N°. 160. Donderdag 6 September. A°. 1860. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 ra.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 4 u. 30 min.; van Amsterdam (Bee- rebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op'onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 ure. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. - Thesauriedagelijks van 102 ure. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 ure en, van 3G ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken, van 9—4 ure. Z. M. heeft goedgevondentot burgemeester der gemeente Eelde te benoemen E. J. A. Timmermanen tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Nijmegen Mr. W. J. Triebeisrechter in de arrondissements-rechtbank aldaar; - tot raadsheer in het prov. gerechtshof in Utrecht Mr. P. A. M. van Oosthuyse van Eijckevorsel van Rijsenburg, thans rechter in de arr.-rechtbank te Utrecht, en is, op hun daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan: Mr. M. Bakker, als rechter-plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te SneekC. T. van de Velde, als Notaris te Neede (arrondis sement Zutphen), en J. Cambier, als plaatsvervanger van den kantonrechter te Vianen. Z. M. de Koning, HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Frederikbenevens H. D. gevolg, zijn heden van het Loo in de residentie teruggekeerd. De audiëntie van den Minister van Marine zal Vrijdag den 7en dezer, geen plaats hebben. Tot president van het groote seminarie voor het aarts bisdom van Utrecht is benoemd de heer E. P. van de Burgt, professor aan genoemd semiuariekanunnik theologaal der metropolitaankerkbaccalaureus der universiteit te Leuven en schrijver van de Tractatus de dispensationibus Matrimoniali- bus en van de Tractatus de Matrimonio. Dezer dagen is, onder de Koninklijke goedkeuring, tot stand gekomen de Tiventsche vereeniging tot beoordering van nijverheid en handelaan welke wij grooten voorspoed en eene algemeene deelneming toewenscheu. Kennis is kracht. Op het gebied van handel en nijverheid is elk feit een nieuw bewijs van de waarheid dezer spreuk. Die kracht te ontwikkelen door verspreiding van kennis is het doel der vereeniging, en wordt dat doel door gepaste middelen in de hand gewerkt, dan zijn de weldaden groot, welke de vereeniging alom kan verspeiden. Het is een eerste groote stap op den weg, dien de ons om ringende volken reeds een goed eind weegs bewandeld hebben. Ook hier komen wij achteraan; gedane zaken nemen echter geen keer, en de ervaring, door anderen opgedaan, kan ons dienen, om op een gebaand pad voort te gaan en, misschien, verloren tijd en beloopen schade in te halen. Wij wenschen het ten zeerste; want het geldt hier een groot nationaal belang. Handelaar en industrieel moeten in den tegenwoordigen tijd met kennis zijn toegerust; noch kapitaal, noch routine zijn krachtig genoeg, om te strijden tegen de kracht, die de we tenschap verschaft. Moge het voorbeeld, door Twente gegeven alras door andere gewesten des Rijks gevolgd wordenopdat even als in naburige landen, overal de gelegenheid zij open gesteld, om aan de hand der wetenschap binnen het gebied van handel en nijverheid deze twee groote steunpilaren voor de volks-welvaart geleid te worden. De Regering kan daartoe veel bijdragen, en op hetzelfde oogenblik, dat zij een plan gaat ten uitvoer leggendat bestemd is aan handel en nijverheid in ons vaderland nieuwe bronnen van be staan en nieuwe wegen van vertier te openenverwachten wij van haar eene welwillende ondersteuning van alle pogingen die beproefd worden om de kracht van ons volk door handels- en nijverheids-kennis te vergrooten. Het Weekblad van het liegt meent de heeren advoka- ten te moeten herinneren aan de bepaling van art. 6 van het reglement van orde, voorschrijvende, dat zij ieder jaar, in de maand September, hunne acte van beëediging moeten laten vi seren ter griffie van het Collegie, waarbij zij zijn ingeschreven. De Letterbode berigt, dat door de litterarische faculteit van de Leidsche Hoogeschool een adres is ingediend aan den Miuister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek, dat de Re gering zich het middelbaar onderwijs aantrekke, zoodat de la- tijnschc scholen landsinrigtingen worden. Dit verzoek is gegrond op de ongunstige resultaten van de tegenwoordige regeling. Op de jaarlijksche Algemeene Vergadering der Holland- sche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen den 21en September aanstaande te Rotterdam te houden, zal mede- deeling gedaan worden aangaande den uitslag van de in 1858 uitgeschreven prijsvragen: ais proeve van poëzijJolian Willem Friso en uit het vak der Geschiedenis: Geschiedenis der Staat kunde van Johan de Witt; - terwijl beraadslaagd zal worden op welke andere wijze dan door het uitschrijven van prijsvra gen de Maatschappij de beoefening en den bloei der fraaije kunsten en wetenschappen zal trachten te bevorderen. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft zich gisteren bezig gehouden met. het ingediend voorstel tot uitbreiding van het Athenaeum Illustre aldaar. Burg. en Weth. stellen voor 1°. die uitbreiding tot een Universiteit in beginsel goed te keuren; - 2°. den Grooten Doelen als Universiteitsgebouw aan te wijzen en 3°. het ontworpen reglement op nieuw met de^ kosten te maken tot een punt van overweging i

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1