niet geheel en al behoeft vervangen te «orden; een deel wordt wegens den gnnstigen staat der geldmiddelen, zonder equivalent, vernietigd. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.- rechtbank te Dordrecht, Mr. W. P. Smits, thans kantonr. te Oud-Beijerlandtot ontv. der dir. bel. en acc. te Holwerd, P. van Terwiga, thans te Oostermeer; te Oostermeer, J. H. A. Mod derman surnumerair. Door den Minister van Financiën is be noemd tot direkteur van het hulp-postkantoor in de legerplaats te Millingeude heer F. H. Galld, kommies aan het postkantoor te Amsterdam. Door Z. Exc. den Minister van Eeredienst zijn eenige predikanten uitgenoodigd tot het hou den van leerredenen in het kamp. Het zijn de heeren van Marken te Amsterdam, Kntgcrs van der Loefl' te Leiden, Bervoets te Kootwijk, Koeloffs en de Graaf te ApeldoornWitkop te Zutphen en Veder te Dordrecht. Voor de Koomsch Katholieken zal de dienst waargeno men worden door Prof. W. G. van Vuuren. Benoemd tot buitengewone leden van het Friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde de heeren Dr. M. de Vries en Dr. K. Fruinhoogleeraren te Leiden. Uit Rotterdam schrijft men aan het Hau- delsbl.: Dagelijks komen hier met de stoomboo- ten uit Duitschland massa's appelenpeeren pruimenenz. aanwelke met de stoombooten naar Londen, Hull, Newcastle en andere havens in Groot-Brittanie terstond worden doorgevoerd. Voor deze fruiten is het vrije doorvoerrecht door Nederland een wassen neusdaar men om geen oponthoud met transito paspoort alhier te heb ben de invoerrechten van 3 pCt. en 13 opcen ten van de waarde te Lobitli betaaltwaardoor de fruiten hier aankomende, dan ook zonder eenige formaliteit of oponthoud onmiddellijk wor den overgeladen en alles wat alzoo des avonds en 's nachts hier van Duitschland arriveertden anderen morgen reeds vroegtijdig en route naar de verdere bestemming is. Zekere vrouwgisteren bezig zijnde met het scheppen van een emmer water, aan het slop tegenover de llakemaanstraat te Rotterdam verloor het evenwigt en viel in het water. Zich onwillekeurig vastklemmende aan den vol water loopenden emmer, zou zij zonder twijfel ver dronken zijn, zoo niet Arij van der Vliet, knecht in de oliefabriek daartegenover, zich zonder be denken geheel gekleed cu met de rookeude pijp in den mondhad te water begeven en met veel krachtsinspanning er in ware geslaagd die vrouw aan een anders wissen dood te ontrukken. Gisteren namiddag omtreeks te half 6 ure ontving men te Harlingen de tijding, dat de rijslmolen Java, in de nabijheid dier stad, toe- behoorende aan den heer Hanuema aldaar, in lichte vlam stond. Ofschoon de brand; ten zich terstond derwaarts spoeddenhar de vlammen reeds te veel de overhand, zo de molen met het daaraan verbonden huis heel is afgebrand. Uit die woning heeft men veel kunnen reddendoch in den molen zijn geveer 1000 balen rijst een prooi der vlamt geworden. Het behoud van den in de nabijl gelegen cementmolen heeft men grootendeels de werking van de brandspuiten te dank naardien hij gedurende eeuigen tijd in wezenl gevaar verkeerde. Naar men verneemt, was pand voor brandschade verzekerd. Door het Prov. kerkbestuur van Noot Holland zijn nog als proponenten toegelat de heeren W, de Meijier en J. E. Moltz Kand. in de Theol. aan de Leidsche Hoogescho Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente West-Kapelle de kandidaat J. G. Ormelte Bi Ds. J. Beman Brouwer te Ede; te Purmere Ds. J. van der Meulen te Bedijkteschermer. Bedankt voor het beroep naar Lollura door I G. J. Cool te Garijp en Suameer; naar Klu dert door Ds. W. J. Geselschap te Aalburg. Aangenomen het beroep naar Hoogkarspel do; Ds. P. J. de Roode te Akkerwoude. De groote kerkenraad der Waalsche gi meente te Middelburg heeft besloten tot het h roep van een tweeden predikant zonder de gi wone toelage van Rijkswege. Den lijfarts van Prinses F'redcrik der Ni derlandenDr. van Bylandt, is de ridderort van den Rooden Adelaar derde klasse verleent BUITENLANDSCH NIEUWS. De kiescolleges in Napels zijn ontbondei Het berigt van eene landing van Garibaldi i Napels is, zegt men, onjuist; alleen hebben vet schillende kleine ontschepingen op verschillend punten plaats gehad. Uit Messina is echter het volgende berig van den 13''" ontvangen, voor welks waarheid me instaat. Gisteren heeft de Veloce een batailloi Garibaldianen op de Calabrische kust ont scheept, en zulks onder het vuur der Napolita nen. Men heeft een persoon gearresteerd, dit geld ontvangen had om Garibaldi te vermoorden De artillerie heeft Sicilië nog niet verlaten. Een brief uit Turinvoorkomende in den Constitutional en gecontrasigneerd door den heel Grandguillot, vangt aldus aan: "Italië treedt thans het neteligste en beslis sende tijdperk zijner wedergeboorte in. Het zet op een enkelen worp zijn toekomstig lot op het spel: zijn ondergang of zijne redding is er mede gemoeid. Op den weg gebragt, waar de expeditie van Garibaldi het geleid heeftzal het binnen twee maanden of vrij en geheel en al onafhan kelijk zijn, of Oostenrijk zal op nieuw heerschen en in dit geval, van Messina tot Turin."' De brief zet vervolgens den loop van de on-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2