Buitenlandsch Nieuws. Ijk overleg bij Burg. en Weth. en Curatoren van het Athenaeuiu. - De beraadslagingen over dit gewigtig voorstel zijn verdaagd tot eene avondzitting; - terwijl onder de bezwaren tegen dit voorstel ook werd opgemerkt de meerdere behoefte aan eene handelsschoolopdat onze jongelieden niet langer naar het buitenland moesten worden gezonden om handelskennis op- tedoen. Uit Amsterdam wordt ons, gedagteekend 4 September, het volgende gemeld: De afgeloopen nacht kon voor velen zeer verschrikkelijk zijn geweestdoch is nog al gelukkig afgeloopen. Te half elf ure n. 1. werd Amsterdam ontrust door het geroep van brand en bleek die al spoedig te zijn in de Rozemarijnsteeg in de Zeepziederij de Zon van den heer Zeeman. De eigenaardige bestemming van dit gebouw gaf aan het onheil een bijzonderen zinhet onderste gedeelte b. v. is de Zeepziederijde tweede verdieping is eene publieke danszaalwaar eiken avond de Demi Monde vergadert, de volgende is een pakhuis en eindelijk de hoogste is de werkplaats van den Meubelmaker den heer D. Siem in de Kal verstraat. Het gebouw grenst aan de zijde van de Kal- verstraat aan den prachtigen winkel van de heeren Tognacca en Cossa en aan de andere zijde aan een patentolijfabriek. Naar men algemeen vertelt, is de brand ontstaan in de werkplaats van den heer Siem en vonden de vlammen daar dus het noo- dige voedsel. In de danszaal waren een groot aantal Nymphen van Venus aanwezig en was de pret in vollen gang, toen zich allengskens een hevige brandlucht verspreidde. Juist was men bezig aan een wilde galop zijne lusten bot te vieren, toen de vlam uit een der bovenramen in al hare verschrikking uitsloeg, zoodat een oorverdoovend gegil werd gehoord en de Sirenen hare dansers vergaten. Ofschoon de ramp verschrikkelijk scheen te zullen wordenwas het niet onaardig de opgeschikte en ge- crinolineerde dames te zien vluchtenzij verdrongen elkander op de trap en hare toiletten werden gescheurd. Hoe het zij, de brand nam meer en meer in hevigheid toe en vervulde de buurt met angst en ontzetting. Toen ik te half 2 het terrein van den ramp verlietwas men den brand nog niet meester en men verzekert, dat dit eerst te half 4 plaats had. Heden morgen was men druk bezig aan het opruimen ofschoon de puinhoopen nog rookten en ée'ne spuit nog werk zaam was. Door de uiterste inspanning der Brandweer is het gelukt, de eigenlijke Zeepziederij te bewaren, zooals ook de nevensstaande panden. De eigenaar van de danszaal betreurt zeer het onheilbij de aanstaande kermis, en heeft het plan opgevat, aan zijne habitués een lijst te zijnen voordeele te presenteren. Maandag avoud heeft er te Austerlitz bij Zeist een zeer treurig ongeluk plaats gehad. Een man en vrouw verlaten met hun oudsten zoon 's avonds omstreeks 9 ure hunne woning en sluiten de deur, met achterlating van 4 kinderenwaarvan de oudste 9 en de jongste 2 jaren oud zijn, die naar bed wa ren. Te half tien ure onstond er brand en de gebeele woning wordt met de vier kinderen in een oogenblik tijds een prooi der vlammen zonder dat er aan redding te denken viel. Slechts een varken en een bok zijn nog behouden. De oorzaak van den brand is onbekend, maar de aanwezigheid van een aantal zakken met pijnappels heeft zeker de snelheid van den brand bevorderd. De ouders, aan wier achteloosheid het ongeluk is toe te schrijvenwaren radeloos. Het huisje was niet tegen brandschade verzekerd. Inden tuin van den med. doctor Sannes, te Veeudam, prijkt een amandel-boom met talrijke, bijna rijpe vruchten, op den kouden grond. Daar deze vruchtboom slechts in het zuiden van ons werelddeel welig tiert, is dit, vooral na het gure zomer-weder, zeer opmerkenswaardig. Er zijn dit jaar van Harderwijk 4554 ankers ansjovis uitgevoerd. Uit Meppel schrijft men dat~de persoon van Jan Tromp die Donderdag den geheelen dag veel sterken drank had ge dronken en mitsdien zeer beschonken was, daarop nog een groot glas vol jenever nam, dat hij ledig dronk. Hij zakte op zijn stoel in elkander en was plotseling een lijk; - dadelijk i ngeroepen geneeskundige hulp vermogt niets. Men leest in den Noord-BrabanterWij vermeenen op goeden grond te kunnen mededeelendat, om aan den billij ken weusch der Katholieken van Noord-Brabant te voldoen de H. Stoel binnen kort in den bisschoppelijken zetel van 's Hertogenbosch zal voorzien. Te Dordrecht is een Commissie werkzaam tot ondersteu ning der slagtoffers van de jongste moordtooneelen in Syrië bestaande uit de heeren J. Colombijn, Pastoor van de Bis schoppelijke klerezie, H. HirschelIsraëlitisch Godsdienston derwijzer, M. A. Perk, Waalsch Predikant, P. van Proostdy, Christelijk Afgescheiden Predikant, D. PijzeiHerv. Predikant, N. Wedermeijer, Christelijk geref. Predikant onder het kruis en L. van Wissen R. C. Pastoor. (Een teeken des tijds Uit Napels wordt gemelddat de opstand ook reeds de provincie Terra di Lavoro heeft bereikt, welke ten noorden aan de provincie Napels grenst. In de Terra di Lavoro is ook Gaëta gelegen, werwaartszoo als men weet, gezegd werddat de Koning de wijk wilde nemeningeval de op stand zijne hoofdstad mogt bereikenof zijn verblijf aldaar niet. langer veilig geacht werd. Het zal den Koning dus moei- jelijk vallen aan dit planindien hij het inderdaad opgevat had, in het laatste uur gevolg te geven, want hierbij behoort in het oog te worden gehoudendat Gaëta niet sterk aan de zeezijde is en dat Garibaldi thans over eene aanzienlijke zee- magt beschikt, terwijl de Koning op de zijne volstrekt niet kan rekenen. Den koning van Napels zouden, van het Pruissische Hof even als van verscheidene andere Europesche Hoven uitnoodigingeu toegezonden zijn, om, in geval hij zijn Rijk verliezen mogt, hem eene vaste woonplaats te verschaffen. De Koninklijke Na- pelsche Familie bestaat thans uit 31 leden. Garibaldi zet zijne operatiën steeds voort en oefent op 't oogenblik bijna een Europeschen invloed uit. Engeland is zedelijk zijn bondgenoot geworden en bevordert zijne plannen ter gunste der Italiaansche vrijheid. Frankrijk begint zelfs te sidderen voor zijne snelle vaart. Rusland en Pruissen ontmoe digen hem niet, en Oostenrijk ziet zich nu gedwongen, zich met Hongarije te verzoenen en nieuwe constitutionele waar borgen in Boheme te doen herleven. Het schijnt zich te bevestigen, dat Sardinische troepen naar Napels zullen worden gezonden. Het bevel over dit corps 30,000 man sterk, zal aan den generaal Cialdini worden op gedragen. De generaal la Marmora zal bevel voeren over een ander corps, dat op de grenzen der Cattolica zal worden bij eengetrokken. Men zegt, dat de brief, door den graaf van Syracuse aan zijnen neef geschreven, door den graaf in overeenstemming met den prins van Carignan en graaf de Cavour is opgesteld. Volgens sommige zou hij zelfs in den Ministerraad zijn voor gelezen. Het aantal der Garibaldiaausche vrijwilligers te Glasgow beliep jl. Zaturdag reeds 260, zoodat, die van Edinburgh en Londen medegerekend, weldra 1200 man zich naar Napels zullen inschepen. Een zoon van Garibaldi heeft in de afgeloopen week Doncaster bezocht. Hij is een welgemaakt jongeling van vijf tien jaar en studeert aan de hoogeschool te Edinburghonder de bescherming van eene dame, wier echtgenoot officier bij het Engelsche leger was en in den Spaanschen oorlog diende. De Morning Post geeft zijne verontwaardiging te kennen over generaal Lamoricières dagorder, waarbij hij zijnen troepen verlof geeft, iedere stad, die bij het naderen des vijands tot muiterij overgaat, te plunderen. Dat dergelijke gruwelen wor den gepleegd door soldatendie door een langdurigen en hard» nekkigen tegenstand der belegerden verbitterd zijnzou den Post minder verwonderenmaar dat die onmenschelijkheden zullen worden bedreven door soldatendie voorgeven voor de Christelijke beschaving tegen Mohammedanen te velde te trek- keuis verbazend. Het is een vreesselijke satire op de kerk en de regering, wier kampioen hij is. Volgens het Journal des Déóats zal de val van den Koning van Napels veroorzaken, dat tusschen Oostenrijk en Engeland de beste verstandhouding in het leven zal ko men iets dat door sommige bladen reeds vroeger werd voorspeld. Overwint Garibaldi, zonder dat Oostenrijk eene po-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2