in muziek en danswaartoe ze een vrijkaartje verkregen hadden, nog voor iets anders, niet minder belangrijk, de beurs openen dan voor bloot persoonlijk zingenot- dan vindt men daarin bevestigdwat al herhaaldelijk is opgemerkt en nu wel weder hardop mag gezegd worden geheel rustende op ervaring: onder de hoogere standen - en daaronder begrijpen we ook, die men wel eens de kern der burgerij pleegt te noe men - zijn er ook slechts weinigendie trouwe rentmeesters zijn van het kapitaal, hun voor dit leven in beheer toebetrouwd. - Zoodra nuttige za ken moeten tot stand komen, vindt men onder aan zienlijken slechts enkele bekende namen gereed om te ondersteunen en waar zelden iemand te vergeefs aanklopt. Er staan daartegenover velen, die zich onder allerlei kleingeestige of nietige voorwendsels daaraan onttrekken en tot anderen verwijzenom dat zij alleen voor zich zelve leven. - 't Is niet te ontkennen, dat die werkdadige menschenliefde, als ze slechts uit enkele harten uitspruit, den last soms wel eens te zwaar maakt. Vreemd, - er zijn namendie men steeds op inteekenlijsten voor concerten enz. aantreft, zelden op die een liefdadig doel betreffen- maar, Gode zij dank ook het omgekeerde treft men aan. Als we spre ken van philantropiedan onderscheiden wij met naauwgezetheid die menschenliefde en belang stelling in anders heil, die op beginselen rust, van die quasi-philantropie, die het egoisme kwalijk verborgen kan houden. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft tot kommandeur der orde van de Nederlandscbe Leeuw benoemd den heer L. J. A. van der Kun hoofdinspecteur van den Waterstaat. De kapitein van Dongen Francke van het 3e reg. infanterie is begiftigd met de ridderorde van Adolf van Nassau met de zwaarden. De Miuister van staat en van Financien heeft, bij resol. van 22 dezer, vastgesteld de 243e Staatsloterij. Zij bestaat uit 20.000 loten 10.000 prijzen en 2 premien. De collecte wordt geopend op Maandag 24 September en gesloten Zaturdag 6 October. De trekking van de eerste klasse vangt aan 22 October 1860 en de laatste 100 nommers zullen worden getrokken op Za turdag, 12 Januarij 1861. Men ziet de openbaarmaking van al de vastgestelde maatregelen tot ten uitvoerlegging der wet nopens den aanleg van Staats-Spoorwe- genspoedig te gemoet. Men verzekert dat het voornemen bestaat omzoo over de daartoe noodige middelen kan worden beschikt, de bij de wet vastgestelde Spoorweglijnen in den tijd van acht jaren te voltooijen. Van wege de heeren Rothschild c. s. te Parijs is aan het onlangs te Nijmegen benoemd spoorwegcomité opgave verzocht van de breedte it der rivieren, - welk verzoek in betrekkingstj tot het doortrekken der Spoorweglijn Maastricht Nijmegen - Arnhem. Te Harderwijk is men bezig, opmetingl te doen tot het daarstellen van een niewe hav Dingsdag II. had te Groningen het fei ter gedachtenis van het ontzet dier Stad op d 28 Augustus 1672 plaats, nadat Zondag te v reu in de verschillende kerken opzettelijk dl. gewigtig feest was herdacht. Dit jaar kwam vo het eerst in werking de gift van Prof. valt Swinderen, bestemd om jaarlijks op dien da] geschenken uittedeelen aan de vlijtigste leetfc lingen der Stads-Arm- en Weeshuisscholeu, n, Woensdag werd te Rotterdam door de ledeL van de provinciale vergadering der Nederl. vet1B eeniging tot afschaffing van sterken drank on-g, der het voorzitterschap van K. F. Baron va^e Lijnden eene openbare bijeenkomst gehouden,, waarbij onderscheiden sprekers het woord voerty den in het belang van het doel der Vereenigingl Den 13 September aanstaande zal het 75- jarig bestaan van het departement Rotterdam di li Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in d< groote zaal der Sociëteit te Rotterdam feestelijl e worden gevierd. - Ds. van der Pot zal als tijdelijk e voorzitter eene feestrede houden. Donderdag 11. omstreeks 10 ure des avond, l woedde te Vollenhoven eene vervaardelijke hoos j In eene nagenoeg oostelijke rigting voortgaande t nam zij talrijke garven koren, die nog te velde stondenvan den groud op schudde ze uit ei verstrooide ze heinde en ver. Ook maaide zij zich een weg door een akker op stam staam koren, terwijl zij alles verpletterde. Bjj een vee houder nam de hoos een deel van een muurtji weg, terwijl het woonhuis zoodanig werd bewo-l gendat de grendels der reeds gesloten deurenf lossprongen. Van de eerste boerenbehuizingdie zij in haar verdere vaart ontmoette, vernielde zij een aanzienlijk deel van het rieten daknam een daarin aanwezig raam uit zijne voegen eu voerde het een aaumerkelijk eind weegs mede, totdat het eindelijk in een weiland nederkwam, ontwortelde voorts eenige boomenberoofde an dere zwaar opgaande van hunne kruinen en zette haren weg voort, overal, waar zij langs streek, verwoestingen aanrigtendewaardoor talrijke 'woningen grootelijks aan hare rieten daken be schadigdeene groote schuur zwaar geteisterd en huizen geruïneerd werden. Bijzondere brieven uit Paramaribo mei den, dat 's Koning Commissaris, de heer Met man lettende op het eenparig door alle des kundigen uitgebragt gevoelen, dat er hooge nood zakelijkheid bestaatom ook den verwarden toestand der strafwetgeving, waarin onze West- Indische bezittingen verkeeren, te doen ophouden, zich bezig houdt met het ontwerpeu vau een nieuw strafwetboek, dat geschoeid zal zijn op den leest der thans in Nederland vigerende straf wetgeving doch met de wijzigingendie dooc

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2