EIDSCH DAGBLAD. N°. 155. Vrijdag 51 Augustus. A?. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.05. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; n. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 n. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., middags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders daandag en Donderdag 11 ure. Commissie van FabricageDingsdag 12 ure. Burgemeester, dagelijks te 0 ure.j Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon derd, Thesaurie, dagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N». 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. De Leidsehe Nijverheid. II. 't Kan zijn nut hebbenom, ofschoon de ten- lonstelling is afgeloopen en alles weder opge- limd, toch met de catalogus in de hand zich og eens te herinneren wat werd tentoongesteld, dus nog in verbeelding eene wandeling door e zalen doen. - Ja, 't kan niet anders, of er d altijd iets goads uit voortvloeijen't zij voor endie belang in de Leidsehe Nijverheid stel- of die er door tot belangstelling zullen orden opgewekt.' Het getal der eerste schijnt oogst onbeduidend, dat der laatste daarentegen, oor| wie opwekking van belangstelling hoog oodig is, zeer aanzienlijk. Ons oordeel rust op eiten en cijfers, die onwedersprekelijk zijn. De tatistiek is in dit geval ook weder een onfeil- laar rechter, aan wiens uitspraak men zich wil- ens of onwillens moet onderwerpen. Reeds de zaak op zich zelf, die nog nimmer ïad plaats gehad, het houden van eenetentoon- itelling van voorwerpen van Leidsehe Nijverheid, noest iedereen nieuwsgierig maken om te weten rat men daar vinden zou. In den regel toch ;rekt iedere zeldzame gebeurtenis de aandacht van velen, en tracht men aan nieuwsgierigheid oldoening te geven en er aanleiding in te vin den, om opmerkingen te maken, of ten minste tof, om er over te kunnen spreken. Die nieuws gierigheid heeft zich ten aanzien der Leidsehe tentoonstelling niet geopenbaardwant gedurende de negen dageD, dat zij geopend is, in een tijd, waarin Leiden ook door vreemdelingen druk bezocht werd en de gewone werkzaamheden groo- tendeels waren geschorsthebben niet meer dan 1242 personen de tentoonstelling bezocht. Dat cijfer is geringin vergelijking met het aanzienlijk aantal, dat zich op een enkelen avond vereenigde op het Studentenfeest, dat op uitnoodiging- of toegangkaarten werd gehoudengedurende de zelfde dagen, en waarop zich de feestvierenden uit alle rangen en standen bijna, vereenigden. Bij het bezoeken der tentoonstelling was er wel eenig verschil in rang en stand optemerken omdat twee dagen uitsluitend voor de meer ge goeden en aanzienlijken tegen een dubbel entree geld waren afgezonderd. Op die dagen zijn er niet meer dan 161 bezoekers geweest. - Inder daad dc uitkomst was niet verrassendwant die het plan ondernamen, hadden op meer toe loop enkel uit nieuwsgierigheid gerekend- meer verwacht van dat gevoel van eigenwaarde't welk in het dagelijksch leven de meer gegoeden en aan zienlijken openbarenwanneer het er op aankomt, het verschil te doen uitkomendat er in rang of 9taud moet bestaan - meer vertrouwen ge steld in de mate van zedelijkheid en beschaving, waardoor zijdie terecht boven het algemeen zich verheffen, van wege het bezit van talen ten en vermogendie anderen missenzich behooren te onderscheiden door prijs te stellen en belangstelling te toonen in al wat waarlijk edelnuttig en goed is. Als we ons herinnerenhoevelen zich hebben bewogen op dat uitgestrekt en sierlijk ingerigt Ruïnepleinhoeveel pracht in toilet en kleedij werd ten toon gespreidhoeveel men scheen overig te hebben voor wat de tong en het verhemelte kon streelen, - ja, dan was er waarlijk ruime stof om zich een gunstig denkbeeld te vormen van de welvaart, die er binnen Leiden heerscht en van de voordeelen, die de hoogere standen in hunne levenswijze afwerpen tot bevordering vanhet al gemeen plaatselijk vertier. Maar zo/adra dan het oog werpt op dat geringh cijlj». ratfijij 161 personen waaronder nog vela van elders geteld wordendie dat ze ook nog in iets meer ben

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1