Buitenlandsch Nieuws. voor den boezemstand van Rijnland opleverde, wel niet geheel te keeren, maar toch belangrijk te verminderen. Tot ondersteuning van het voorstel, om den ijk op de gasmeters intevoerenkan nog worden aangevoerddat ieder een billijk mag verlangen, die niet in staat is de juistheid van de aanwijzingen der meters te onderzoekeneen waarborg te bezitten van niet in dit opzigt bedrogen te worden. Men hoort thans dezen zeggen is, dat zijn meter niet goed is, hij moge er over kunnen oordeelen of niet; een ander, die er welligt volstrekt niet over oordeelen kan, hoort dit en vernemende, dat de meters gebreken kunnen hebben veroordeelt hij reeds terstond den zijnenhet wantrouwen stijgt en, terecht of te onrecht, de gasfabriekant wordt van kwade trouw beschuldigd. Bestaat eenmaal de wet, dat alle gasmeters geijkt moeten wor den dan zal alle wantrouwen wijken - niemand denkt er in den tegenwoordigen tijd aandat een winkelier met valsch gewigt weegt, omdat hij weet dat de gewigten geijkt worden. Van even groot belang is de controledie men verlangt van regeringswege op de gasverlichting ingerigt te zienwant zij moet zich uitstrekken over de scheikundige bestanddeelen der gas, de fotometrische waarde der gas en over de drukking, waaronder de gas uitstroomt. Reglementen zijn daartoe betrek kelijk ingevoerd te Parijs, te Marseille en den 23 Mei 1859 in België. - Als voorbeeld, hoe noodzakelijk het is, zulk een toezigt en controle te bezittenwordt aangehaalddat in een groot gebouw binnen Arasterdam, dat grootendeels tot het houden van vergaderingen is ingerigt, sedert een geruimen tijd over bijzonder slechte verlichting werd geklaagd maar de meter wees ook een geringer bedrag aan dan vroeger. Van de zijde der fabriek zocht men de oorzaak in den meter en stelde men voor een anderen meter te plaatsenmaar het bestuur van het gebouw weigerde dien voorslag aantenemenop grond dat er dan een meter zou geplaatst worden die veel meer gas aan wees dan gebruikt werd. Het plaatsen van een anderen meter zou echter de oorzaak niet wegnemenwant zij lag in den geringen aanvoer. De drukking bedraagt in den vooravond 12 a 13 ned. strepen (5 eng. lijnen) terwijl zij des avonds, als in de stad alles brandt, slechts 8 strepen bedraagt en bij zulk een drukking gebruikt men wel minder gas, maar de lichtkracht der vlam is ook aanzienlijk geringer, het verlies in lichtkracht is niet in verhouding tot de mindere consumtie, maar aanzienlijk grooter. Op de aanstaande 14e jaarlijksche algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, te Gouda te houden zal onder verschillende onderwerpen ook in behande ling komen het onderzoek naar de oorzaak der prijsverminde ring van de Hollandsche boter in de laatste jaren op _de En- gelsche markt en het beramen van middelen om aan de Holl. botermakerij zijn alouden roem terugtegeven- alsmede een voorstel der afdeeling Beemster, Edam en Purmerendeom aan het hoofdbestuur optedragen de beste pogingen en alle mid delen aantewenden tot de geheele afschaffing van de belasting op het rundvee en zich tot de hooge regering te wendenom de vervulling van dien hartelijken en billijken wensch te er langen. - De 's Gravenhaagsche afdeeling heeft zich met over - groote meerderheid ten gunste van dit voorstel verklaard. De gemeenteraad van Meppel heeft den prijs van het gas uit de Stedelijke Gasfabriek voor particulieren bepaald op 21 cent de kubiek el. Een schipper, te Borculo eene brug passerendedie her steld werdhad het ongeluk met den voet op een scherp voor werp te treden, waarschijnlijk een roestigen spijker, die hem een klein ongemak aan het been veroorzaakte. Ofschoon de bekomen wond in de beginne niet bijzonder pijnlijk was, nam zij echter spoedig een zoo ernstig karakter aan dat de lijder weldra aan de gevolgen overleed. Door den grooten Kerkeraad der Waalsche Hervormde gemeente te Middelburg is, ter beroeping van een tweeden predikantopgemaakt het volgend drietal Ds. J. J. L. Luti pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Eenigenburg bij Alkmaar; Ds. P. J. Mounier, pred. te Roullier in Frankrijk, en de kan didaat H. van der Wijck, hulpprediker te Leiden. Donderdag vierden te s'Gravenhage twee hulpbehoevende oudjes van dagen hunne 60jarige echtvereeniging; het zijn G. J. van Roonoud 87 jaren, en C. van Hattem, oud 89 jaren. Dr. L. J. F. Janssen heeft zijne betrekking als lid der plaatselijke schoolcommissie nedergelegd. Bij den Kerkeraad der Nederd. Hervormde Gemeente alhier is berigt ontvangendat Ds. F. C. A. Pantekoek te Charlois voor het beroep herwaarts heeft bedankt. De plaatselijke accijnsen hebben gedurende de maand Augustus 1860 weder 2479.57| meer opgebragt dan het vorige jaar; - voornamelijk het verbruik van binnenlandsch gedistil leerd neemt binnen de stad toe, want in de eerste achtmaan den van dit jaar heeft de accijns 13579.67 of ongeveer 40 pCt. meer opgebragt dan over hetzelfde tijdvak in 1859. Abd-el-Kader is door Koning Victor Emanuel benoemd tot grootkruis der orde van St. Mauritius en Lazarus. Te Damascus heeft eene groote sensatie verwekt de ar restatie van den grooten Sheik, die door de Muzelmannen voor een afstammeling van den profeet werd gehouden waar om hij dan ook als een heilige werd vereerd en geen hunner hem voorbijging zonder te knielen. Tegelijk met hem zijn een aantal van de voornaamste opperhoofden gevat, waarvan er 9 zijn gespiest, welke gruwelijke strafoefening reeds sedert een reeks van jaren niet was toegepast. Men leest van een Hollander, Verner genaamd, die eene groote bazaar te Damascus hield en, de plaats niet willende aan wijzen waar zijne juweelen verborgen waren, door de barbaren aan een kagchel werd gebonden die langzamerhand werd heet gemaakt tot de martelaar letterlijk dood geroosterd was. Zijne vrouw werd nadat men haar een koord aan het linkerbeen had gebondenmet het hoofd naar beneden uit het venster ge hangen, terwijl beneden met kruid geladen pistolen op haar afgevuurd werden en men zich boven vermaakte met vlammende lorren op haar te werpen totdat zij onder de verschrikkelijkste martelingen bezweek. Volgens een te Marseille ontvangen berigt uit Konstan- tinopel was de opstand, welke men in Bosnië verwachtte, nog niet uitgebarsten, hoewel de gisting er groot was. Een dagblad van Milaan berigt, dat het in de afgeloo- pene week te Monte Maggiore op Sicilië tot eene botsing is gekomen tusschen de landslieden, de burgers en geestelijkheid. De aartspriester, twaalf edellieden en nog eenige vrouwen en kinderen werden vermoord. De krijgsraad heeft twintig der schuldigen laten fusilleren. Men houdt het vrij algemeen voor zekerdat het niet lang meer zal duren, voor de Sardinische troepen den Romein- schen Staat zullen binnenrukken. Te Bologna en omstreken is reeds eene voldoende magt-bijeen en op het eerste teeken in de Marken en Umbrië zal het oproer uitbarsten. Het paleis der Moorsche Koningen te Seville is Koning Frans van Napels als residentie aangebodenmaar het is zeer waarschijnlijk, dat hij in Oostenrijk eene wijkplaats zal zoeken. Eenige dagen geleden werd te Venetie eene bende valsche munters ontdekt en in hechtenis genomen. Tegelijk vond men de werktuigen in een kaserne. De misdadigers waren soldaten, die hun lot door het maken van valsche guldens trachtten te verzachten. Het Turijnsche blad VEspero verzekert dat graaf Arese, senator van het koningrijkdie Keizer Napoleon III op diens uitnoodiging bij zijne reis door Savoije heeft vergezeld, des gelijks met vertrouwelijke depêches te Turijn wordt terug ver wacht. Men zegtdat hij in zijne brieven aan het ministerie de vleijendste verwachtingen omtrent de gezindheid des Kei zers heeft te kennen gegeven en zelfs die, welke door de wel willende ontvangst van de heeren Farini en Cialdini waren in geboezemd nog heeft vermeerderd en bevestigd. Te Marseille worden toebereidselen op ontzettend groote schaal voor de ontvangst des Keizers eu der Keizerin gemaakt. Onder anderen wordt hun van stadswege een maaltijd in het nieuwe beursgebouw aangebodenwaar de groote zaal haai' licht van 8000 waskaarsen ontvangen zalen bovendien is men bezig met het vormen van eene promenade, die driemalen de lengte der Champs Elysées hebben zal, en waar een nachtelijk feest gegeven wordt. Aangaande het onderhoud, dat lord Clarendon met den

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2