N°. 159. Woensdag 5 September. A°. 1860. Leiden en het Haarlemmermeer. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 n. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 n. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 4 u. 30 min.; van Amsterdam (Bee- rebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamid dags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op [onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 ure. - Comnnssie van Fabricage, Dingsdag te 12 ure. - Burgemeester, dagelijks te 10 ure. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. - Thesauriedagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 ure en van 36 ure. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsendagelijks van 91 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken, van 94 ure. I. Er was een tijddat over bijna niets anders gesproken werd in de verschillende kringen binnen Leidendan over het kost baar eigendom, dat de stad in het Haarlemmermeer bezat, en over de aanzienlijke voordeelen, die de onteigening van die be zitting ten gevolge van het plan tot droogmaking aan de ge meentekas zou opleveren. En ofschoon de berekening van die voordeelen het karakter droeg van overdrijving en de gronden, waarop de rechten van Leiden werden gebouwdwel wat breed werden uitgemetentoch is het niet te ontkennendat het Haarlemmermeer aan en voor Leiden van de vroegste tijden af voordeelen aanbooddie zich niet enkel tot den opbrengst der visscherij bepaalden en niet zoo gemakkelijk onder cijfers kunnen worden gebragt. Sedert dien tijd zijn er jaren verloopen, waarin het geschil over de rechten van Leiden op het Haarlemmermeer van weerszijde is onderzocht en aan de beslissing van den Neder- landschen rechter onderworpen; met dat gevolg, dat alle ei gendomsrechten zijn onbewezen verklaard en alleen de aan spraak is erkend op eene vergoeding voor het gemis van het vischrecht in het Haarlemmermeer, waarvoor de som van ƒ15000 is aangeboden. De Gemeenteraad heeft besloten dat aan bod aan te nemen, maar aan den Minister van Binnenlandsche Zaken in bedenking te geven, of, bij verschil tusschen par tijen omtrent het bedrag eener schadevergoedingde billijk heid en het recht niet medebrengen dat de beslissing aan derden worde opgedragenzoodat van de zijde van den Staat even als van de zijde der gemeente Leiden twee deskundigen wor den benoemd, die bij meerderheid het bedrag der schadever goeding zullen bepalen of, ingeval van staking der stemmen, zich een vijfden deskundige zullen toevoegen, ten einde tot een beslissing te geraken. Door dit besluit- zoo we ons niet bedriegen het eerste, dat in het openbaar genomen is, - valt die zaak onder bet bereik van het openbaar oordeel en, hoewel nu het recht onherroepelijk beslist is, mag er toch wel sprake zijn van redenen van billijkheid, 't Is een onderwerp van open baar plaatselijk belang, dat ieder ingezeten geldt, en 't is noodig en nuttig, dat de publieke gee9t. op dat punt weder worde gewekt en opgewakkerd, die ingeslapen geraakt schijnt, opdat de maatregel der Regering, in het belang der gemeente weder in het werk gesteld, steun verkrijge in de levendige belangetelling der ingezetenen. Het belang van Lei den moet meer op den voorgrond komen nu het vertrouwen op hare rechten haar is ontvallen. Welke grondslagen hebben tot maatstaf gestrekt der berekening van het bedrag der schadevergoeding, dat op 15000 is bepaald? Die vraag mag wel eens ter sprake komen. Waarom niet het tiende deel? Waarom niet het tien- of honderdvoud van het bedrag? Is de bepaling daarvan overgelaten aan het uitvoerend gezag of is het wetgevend gezag daarmede gemoeid - In elk geval is eene nadere toelichting onvermijdelijk. De wet op de onteigening ten algemeenen nutte behelst voorschriften en bepalingendie welligt tot regelmaat moeten strekken bij de ver goeding der schade, die Leiden door de. droogmaking van het Haarlemmermeer heeft geleden,-en de aanspraak daarop is niet geheel ontkend, maar, zoo wij ons niet bedriegen, erkend, al werd het recht van eigendom op den grond betwist en in rechten onbewezen geacht. Die 15000 kwamen voor in eene vroegere acte van dading- die wel ontworpen, maar niet gesloten is, en ook daarop geldt de regeldat zij moet worden beoordeeld naar hare dagteeke- ning. Er is over die acte veel te zeggendat niet oorbaar of dienstig is; - maar er blijft nog wel wat over, dat strekken kanom die acte in het rechte licht te plaatsen, 't Zou niet goed zijn een en ander opterakelen, dat tot de geschiedenis behoort en tot personen in betrekking staatdie reeds het tooneel dezer wereld hebben verlaten, 't Is evenwel pligtmatig en betamelijk, datgene aantevoeren en optemerkenwat ten ge volge moet hebbendat aan Leiden worde uitgekeerd, wat haar billijk toekomt. Wij willen aan de beschouwing van die belangrijke zaak in ons blad, - orgaan tot bevordering van plaatselijke belangen en plaatselijke welvaart - een paar artikelen wijden. Alles toch wat het algemeene welzijn betreft, i^^voorÏTefene {y c

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1