EIDSGH DAGBLAD. 0. 151. Vrijdag 3 Augustus. A°. 1860. V Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Dortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.;32 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; m.; 9 n. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 n. 58 m.; 12 u. 69 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. stbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfahriek en op de Nieuwstraat: 'emorgens te 7 ure 30 min.,* dags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. tÏDgen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, lag en Donderdag 11 ure. Commissie pan Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te ■e. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon- Thesaurie, dagelijks van 10—2 ure. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. u ntoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 ure en van 36 ure. ,i ntoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. ntoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Radaster en de Hypothekenvan 94 ure. Philanthropie. n. krachtige hefboom tot die werkdadige :henliefde (philantropie) ligt wel in het tendom. Zijdie geen Christenen zijner- n zelve den zegenrijken invloed, dien de lelijke godsdienst van den aanvang op den adder wereld heelt uitgeoefend en van dezigt- ;evolgen, verlichting, beschaving en zedelijk- die er door zijn teweeggebragt. - En toch tn na verloop van achttien eeuwen vraagt, 1 Christendom is wat het kon en moest wie zal daarop een bevredigend antwoord F Als de driejarige omwandeling van den ter van het Christendom in de steden en en van het Joodsche land en de openbaring Zijn persoon in hetgeen Hij deed en leed invloed had, dat kort na Zijn vertrek van aarde 3 a 4000 menschen voor Zijne zaak verklaarden en als Zijne volgelingen moes- vorden erkend- wat moest dan onze tegen- dige toestand na verloop van achttien eeuwen daar die volgelingen zich al vroeg over de aarde zijn gaan verspreiden I Volgens de der arithmetica zouden uit die 3000 Chris- in 3 jaren als zoodanig door den invloed den Stichter gevormd na verloop van 1800 zijn voortgekomen een getal van niet min- dan vijfduizend millioen. Maar we erkennen die berekening gaat niet op, omdat men kan veronderstellendat dezelfde kracht en gelijke invloed als bij ieder der eerste Chris- aanwezig was, in opvolgende tijden bij hunne langers zou hebben gewoond. En toch als het stendom vergeleken wordt bij een zuurdeesem, iet geheele deeg doortrekt of als een zaad duizendvoudig vrucht voortbrengt, dan moeten verbaasd staan dat na verloop van achttien eeuwen het Christendom nog niet meer dan dén derde deel der bevolking van de aarde onder zijn gebied heeft, - ja, dat te midden der Christelijke bevolking nog altijd land- of stad- j genooten zich bevindendie eene andere gods- I dienst belijden of dat een Christelijke gemeente zich in het midden eener heidensche bevolking beweegt, zonder de kracht of den invloed van het Christendom als een zuurdeesem te openba ren. Er schiet ons niets overig dan met schaamte te bekennendat het Christendomwaar het gevestigd is, zich niet openbaart zooals het kon of zooals het moestof er zouden andere vruch ten zigtbaar zijn. En van waar nu die ongunstige uitkomsten? Zijn ze niet toeteschrijven aan eene droevige miskenning van den aard en het wezen der godsdienst, zoodat men op dat gebied te ver geefs zoekt naar de vruchten van die werkdadige menschenliefde? Wij zijn huiverig, om ons verder op dat ge bied te begevenmaar schromen niet als de hoofdoorzaak van de droevige teleurstellingen die de geschiedenis der Christelijke kerk op elke bladzijde aanbiedt, te wijzen op den onverstan- digen godsdienstijver of het heerschzuchtig ka rakter van hen, die zich als voorgangers, leids lieden hoofden of herders opwerpen? Al de gruwelen die de geschiedenis van elke eeuw ken merken zijn daaraan toeteschrijven en de twis ten en verdeeldheden, oorlogen en geweldenarijen, die er plaats vondenkwamen uit dezelfde bron voort. De miskenning van den aard en de roe ping van hen, die zich voorgangers noemden, moest leiden tot misbruiken die niet zpadrfnehljg konden worden tegengegaan. w^jjn djfe. Christelijke liefde moet zich in i*<--*• afschaduwen - maar de scherpaijijj ding van het leeraar- en priesteafeï uit voortvloeijende aanmatigingèft lïiijtr,!

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1