felen of de gierigheid, hovaardijebuitensporige zinlijkheid en andere lastige gebrekenworden met meerder indruk voor 't gemeen dan door ernstige reden voeringen tentoongesteld, en het is van oudsher als een regel aangenomendat de oeffeningen, die tegelijk vermaak en nut ge ven, in achting moeten blijven." Uit dit oogpunt nu is het, dat de tooneelvoor- stellingen van Boas en Judels en J. E. Duport in hunne op het plein der Ruïne staande tenten, - van Breedé en Valois in den Leidschen Schouwburg moeten beschouwd worden. De gemeentewetgever heeft gezorgd dat het openbaar gezag kan weren al wat in die vertooningen met de zedelijkheid strijden mogt. Iedereen moet voor zich zelf wetenof het goed en geoorloofd is aan die vermakelijkheden deelteuemen- maar niets weerhoudt ons om den wensch uittespreken dat er meer gebruik werd gemaakt van zulke open bare vermakelijkheden als van den sterken drank, omdat er minder zedeloosheid zou worden ge pleegd. Een woord of een lied van Judels kan weldadige gevolgen hebben- een teug sterke drank nimmer dan een voorproef van ongebondenheid zijn. Menigeen werd getroffen door eene aanschouwelijke voorstelling der gevol gen van heerschende ondeugden, en het zij nog waar, wat onze groote dichter Vondel schreef: Tooneelspel kwam in 't lichttot leerzaam tijdverdrijf, Het wijkt geen ander spelnoch koninklijke vonden Het bootst de wereld na en kittelt ziel en lijf, Of prikkelt ze tot vreugd en slaat ons zoete wonden 't Vertoont in kort begrip al 's raenschen ijdelheid, Waar Demokryt om lacht en Heraklyt om schreit. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft de heer C. Fransen benoemd tot Nederlandsch consul te Flensburg en voor het Hertogdom Sleeswijk. Wij vernemen dat Z. M. de koning om streeks de helft der volgende maand in de re sidentie zal terugkeeren. H. M. de koningin heeft Zaturdag 11. in een bijzonder gehoor ontvangen den Generaal- Majoor Scheltus, gouverneur van de militaire academie te Breda. De heer Strens heeft thans het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal aangenomen. Volgens de in omloop zijnde geruchten, zou het wetsontwerp nopens de nieuwe rechter lijke inrigting, in het tegenwoordig zittingjaar van de Tweede Kamer niet meer worden behan deld, maar zou de Kamer na afdoening der spoorwegwet en van eenige minder belangrijke ontwerpenuit een gaan. Men verwacht dat de discussiën over het Spoorweg-ontwerp in deze week ten einde zullen gebragt worden. De Minister van Oorlog heeft de chefs van de onderscheiden korpsen des legers geau toriseerd van de miliciens der ligting van 1855 tot hunne onderhebbende corpsen bel rende, die de vergunning mogten vragen om huwelijk aantegaan, de daartoe vereischte stemming aan hen uittereiken onder de bepali dat, bijaldien zij schuld op hun bleedings- reparatiefonds mogten hebben, deze vooraf e hen worde aangezuiverd. Bij den Raad van State is ter overweg een nieuw ontwerptarief op de rechten van uit- en doorvoer. - De heer Regout en eet industriëlen te Maastricht en elders hebben adres hunne bezwaren tegen eene vrijzint wijziging van het bestaande tarief aan den 1 ning en aan den Raad van State ingediend. Zaturdag morgen zijn op het Spui te 's Gr venhage vermist twee kinderen van 4 en 7 ren ouddie Maandag nog niet waren ter gevonden. In het consistorie den 13 Julij II. te Ito gehouden is tot bisschop van Esbona, in par bus infidelibus benoemd de Eerw. Heer Anton Ignatius Schaepman, pastoor der kathedraal r Utrecht, proost van het kapittel en coadjul van Mgr. Johannes Zwijsenaartsbisschop i Utrecht, en apostolisch administrator van 'sHr togenbosch. Dat het bijgeloof aan toovenaarstoon heksenwaarzegsters enz., vooral ten plat! lande, nog in onze dagen niet geheel en al uitgedoofdbewijst de navolgende geschieden In de gemeente de Werken en Sleeuwijkmee een meisje door een zoogenaamde tooverl: met eene kwade hand te zijn aangeraaktent hare meening of verbeelding was zoo sterk, zij van het oogenblik der ingebeelde aanrat af, (n. 1. 24 April jl.) aan hevige benaant heden en aan eene onbekende ziekte lijdet was. Op de kracht van hare verbeelding eu 1 geloof stuiten alle middelen der kunst af; was en bleef (zooals men het noemt) bebd De vader en de minnaar der betooverde, w dend over het ongeluk het meisje overkom wisten door list de zoogenaamde heks of toor nares in huis te lokken. Men eischte, dal het meisje genezen zoude. Noch smeeken na redenen baatten om vader en minnaar te oh tuigendat zij (de heks) geene de minste vennatuurlijke kracht bezat ,j en men mai aanstalten om een brandstapel op te rigle middelerwijl men de heks, met het mes op keeldreigde te vermoordenzoo zij de beto verde niet onmiddelijk zegende. Zij (de toon heks) zegende en het betooverde meisje van hare ingebeelde ziekte genezen. De bovengenoemde minnaar van het betoovea doch weder genezen meisje wordt thans vo de regtbank vervolgdwegens mishandeling i voorwaardelijke bedreiging tot moord. BUITENLANDSCH NIEUWS. Volgens de laatste berigten uit Syrië i

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2