fa 3'. op de school der 1" klasse tien gulden in het kwartaal. Voor twee of meer kinderen uit dén gezin gelijktijdig ter school gaande, wordt het bedrag op de helft en voor de school der le klasse op drie-vierden gesteld. Ten aanzien der bezoldiging van de hoofd onderwijzers en van het tarief der schoolgelden heerscht ook verschil tusschcn het ontwerp der Begering en ons plan. Er is misschien hoop, dat de Gemeenteraad bij de behandeling dat verschil voor een deel vereffent, wanneer in plaats van vier jongens- en vier meisjesscholen ieder van 300 leerlingen voor meer uitgebreid lager onderwijstot de oprigting wordt besloten van meer scholen ieder van 150 leerlingen, en verdeeld in vier klassen en een daarmede over eenstemmend tarief van schoolgeld. Op grond der officiële statistiek van het getal schoolgaande leerlingen mag men aannemen, dat er 800 jon gens en 400 meisjes zijn voor wie een school geld van 12 tot f 20 wordt betaald, benevens 250 jongens en 250 meisjes, waarvoor een schoolgeld van f 25 tot 50 kan worden be rekend. - In overeenstemming daarmede kan het openbaar lager onderwijs zóó worden geregeld, dat men niet voorbijziet, hoe door bijzondere scholen, staande onder het beheer van afzonder lijke besturen, voor een groot deel in de behoefte is voorzien, zoodat er eigenlijk moet worden gezorgd voor voldoend uitgebreid lager onderwijs van 600 jongens en 400 meisjes, te splitsen in 3U0 jongens en 150 meisjes tegen een school geld van f 20, en 300 jongens en 250 meisjes tegen een schoolgeld van 25 tot f 50. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder der hypothekenvan het kadaster en der scheeps- bewijzen te Botterdam Mr. C. D. O. de Quer- tenmont, thans te Dordrecht; tot onderwijzers der 36 klasse voor de dienst in Ned. Indië de onderwijzers van den 2ei1 rang C. F. Julius Jr. en J. van Maaswinkel. Z. M. heeft aan de heeren G. J. Bollandet, Mr. C. A. de Vassy en M. H. Esser te Leiden vergund het oprigten van een Nederl. onderling pensioen- en weduwen-fondsovereenkomstig een bij hetzelfde besluit goedgekeurd reglement. De 2° luitenants W. C. Goteling Vinnet van het 5e en J. W. C. C. Hoynck van Pa- pendrecht van het 7" reg. inf. zijn in hun rang en anciënniteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië. Naar men verneemt is de heer Mr. A. Uyttenhooven, referendaris bij het departement van Finantiën, met nog een ambtenaar bij het vak der iu- en uitgaande rechten, dezer dagen voor dienstzaken naar Parijs vertrokken. Volgens bij het departement van Marine ingekomen rapporten omtrent een ongeval aan het nieuwe dok te Willemsoord, wordt zooi 10 dig doenlijk door al de voorhanden stoomt d tuigen en ook door de stoommachine van oude dok met de ontlediging van het wate re gonnen. De doorbraak in den binnendam naar gissing binnen een paar dagen zoover steld zijndat de uitmaling kan aanvangeo Men verzekert dat Dr.' E. J. Diest gion predikant te Groningen is benoemd buitengewoon hoogleeraar in de Godgeleerd! al aan de Groningsche hoogeschool. De Israëlitische Gemeente te Amerst zal eerlang in eene daartoe te houden ressor kiesvergadering overgaan tot de verkiezing een Opperrabbijn. Volgens de buitenlandsche wetenschaj lijke tijdschriften en weekbladen, mogen wij verschijnen der groote komeet van 1556 op einde dezer maand verwachten. Indien deze vt spelling mogt worden bewaarheidzal men majestueus schouwspel kunnen genieten, veri deze zoogenaamde groote komeet van Kare eene der schitterendste is, die bekend zijnb staart strekt zich op meer dan 100 graden en wel derwijze, dat, wanneer de kern der meet zich recht boven ons hoofd bevindt, gedeelte van haren staart nog beneden de van den horizont geplaatst is. De algemeene kerkeraad der Nederd. Hf gem. alhier heeft het volgend twaalftal opgemj ter verkiezing van een predikant, in plaats Dr. L. W. Bauwenhoff, tot hoogleeraar noemd, alsO. B. Le Coultrete Steenwijkerwi W. Hoog, te BeestW. J. Jorissen te Broe Waterland; P. A. Keiler van Hoorn, te Dordre J. C. Kochte VeessenM. Lots, te Pijnacker; H. Pareau, te Anna PaulonapolderF. C. P tekoek te Charlois; A. B. Buitenschild te Oe- geestW. Schefferte Enschedé; B. ter Ha te Nijmegen en H. Worst te Epe. Maandag 11. vierde de heer A. van Eb te Leiderdorp de 50' verjaring der uitoefeni van de practijk als genees-, heel- en verloskundi Onderscheidene kunstbroeders gaven blijken i hunne belangstelling en terwijl eene commit uit het Leidsch geneeskundig gezelschap he namens zijne medeleden, begroette en een schenk aanbood. De Leidsche Gemeenteraad zal Donderd ten 2 ure vergaderen en een aanvang maken n de beraadslagingen over de ontworpene ven deningen tot regeling van het openbaar onderwijs. BUITENLANDSCH NIEUWS. Te Parijs is aangekomen pater Ester hoofd der missionnarissen in Syrië. Men dat hij de Begering verslag komt geven n de bloedige gebeurtenissen in den Libanon. Vo gens hem bedraagt het getal der slagtoffere Damaskus alleen S000 en in geheel Syrië 15

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2