Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. openbare behandeling vatbaar en dienstig. Men mag daarover eene vrij en onbewimpeld oordeel uitsprekenzoo maar de betamelijke eerbied voor het gezag wordt in acht genomen. Niets kan meer den band versterkendie regering en inge zetenen vereenigt, dan eene openbare en vrijmoedige be schouwing van aangelegenhedenwaarbij allen belang hebben. Die band wordt inniger, naar mate wederkeerig vertrouwen van alle persoonlijkheden vrijwordt gevoeld door de blijkbare zucht, om tot een edel doel zaamtewerken. Z. M. heeft met ingang van den eersten dezer maand benoemd tot adelborsten der eerste kl. bij de Ned. zee- magt, de adelborsten der 2e kl. bij het kon. Instituut voor de marine te Willemsoord: W. F. Blaauw, G. van Herwaar den, H. J. van der Mandele, F. H. baron van Verschuer, C. A. Woldringh, P. Metman, M. F. Reeringh, W. J. van Hoogenhuyze, B. M. van der Weide, F. Zegers Veeckens, F. Lycklama a NyeholtG. C. Sterk, J. A. Yening, F. J. Beekman, W. A. van Aken, P. C. Pabst, J. C. de Borst Verdoorn, R. D. CrommelinE. Haitsma Muiier, H. van Broekhuyzen, P. G. Bruch, A. A. Bruyn, H. J. Borgerhoff van den Bergh, C. J. de Jong, H. Schotborgh, M. P. Struick, J. A. Snoek, A. van Hengel en H. C. Juta. Bij besluit van den 3 dezer heeft Z. M. goedgevonden den Minister van Oorlog, kolonel van den generalen staf, Jhr. E. A. O. de Casembroot, HD. adjudant in buitengewone dienst, te benoemen tot generaal-majoor. Voorts is aan den len luit. K. J. G. baron van Hardenbroek, van het reg. grenadiers en jagers, HD. ordonnance-offic., op de daartoe door hem gedane aanvrage, een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning de uitnoodi- ging aangenomen, om de plegtige onthulling van het stand beeld van den dichter Tollens op 24 dezer te Rotterdam met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Naar wij vernemen wordt een zeer druk gebruik gemaakt van de aangeboden gelegenheid, om den duiker of tunnel dooi de Rotte even buiten Rotterdam te bezigtigen. Nadat het be zoek Vrijdag en Zaturdag reeds zeer druk geweest was, heb ben alleen Zondag meer dan tienduizend personen den duiker doorwandeld en Maandag gingen wederom meer dan tweedui zend personen daar door. Wij vernemen dat de gelegenheid tot bezigtiging van dit merkwaardige werk nog gedurende eenige dagen blijft opengesteld. De opening der jagt op klein wildopgenoemd in de 2* zinsnede van art 17 der wet van den 13en Junij 1857. (Stbl. No. 87), is voor dit jaar in de prov. Zuid-Holland vastgesteld op Zaturdag den 15en September a. s. met zons-opgang. Van die opening is uitgezonderd de oefening der jagtbedrijven vermeld in art. 15 lett. e. en g. der aangehaalde wet; met dien verstande, dat het laatstgenoemde jagtbedrijf, van Maan dag den len October a. s. af, een half uur vóór zonsopgang, wordt toegelaten. Verder is bepaald, dat de korte jagt dage lijks en de lange jagt slechts driemalen 's weeksen wel des Woeusdags, Vrijdags en Zaturdags, zal mogen worden uitge oefend. Gedurende de maand Augustus zijn langs de Hollandsche Spoorweg vervoerd 133839 reizigers; - de opbrengst was: van reizigers 111,480.46, van goederen 19,749.65 te zamen 131,230.11^. Sedert 1 Januarij zijn vervoerd 854078 reizi gers en was de opbrengst van reizigers en goederen835143.29{. Vrijdag voormiddag werd door de troepen uit het kamp van Millingen eene militaire promenade gehouden onder genot van zeer gunstig weder. Ongeveer te 11 ure zijn de troepen van de legerplaats, door het Koninklijk Park op het Loo aangekomenen hebbenvoorbij het Ko ninklijk paleis marcherende, gedefileerd voor Z. M. den Ko ning, H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins van Oranje De opperbevelhebber der troepen had zich toen geplaatst naast Z. M., die es en als Z. K. H. de Prins van Oranje, te paard was gezeten en de troepen een eind weegs was te gemoet ge reden. De verschillende muziek-korpsen hadden zich tijdens het defileren hunner regementen tegenover de Vorstelijke Fa milie geposteerd en daarna zich onmiddelijk weder aangesloten terwijl de troepen verder hunnen marsch over den grindweg naar de Loosche tol hebben vervolgden na aldaar aan den straatweg op Hoog-Loeven eenigen tijd halt te hebben gehou den den terugweg naar het kamp hebben aangevangenin die onberispelijke ordewelke men bij dergelijke militaire schouw spelen niet genoeg kan bewonderen. De Leidsche gemeenteraad heeft den heer Mr. C. W. Hubrecht die heden Dingsdag moest aftredendadelijk weder tot wet houder verkozen. - De leden der vaste commissien zijn op nieuw benoemd, terwijl al de aan de orde gestelde onderwer pen zijn behandeld en daarop overeenkomstig de gedane voor stellen is besloten- waaronder behoort de onderhandsche ver huring aan het Rijk voor de som van ƒ600 's jaars, van de loealen bij de arrondissements-rechtbank en het kantongerecht, in gebruik. Gedurende de maand Augustus is de hoeveelheid regen, gevallen in den tuin van het academiegebouw te Groningen geweest 143.9 strepen. Uit eene vergelijking van de waargeno- mene hoeveelheden regen gedurende de laatste 20 jaren is gebleken, dat slechts driemaal in eene maand iets meer ge vallen is. Hierbij deelen wij de hoeveelheden mede, in eene maand in dien tijd boven 100 strepen gevallen Julij 1840 103 strepen. Julij 1850 103 strepen. September 1840 105 Augustus 1850 120 October 1840 104 Julij 1851 108 Julij 1843 115 Junij 1852 123 Februarij 1844 105 Julij 1852 129 n Augustus 1844 167 October 1852 156 Julij 1845 125 Augustus 1855 102 Augustus 1845 142 September 1856 103 December 1845 114 September 1859 1}6 Augustus 1848 167 Aan den Moniteur wordt het volgende uit Beyruth ge schreven, dd. 22 Aug.: Op 20 Augustus des morgens, bij het krieken van den dag, hebben de executien te Damascus een aanvang genomen. Fuad-Pacha heeft 57 personen doen ophan gen. De galgen waren opgerigt in verschillende deelen der stad opdat zij te meer uitwerking zouden hebben op het gemoed der bevolking. 110 andere personen, die de regering dienden, hetzij als Bachi-Bousoukshetzij als gewone soldaten van het leger, zijn te Genk-Meidang gefusilleerd, zijnde eene wijk van Damascus, waar de meest dweepzieken gevestigd zijn. In het geheel zijn dus 167 personen ter dood gebragt. Morgen zul len de schuldigendie tot dwangarbeid en tot opsluiting zijn veroordeeld, onder sterk geleide naar Konstantinopel worden ingescheept. Het proces van den ex-gouverneur Achmed-Aga en van de overige ambtenaren wordt voor den krijgsraad voort gezet, welks vonnissen, onmiddelijk nadat zij uitgesproken zijn, zullen worden voltrokken. Men zal insgelijks zonder uitstel overgaan tot het vonnisssn van de notabele personen, die in het plegen der gruwelen betrokken zijn. De schuldigenwien het na de slagting gelukt is te ontvlugtenworden bij verstek veroordeeld en zullen hunne straf ondergaan, zoodra zij gevat mogten worden. Fuad-Pacha heeft 3000 Damasceners veroordeeld tot le venslange militaire dienst; 150 personen werden naar Konstan tinopel gezonden, om er hunne straf te ondergaan; 500 zijn tot ballingschap veroordeeld. Garibaldi heeft den titel aangenomen van dictator der Beide Sicilien. Twee besluiten zijn door hem te Reggio met dien titel onperteekend. Men wil te Parijs wetendat de Heer Edwin Jameslid van het Engelsche Huis der Gemeenten, met eene offieieuse zending der Britsche regering voor Garibaldi naar Italië is ver trokken. Genoemde heer heeft in lastGaribaldi de voorwaarden mede te deelenop welke hij op de zedelijke hulp vau Enge land kan rekenen. Onder deze voorwaarden behoort ooknaar men zegt, dat Garibaldi de Oostenrijksche grenzen zal eerbie digen. In deze zaak moet Engeland, naar men verder beweert, in overeenstemming met Frankrijk handelen. Het Court Journal vergast zijne lezers op de mededee-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2