N°. 164. Dingsdag 11 September. A0. 1860 Binnenlandsch Nieuws. LEID8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. lm.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naaU' Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 4 u. 30 min.; van Amsterdam (Bee- rebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 ure. - - Commissie van 'FabricageDingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 (j ure. - Thesaurie, dagelijks van 102 ure. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8—1 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken van 94 ure. Er is sprake van eene reis, die Z. M. de Koning naar Warschau zon doen, om daar Z. M. den Keizer van Rusland te ontmoeten. H. M. de Koningin is Donderdag namiddag te Erank- fort aangekomen en werd Vrijdag te Stuttgardt verwacht, van iJ waar LI. M. zich naar Interlaken in Zwitserland zou begeven. De Grootvorst Michael van Rusland wordt aanstaanden Donderdag in de residentie verwacht met zijne familie. In het Koninklijk paleis worden tot ontvangst van dit bezoek ver trekken gereed gemaakt. De Staatscourant bevat het programma voor de opening der Staten-generaal op maandag 17 September a. s. Z. M. de Koning zal zich des namiddags te één ure op de ge bruikelijke wijze naar de vergaderzaal begeven. Salvo's van het .rji geschut zullen het afrijden van Z. M. van het paleis en het oogenblik, waarop de Koning het gebouw der Staten-Generaal verlaat aankondigen, Mr. Jacob van Lennep ontving bij de onthulling van het standbeeld van Jacob van Maerlant het ridderkruis dei- Belgische Leopoldsordetegelijk met den Vlaamschen dichter van Beers. Te Rotterdam bloeit in den Hortus Botanicus een zeer 4 oud exemplaar van de Bonapartea gracilis Hort. of Lasylirion acrotricheafkomstig van wijlen Dr. Dalen. De bloemsring is 3.14 Ned. el hoog, recht overeind staande en ter dikte van een mansarm. Deze fraaije plant behoort tot dezulken, die eerst op hoogen ouderdom bloemen dragen en dan veelal stervenzoo dat de bloemen nog slechts uiterst zeldzaam in Europa te zien zijn geweest. De Gemeenteraad van Delfshaven wil 60000 bijdragen, als de Hooge Regering ter verbetering van het vaarwater naar die stad eene haven door de aldaar in de Maas liggende plaat doet graven en eene bedijking daarstellenwaardoor die plaats voor overstrooming beveiligd zou zijn. i» Op den weg van Arnhem naar Harderwijk reed Vrijdag avond een dronken vischboer met zijn kar huiswaarts met een 5 kennis, benevens een vrouw met een kindje van 8 maanden, die hij vergund had op de kar te zitten. Een eind weegs vie- len paard en kar om, terwijl het kind onder het rad geraakte, -zoodat het dadelijk overleed. De boer vervolgde zijn weg, zon der naar moeder of kind om te zien - maar de moeder keerde met hel lijkje in den arm naar Arnhem terug. Naar wij vernemen is Zaturdag morgen bij het graven op Kouwenburgs eiland voor de nieuw daar te stellen sluis aldaar eenige ellen onder Rottepeil gevonden een onbekend voorwerp, lang 2 el en 8 palmop het einde ovaalrond en op het an dere plat. Men verdiept zich in gissingen of dit voorwerp van dierlijken dan wel plantaardigen oorsprong is en in het belang der geschiedenis van onzen bodem is het wenschelijk, dat dien- aangaande door belangstellenden een onderzoek worde ingesteld. Uit het verslag van Rijnland over 1859 verdient nog medegedeeld te worden, dat volgens naauwkeurige waarnemin gen Rijnlands boezemwater in 1859 0.261 el lager stond dan dat van Delfland en 0.117 el dan dat van Amstelland. - De behoefte aan lozing of verversching van water regelt zich naai de weersgesteldheid. Het Hoogheemraadschap van alle kanten afgesloten heeft geen ander water te ontvangen dan de re gen er in brengt of met voordacht en in het belang der in gelanden wordt overgelatenterwijl het omgekeerd ook geen ander water loost, dan langs die beide wegen ontvangen wordt en niet door uitwaseming of uitdamping verloren gaat. - Of schoon 1859 meer tot de drooge dan tot de natte jaren be hoorde, heeft het toch niet ontbroken aan de noodige hoe veelheid regen, welke die, in 1858 gevailen, verre overtreft. - De maand Junij kenmerkte zich door eene zoo groote droogte en hield deze zoolang aandat de hoeveelheid uitgedampt wa ter in den zomer bij uitstek groot was en de hoeveelheid ge vallen vocht zeer verre overtrof. In weerwil van die sterke uitdamping van water, daalde het peil gemiddeld niet lager dan 0.70 el onder A. P., een stand hoog genoeg, om de behoefte zoo van den landbouw als van de scheepvaart te bevredigen. In de steden had men meer reden om over de laagte van het water te klagen en vooral van den kant van Leiden heeft men ernstig aangedrongen op maatregelenwelke de waterver- versching zouden bevorderen- maar zoo beperkt als de boe zem van Rijnland thans is, dient er eenige ruimte voor wa terberging overt ebl ij ven opdat plotseling invallende regens tot geen bezwaren aanleiding geven, Intusschen zijn er maatrege len tot het inlaten en ververschen van water genomen, ten ge volge waarvan inlating van water heeft plaats gehad uit Delfland gedurendz 581 uren, uit het Groot Waterschap van Woerden gedurende 129 uren en uit den IJssel gedurende 700 uj door men geslaagd is, de bezwaren die de groote ^merdhssgte'^^X

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1