en levensomstandigheden dieper wortelen scho ten, ook in de beschikking over hare bezittin gen zij allen voorbijging, die haar na in den bloede bestondenmaar hare liefde op beginselen van algemeen menschenheil gegrond zich alleen be toonde jegens de arme, hulpbehoevende en on- gelukkigen Leiden bleef haar altijd dierbaar, ofschoon zij hare geboortestad niet lang na den dood haars vaders verliet met haren even schranderen en ge leerden oudsten broeder en hem volgde, waar zijne openbare betrekking als commies van Staat hem riep, dan eens iu de Noordelijke, meest in de Zuidelijke provinciën des Rijks. Zelfs wan neer zij later in het moederlijke huis terugkeerde en afwisselend zich 's winters binnen Leiden en des zomers op Duinzigt ophieldleefde zij af gezonderd van het huisgezin en hield zich met studie bezig. Bij het leven van hare lieve en goedhartige moeder begaf zij zich reeds naar het buitenland, zoodat zij zich niet kon laten ver tegenwoordigen bij haar overlijden dat in 1828 plaats vond. Zij heeft hare ouders, ja al hare broeders en zusters overleefddoch voor hare verdere bloedverwanten die zij niet kendezel den of nooit zag, gevoelde zij niets. Hare laatste beschikking leverde daarvan een treffend bewijs. Vreemd voorwaar, te vreemder wanneer men weetdat zij in de laatste twee jaren te Geneve nu en dan conferences religieuses hieldja zelfs daarin voorging. Of zou de godsdienst niet de betrekking des bloeds moeten heiligen? Toch kan er een inniger betrekking geboren worden, die eene geestelijke verwantschap openbaart. De laatste wil des overledenen is voor de karakter- en zielkunde van groote waardeom hare ex centriciteit in vele opzigten ook ten aanzien van de beschikkingen voor haar lijk. Niemand ver- oordeele haar. Donderdag zal de Eerwaarde Heer H. Tomas, pastoor van de H. Lodewijkskerk aan het Steenschuur, zijne vijftigjarige dienst als R. C. geestelijke vieren. De dankbare herinneringen van het buitengewoon voorrechtdat het der Voorzienigheid behaagde hem te schenken, hebben zich reeds in daden van zeldzame Christelijke liefde geopenbaard. De ouderlooze kinderen van alle godsdienstige gezindheden(geene enkele uit gesloten zelfs niet de Israëlietischezelfs niet de Christelijke Afgescheidene gezindheid) zijn de uitgekozene voorwerpen, die in het bijzonder deelen zullen in de christelijke feestvreugde van den grijzen geestelijke. De onderscheidene bestu ren over de weesinrigtingen die door de liefda digheid worden in het leven geroepen en onder- houdeuhebben van den jubelaris ruime giften ontvangenom de weezeu op ververschingen te onthalen. De dankbaarheid aan God dit zich op zulk eene, helaas niet in beginsel zoo algemeen heerschende wijze openbaartzal zeker de ware en Gode welgevallige zijnwant in dit liefdebetoon toont de ware dienaar het meest de voetstappen van zijnen Meester te drukken. - Naar wij vi zal die gewigtige gebeurtenis godsdiens den jubelaris worden herdacht aan ds middag met eene kerkelijke rededie gt zal geven van het geloof, de hoop en di het eigendom van den trouwen grijzen des Heerenwiens genadige goedkeuru maal het loon zijner getrouwe pligtsvei zij. Moge menigeen van zijne belangstellit blijken in eene feestviering, die niet afg den mag worden van het algemeen be! tot welker gelukkigen afloop wij den beweldaöigden verjeugdigde krachten toewe en waarvan we later nog eenige bijzonde mededeelen. BUITENLAN DSCH NIEUWS. De tijdingen uit Syrië bevestigen rigten omtrent de plaats gehad hebbende i tooneelen. In den omtrek van Dair de zijn bij de 80 dorpen vernield, vrouwet kinderen zijn gespaard; zelfs Turken zij verschoond. Overal heerscht de grootste Te Damascus wilden de Arabieren den mot Zahle vieren en welligt herhalendoch d verneur en Abd-el-kader hebben met lei vaar de demonstratie tegengegaan. Te Parijs is eenige dagen geledei soiree dramatique gegeven door de druk! zeilenverbonden aan de drukkerijen dei naamste dagbladen, ten voordeele der i van een hunner kameradendie plotselii eene beroerte voor zijne letterkast was den. Die parijsche werklieden vormen eei zondere, ja achtenswaardige klasse. Zij zijn eveozeer kunstenaars als handwerkslieden, niet alleen lezen en begrijpen zij de ts dagbladenmaar zij zijn soms zeer gt staat de drukproeven te corrigeren. Mee een hedendaagsch beroemd schrijver begot loopbaan in :de drukkerij. Proudhon was I zetter en de Balzac drukker. Een tegenwo fransch letterkundige, Claude Genouxwi gen tijd bezig in de werkplaats van Paul pont met den zetter, voor wiens weduw; de soiree gaf. Als een verblijdend teeken van de dragt, die onder de verschillende godsdiet lijders in Hongarije heerschtwordt gei dat bij het te Sarospatak gevierde 300jar: bilé der stichting van een collegic, kathol lutheranen en israëliten zich zeer broei met de feestvierende gereformeerden vert den terwijl zelfs gedeputeerden van het aar schoppelijk domkapittel van Erlau tegenwoi waren. Tusschen de rijnoeverstaten wordt en onderhandeld over vermindering der rijnto Weldra zullen daaromtrent bij de centrale! missie voorstellen uitkomendie men ht dat aangenomen zullen wordennu de coo

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2