STEDELIJK GYMNASIUM. Boek-, Muziek- en Kunsthandel SCHREUDER EN VAN BAAK, Trekpleister van Albespeyres. WONDEREN VAN DEN STERRENHEMEL Advertentiën. Te Milaan was door zeker iemand eene som gelegateerd voor het beste liefdadigheidswerk. De testamentaire executeurs hebben voor het geld geen betere bestemming gevonden, dan het aan Garibaldi te zenden ter bevordering van den opstand in Napels. Een brief uit Nizza zegt, dat ieder, die daar eene soiree wil geven, daartoe vooraf het verlof van de prefectuur ontvan gen moet, en de zes eerste blanko kaarten altijd ter beschik king der policie blijven moeten. Voorwaar een nieuw en spre kend staaltje der Napoleontische vrijheid! De bevelhebber Beaufort d'Hautpoul heeft 3600 man te Beyruth aan wal gezet. Fuad-Pacha heeft bij die gelegenheid aan de verschillende hooge autoriteiten in Syrië eene circulaire gezondenwaarin hij de noodige toelichtingen geeft omtrent den waren aard van de Europesche interventiemet uitnoodi- ging om in alles medetewerkenwat maar eenigzins tot vol ledig herstel der rust en veiligheid kan strekken. Volgens een berigt, over Konstantinopel uit Circassie ontvangenheeft de Bey en opvolger van Schamyl in Dage stan de hoofdstad Weddin op de Russen veroverd, bij welke gelegenheid de laatstgemelden zware verliezen zouden geleden hebben. Uit Straatsburg wordt berigt, dat men in weerwil van den natten zomer in den Elzas alle reden heeft, om over den uitslag van den graanoogst tevreden te zijn. Ook laten de &.aanoogst tevreden te zijn. uok laten de meeste soorten van vruchtboomenvooral in kwantiteit, niets te wenschen over. Daarentegen is de wijnstok zeer ten achter en laat niet veel goeds hopen. Van wege de stad Marseille zal tijdens het verblijf van het hof aldaar aan de keizerin een bracelet ter waarde van 70000 francs worden aangeboden. Uit Cayenne wordt gemeld, dat de Gouverneur der ko lonie een groot bal heeft gegeven ter eere van de Nederland- sche commissarissen, die aldaar waren aangekomen, om in persoon verschillende informatiën in te winnen betreffende de aanhangige questie van de emancipatie der slaven. Men verzekertdat van wege het Pruissische Ministerie van Financien op de aanstaande bijeenkomst der centrale com missie voor de Rijnvaart te Carlsruhe, het voorstel zal worden gedaan de Rijntollen geheel en al op te heffenmaar daar entegen de bestaande recognitie, maar gewijzigd, te behouden. Door de H.H. Gebr. van Wijk en C°, fabriekanten alhier is aan Burgemeester en Wethouders vergunning aangevraagd tot het doen maken van een zwavelhok in de panden, gelegen in de Vestestraat en uitkomende aan de Uiterste Gracht, ge- teekend Wijk VII Nos. 352 en 854a. De eigenaars en bewo- uers van de naastbij gelegene en belendende panden zijn ten opzigte der informatiën de comniodo et incommodoopgeroe pen, om zich in hun belang te vervoegen op het raadhuis der gemeente op Maandag den 3en Sept. des voormiddags te 11 ure. Namens de Commissie door den Ste delijken Raad benoemd en gequalificeerd tot het afnemen van de Examens van Toelating, vermeld in Artt. 3 en 4 van het Reglementheeft de Ondergeteekende de eer ter kennisse der belanghebbenden te brengen, dat deze Examens eenen aan vang zullen nemen op Woensdag den 12den September, des voormiddags ten 9 ure. Intusschen verzoekt hij de aangifte daar toe bij tijds te mogen bekomenen is gaarne bereid, des gevraagd zijnde, de noodige inlichtingen te geven omtrent de vereischten. Tevens herinnert hij bij deze aan de bepaling van HH. Curatoren dd. 7 Julij 1848, bekend gemaakt in Bijlage E van het Programma van dat jaar: //Tot de Examina van Toelating zal aan de On derwijzers ter dezer Stede toegang verleend worden op hun verzoek mits zij dit vooraf aan den Rector kenbaar maken." W. H. D. SURINGAR, Gymnasii Rector. te Leiden. Bij bovengemelde Firma isop verzoek van den Ondergeteekende, van heden af tot en met den 15den dezer ter bezigti- ging gesteld: Een kapitaal en fraai SCHILDERSTUK, vervaardigd door den bekenden Schilder KOEKKOEK, in fraai vergulden lijst, voorstellende: een Bergachtig Landschap met waterval en ge boomte-, dit kunstwerk is bestemd voor eene verloting, welke daarvan plaats zal hebben, ten huize van bovengenoemde HH. in het laatst dezer maandalwaar ook de loten a j 3.verkrijgbaar zijn. De ondergeteekende heeft deze verloting op zich genomen, ten behoeve eener fatsoen lijk weduwe met kinderen, welke in een kort tijdsbestekdoor treurige omstandigheden buiten haar toedoen een belangrijk kapitaal van vele duizenden guldens verloren heeft; het zoude hem hoogst aangenaam zijn, indien niet alleen vele zijner geachte stadgenotenmaar ook edcldtnkende menschen luiten deze stad aan deze verloting deel wilden nemen. Moge de kansrekening 'dan al niet zoo geheel voordeelig zijneen der nummers moet toch den prijs behalen terwijl hij wenscht dat voor de deelnemerswelken het schilderstuk niet ten deel valtdeze zelfvoldoening tot belooning moge strek ken van sen Gode welbehagelijk offer ge- bragt te hebben op het altaar der liefde jegens dee naasten, en daardoor tevens het lot eener ongelukkige vrouw verzacht te hebben. C. C. VAN DER HOEK. Leyden, 1 September 1860. Beleefd wordt verzocht om bij aan vraag van Lbten buiten de Stad een post wissel voor liet bedrag te willen bijvoe gen, zullende per ommegaande de loten verzonden worden. Op liet vel gelegd met de zwarte kant, welke kleefttrekken zij eene blaar in 6 of 8 uur, terwijl de gewone pleister 24 uren noodig heeft. Met papier van Albespeyres onderhoudt vervolgens, op zich zelfeene overvloedige en regelmatige ettering, zonder reuk of pijn. Sints meer dan 40 jaren zijn de blaartrekkende pleisters van Albespeyres gedurig aanbe volen door de beroemdste geneeskundigen, professorenchefs van hospitalenleden van geleerde genootschappenop bevel van den raad van gezondheid zijn zij ge bruikt bij de militaire geneeskundige dienst in Frankrijk; het is eene der zeldzaamste verbeteringen waarvan de geneesheer nota moet nemen, schreef het Institut medi cal. Bij den uitvinder te Parijsfau bourg Saint-Denis, 80, en in de apothe ken en droogistwinkels van alle landen, die voorzien zijn van de echte aanbeve lenswaardige fransche geneesmiddelen. Daar een namaker reeds tot een jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, moet men steeds letten op den naam van Albespey res op ieder blad en zich verzekeren van de echtheid. Bij A. W. SYTHOFF is verschenen DE POPULAIRE STERREKUNDE VOOR DEN BESCHAAFDEN STAND. HAAR HET HOOQDUITSCH VAN Dr. OTTO ULE, DOOR H. 91. C. TAX OOSTERZEE. De verschijning van dit sedert lang beloofd werk is tegen verwachting door velerlei onvoor ziene beletselen vertraagd geworden. Ten ge volge van aanhoudende krachtsinspanning is ein delijk de uitgever er in geslaagd, het in het licht te zendenen niet zoodra was de uitge ver van deze Nederlandsche vertaling onderrigt, dat het had mogen gelukken, de bezwaren vooral tegen eene keurige uitvoering der platen te over winnen of hij vertrouwde de overzetting toe aan eene bevoegde handen hij durft dit voor treffelijke werk ook in nederlandsch gewaad met alle vrijmoedigheid aanbevelendaar de oor spronkelijke voorstellingswijze van den met roem bekenden schrijver en de oordeelkundige over zetting, met belangrijke aanteekeningen verrijkt, in zich zelve aanbeveling genoeg zijn. Na de ontwikkeling der wetenschap", aldus laat zich de schrijver zelf over dezen arbeid uit, behooren togtjes door de hemelruimte evenzeer tot de middelen om het publiek te onderrigten en te onderhouden tevens, als reis jes door de berglanden der aarde en over de wateren des oceaans. Tot zulke togten in de verbeelding noodig ik den lezer uit, niet door de nevelen van eene teugellooze verbeelding, maar gedragen door den lichtstraal en geleid door de vaste hand der wetenschap. Wij zwe ven te zamen voorbij zon en maan, planeten, kometenvaste sterren en nevelvlekkenwij nemen hier en daar een rustpunt, ten einde de Wonderen van den Sterrenhemel" te aan-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3