en roode hemden laat maken voor Garibaldi's leger. - Naar men verneemt, bedroeg de soldij der generaals van Garibaldi's leger gedurende den Siciliaanschen veldtogt 2 francs daags, de andere officieren en de soldaten naar evenredigheid, zonder dat iemand klaagde. Het is opmerkelijk, dat de Napelsche fondsen na den intogt van Garibaldi in de hoofdstad van het koningrijk der beide Sicilien van 88 op 93 pCt. gestegen zijn. De agenten van Garibaldi hebben te Liverpool de stoom boot Cambria aangekocht voor 9000. Te Manchester is men ook bezig vrijwilligers voor hem aan te werven. Eene depêche uit Rome bevestigt het gerucht dat de Fransche generaaldie aldaar het bevel voertin la9t heeft

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2