Binnenlandsch Nieuws. Buifenlandsch Nieuws. men in onzen tijd veel waarde hechten wil aan de leer, dat geen gezag geldt, of den eerbied voor gezag tracht te onder mijnen - is 't toch voor de maatschappelijke rust en orde van te meer belang, dat aangedrongen wordt op eerbied voor het openbaar gezag. Door Z. M. is aan de heeren Jhr. mr. F. P. van der Hoeven en J. A. Mazel, respectivelyk benoemd tot secretaris bij Zr. Ms. gezantschappen te St. Petersburg en te Londen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onder scheidingsteekenen van ridder der orde van den Koodeu Ade laar 3e klasseen van officier der Leopolds-ordeaan eerstgem. door Z. K. H. den Prins Eegent, namens den Koning van Pruissenen aan laatstgen. door Z. M. den IKoning der Bel gen geschonken. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. Prins Alexander, benevens HD. gevolg, zullen zich den 5en der vol gende maandvoor omstreeks zes wekenvan het Loo naar Stuttgard begeven. Naar men verneemt zal de verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, op aanstaanden Dingsdag, op het Loo fees telijk worden gevierd. Tegen dien dag worden HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik, benevens Jonkheer de Casembroot, Minister van Oorlog, en meer hooge personen aldaar verwacht. De Minister van Oorlog heeft zich bereid verklaardom de ruine van de kazerne Prins Frederik te Leeuwarden tegen vergoeding van 30000 aan de Gemeente ten behoeve van het Kijk overtenemen. De audiëntie van den Minister van Oorlog is tot den 18 September aanstaanden uitgesteld. De Ministers, de baron van Hall, de heer Kochussen en Jhr. de Koek, directeur van 's Konings kabinet, zijn van het Loo in de residentie teruggekeerd. Daarentegen zijn thans andere Ministers derwaarts vertrokken. Uit de legerplaats van Zeist schrijft men dat aldaar op Dingsdag den 4en September aanstaande, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, bij goed weder, des avonds te 7 ure, door het bat. Mineurs en Sa- peurs eene voorstelling zal gegeven worden uit de veldslagen van den maarschalk Pelissier tegen een Arabischen volksstam in Algerie, het geheel verlicht door Bengaalsch vuur. Naar men verneemt zal er in den loop der volgende maand te Delft een Concours van Liedertafels gehouden wor den waaraan de Liedertafel Euphonia van 's Gravenhage zal deel nemenen waarbij door haar het Soldatenkoor uit Faust zal worden voorgedragen. Burgemeester en Wethouders van Botterdam hebben ter bijwoning van het feest der onthulling van het standbeeld voor Tollens, uitgenoodigd Z. M. den Koning, H. M. de Ko ningin en al de leden van het vorstelijk geslachtwijders 'de Ministersde hooge provinciale en gemeentelijke autoriteiten de kommissie voor de oprigting van het standbeeld, die, zoo als men weet, uit geachte ingezetenen van Amsterdam's Gra venhage en Botterdam bestaatdeputatien uit de verschillende, kunst- en wetenschap bevorderende instellingen, kunstenaars, enz. enz. Dat de heer Strackée en de kinderen en kindskin deren van den gevierden dichter insgelijks genoodigd zullen worden behoeft naauwelijks gemeld te worden. Sedert eenigen tijd bevindt zich te Arnhem in hechtenis, om voor den krijgsraad terecht te staan, de le luit. van het le reg. inf. M., vroeger chef van het detachement te Does burg, onder verdenking van zich in gemelde betrekking aan verschillende malversatiën te hebben schuldig gemaakt. Met belangstelling wordt de uitslag van het onderzoek en de be slissing in deze zaak te gemoet gezien. De raad der Gemeente Groningen heeft een post van 1000 voor het muziekkorps der schutterij van de begrooting afgestemdnadat de Burg. had gezegd, dat de muziek der schut terij wel verbetering behoefde, maar niet door die gelden aan den schuttersraad te verstrekken. De WelEerw. heer J. Hirschrabbinaal-assessor bij de Nederlandsche Israëlitische hoofdsynagoge te Amsterdamheeft voor zijne benoeming tot Opperrabbijn te Amersfoort bedankt. De heer P. L. A. Collard, dir. der registr. en domeinen te Breda, vierde eergisteren het feest van zijn 5Ojarig amb tenaarschap. De uitvoer van boter is in de vier laatste maanden te liarlingen zeer belangrijk geweest, zelfs zoo sterkdat men zich weinige jaren kan herinneren,[die zoo vruchtbaar zijn geweest in dit hoofdartikel van Frieslands welvaart. Er zijn niet minder dan 136,941. vierdevaten boter, dat is omstreeks 5,500,000 ned. ponden. Hiervan bedroeg de uitvoer in Mei 34,022, in Junij 32,037, in Julij 31,806 en in Augustus 39,076 vierdevaten, terwijl de gezamenlijke waarde meer dan 6,000,000 beliep, Behalve boter, werden uitgevoerd in genoemde vier maanden 25,289 kanterkazen, 28,489 Goudsche en Noordhollandsche kazen2044 runderen3000 kalveren10,286 schapen en 6202 varkens. Z. Exc. de Staatsraad, Commissaris des Konings in deze provincie, gaf heden Vrijdag, vergezeld van den heer Wal ker CremerChef der 3e afd. van de provinciale griffie, het vooraf bepaald bezoek aan deze Stad en werd aan het Stations gebouw van den Hollandscken Spoorweg door den heer Bur gemeester ontvangen die dadelijk Zijne Excell. met zijn rij tuig geleidde naar het Huis van Militaire detentie nabij deze Stad, waar Z. E. eenigen tijd vertoefde en naauwkeurig alles bezigtigde, wat betrekking had tot den arbeid, de voeding en de huisvesting der gevangenen. Vervolgens bezocht Z. E. onder hetzelfde geleide de Stedelijke Gasfabriek, bet Huis van arrest en het Gereformeerde Weeshuis, waarna Z. E. zich naar het Stadhuis begaf, om gehoor te verleenen aan wie tot Z. E. wenschten toegelaten te worden bij welke gelegenheid het korps Officieren der dienstdoende Schutterij door den oudsten Kapitein van der Spruyt aan Z. E. werd voorgesteld. Na den afloop der audiëntie gaf Z. E. een bezoek aan bet K. C. Weeshuis, de Katoenfabriek van de heeren de Heijder C0., het Gesticht voor ontslagene jeugdige veroordeelden en aan de Stadsschool in de Haverstraatterwijl daarop door Z. E. werd deelgenomen aan het diné, dat de Burgemeester bij deze gelegenheid ten zijnen huize gaf, en waarbij onderscheidene leden van het ge meentebestuur waren(genoodigd. l 7 vw i. i i rtUDJ De opstand van de provincie Basilicata wordt door de Napelsche regering erkend. Deze opstand is voor Garibaldi van groot gewigtjdaar de provincie zeer bergachtig is en de bergpassen met geringe magt kunnen verdedigd worden ter wijl de aanvallende partij eene ontzachelijke groote legermagt moet hebbenonJ tot eenig gunstig resultaat te komen. De aanvoer van vrijwilligers schijnt nog groot te zijn in weerwil dat de Sardiniesche regering de toezending tegen gaat. Kap. Styles is er in Engeland in geslaagd, 1000 man, meest gegoede jongelingen, te werven, waarvan velen zelfs aan merkelijke bijdrlgen in geld hebben gegeven, en bovendien voor de zaak «er Italiaansche vrijheid nog hun leven gaan wagen. Het Sardinisch Ministerie blijft het vertrek van meerdere expeditien beleden. Te Genua zijn 460 vrijwilligers uit Parma aan het statiot aangehouden en door soldaten naar Parma teruggebragt, Jetgeen tot een bloedige worsteling moet geleid hebben. Den 21en Augustus is aan het korps van Nicotera, nabij Florenci, bevel gezonden uiteen te gaan, juist op het oogenblik dat men bezig was een feestje te vieren. Deze maat regel is gergt tegen Mazzinidie men meentdat ook dit korps heeft rpgerigt. De Minister van Justitie zal weldra den koning eene am nestie voordiagen ten gunste der bisschoppen en andere gees telijken in den laatsten tijd wegens ongehoorzaamheid aan de wetten verowdeeld. Volgens iet door den heer Farini ontworpen organisatie-plan, zal de staat verdeeld zijn in zes groote provinciën: Piemont, Sardinië, ligurie, Toskane, Lombardije en Emilie. Een troep vrijwilligers te Genua heeft een Engelsch schip, dat in de haven lag, gedurende de afwezigheid des kapiteins-, voor de reis naar Zuid-Italie in beslag genomen en is dadelijk daarmede vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2