N°. 163. Maandag 10 September. A0. 1860. Binnenlandsch Nieuws. aar isel dt, len LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdageuen kost voor Leiden 1.95, en franeo per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzouderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 n. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 ra.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naatr Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 4 u. 30 min.; van Amsterdam (Bee- rebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie ia open dagelijks van 104 ure. - Thesauriedagelijks van 102 ure. -Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken, van 94 ure -Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Ne- derlandschen Leeuw: F. J. Domela Nieuwenhuis, hoogleeraar bij het seminarium van het Evangelisch-Luthersch kerkgenoot schap; S. J. Mulder, inspecteur-consulent der godsdienstige Israëlitische scholen; J. van Genk, bisschop van Adras en coadjutor van den bisschop van Breda, te HoevenJ. Cuyten, president van het seminarie te Haaren T. J. H. Borret, de ken en pastoor te Vogelenzang (gemeente Bloemendaal); W. 11. van Bijlevelt, deken en pastoor te Maarssen en P. W. H. Scheyven, deken en pastoor te Maastricht. Bij het bezoek van Z. M. aan het kamp te Millingen op II. Zondag heeft de Koning ook de cantines van het 5e en 7e reg. infanterie met een bezoek vereerd en een glas wijn op de officieren en regementen geledigd. Men berigt ons, dat de Vergadering met Dames, welke op aanst. Maandag door de Rederijkerskamer Vondel op Zo- merzorg zou gehouden worden, om bijzondere redenen voorloo- pig eenige dagen is uitgesteld. Z. M. de Koning zal Zondag middag te 3 ure aan een groot getal personen audiëntie verleenen. Naar men verneemt zal Z. K. H. de Prins van Oranje een bezoek brengen aan het Hof te Stuttgard. Uit Groningen wordt gemeld, dat aldaar zich herhaal delijk met lof heeft doen hooren het Muziekcorps van het reg. Rijdende Artillerie, dat eene kunstreis doet in het Noorden des lands. Te Leeuwarden is dezer dagen gehouden de Algemeene vergadering van de Evangelische Maatschappij ter bevordering van waarheid en godzaligheid onder Roorasch Katholieken. Prof. A. Kuenen vertegenwoordigde aldaar de Leidsche Afdeeling. De verschillende protestantsehe weekbladen laten zich heftig uit over de besluiten door de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk in hare laatste vergadering ge nomen: Getuigende van willekeur, dragen zij," zoo schrijft de Fakkel het kenmerk eener naar dwingelandij en overheer- sching strevende magt, welke wij voor geene schatten der aarde in onze Kerk gedoogen kunnen. Inderdaad men behoeft slechts op hunne daden te letten om te zien dat de meeste der man- men, die de Hervormde Gemeenten thans geacht worden te vertegenwoordigen, niets meer en niets minder dan kerkelijke Thorbeckianen zijn, die door overdreven vrijheidszucht tot het daartegenoverstaand uiterste vervallen. Een ieder, die omtrent de belangenwelke hem het naast en het dierbaarst moeten wezen, niet onverschillig is, behoort zich derhalve met ons tegen eene aanmatiging van gezag te verzetten als waardoor wijin stede van éénwelhaast zooveel pausen zouden ver krijgen als er leden in het onze Kerk vertegenwoordigend lig- chaam gevonden worden. Vrijdag werd voor den Hoogen Raad der Nederlanden (burgerlijke kamer) behandeld de zaak van de Engelsche le vensverzekering-maatschappij the Defender contra P. v. R. R. had the Defender doen dagvaarden tot uitbetaling eener som van 60,000, wegens eene aangegane levensverzekering, waarin die maatschappij weigerachtig was gebleven. The Defender wierp een incident op, om de geëxploiteerde dagvaarding nietig en van onwaarde te verklaren op grond dat zij (de tegenwoor dige eischeresse) verkeerdelijk was gedagvaard bij den heer S. A. van der Held te Rotterdam en haar slechts een termijn van acht dagen was toegestaan, bewerende dat zij had behoo- ren te zijn gedagvaard bij den ambtenaar van het Openbaar Ministerie te 's Gravenhagemet tusschenlating van een ter mijn van vier maandenop grond dat zij te Londen gevestigd was en hier te lande geen domicilie had, zoodat zij te recht volgens de wet als vreemdeling had moeten worden behandeld. De Rechtbank te 's Gravenhage heeft echter dat incident ver worpen hetwelk bij arrest van het Hof in Zuidholland is be vestigd, hoofdzakelijk op grond dat de dagvaarding was ge schied aan den heer van der Held, als directeur der gezegde maatschappij te Rotterdamen als zoodanig daar te stellen bet gemeenschappelijk kantoor in den zin van art. 4 N°. 4 burg. regtsv. De eisch in cassatie werd verdedigd door den heer Mr. D. Le'on en voor den verweerder bestreden dooi den heer Mr. van Stipriaan Luiscius. De conclusie van het Openbaar Ministerie is bepaald op 21 dezer. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Delden tot oudsten herder en leeraar Dr. P. Steen jongste predikant al daar en aangenomen het beroep naar Schagen door Ds. A. J. "Vis dieperink, te Wognum. Ds. C. G. de Moen, te den Ham heeft het beroep naai de Christelijke Afgescheidene Gemeente te Doesborgh aange nomen. Te Groningen zal Dingsdag en Woensdas^ïïanstaande eene reünie plaats hebben van Oud Studenten Mx Groninger

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1