iEIDSGH DAGBLAD. |Np. 117. Woensdag 18 iulij. A°. I860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Voortreinen van Leiden naar *s Gravenhage, Delft, Schiedam eu Rotterdam te 9 n. 42 m.;12-u. 7 m.; 3 u. 4 m.; •J ra.; 9 n. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 ra.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 11. 28 ra. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., iiddags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., '9avonds te 8 ure 30 min. ittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester eu Wethouders mdag en Donderdag 11 ure. Commissie van FabricageDingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te ore. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon-™ J. Thesauriedagelijks van 102 ure. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den den Singel, Wijk V, N°. 328, 's morgens van 910 ure. kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 ure en van 36 ure. Untoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 ore. kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypotheken van 94 ure. Ambtenaren op wachtgeld. Dezer dagen overleed te Batavia de Heer H., vroeger istent-resident bij het binnenlandsch bestuur op Java, umde de laatste drie jaren op wachtgeld. lo Indië geboren en in zeer jeugdigen leeftijd ter oeding naar Nederland gezondenkeerde hij, meer rljf-en-twintig jaren geleden, daarheen terug en 's landa dienst, uitgerust met al die eigenschap- 1 en kunde, die voor hem eene belangrijke loop- 1 konden doen voorspellen. 'Hij wordt bij het binnenlandsch bestuur geplaatst bewees op jeugdigen leeftijd reeds uitstekende dien- toen hij onder de leiding van den resident van oeroean van Nes, aldaar de suiker-kuituur hielp «ren. ■Plaatsing bij het binnenlandsch bestuur eene groote Voor de betrekking van ambtenaar bij het binnen- idich bestuur wordt van af den laagsten sport der ibtelijke ladder het radikaal van ambtenaar der 2^® lue, dus al dadelijk het maximum der kunde gevorderd. Daarbij komen de ligchaaralijke inspanningen in een klimaatdag en nacht, de kennis van den inlander, van de wijze, hem te behandelengevaren en ont- nngen van allerlei aard, en als belooning daarvoor geringste soldij en de geringste bevordering. Er zijn kontroleurs geweest, en nog, die achttien die zware dienst in de binnenlanden hadden vol koden, en het dan tot eene bezoldiging hadden ge- van drie honderd vijf en zeventig gulden 'smaands. Hoeveel residenten vindt men op Java, die hunne hebben doorgeworsteld bij het binnenlandsch ütour, waarvan de ambtenaren voor die betrekking bij Uloiting behoorden in aanmerking te komen Niet 'h. Hoeveel gouverneurs op de buiten-bezittingen, kds vin departementen of leden in den raad van idiëvindt men bij dat binnenlandsch bestuur op- fleid? Een Enkelen. Het is ook niet te verwonderen. 'erre van den zetel des bestuurs verwijderdte 'l in inferieure betrekkingen op geringe bezoldiging 'jvende, en onophoudelijk in beweging, te paard of voet, verliezen zij de uiterlijke vormen, en som9 den gladden stijl, zoo zeer in het voordeel van «leren bij het ongelukkige hier bestaande stelsel, dat lenom openvallende betrekkingen niet alleen schriftelijk mondeling mag, maar als bet ware moet verzoeken, daar dit toch eens vooral ten strengste behoorde ver boden te zijn. - Veeltijds jong gehuwd (in de binnenlanden in het belang der zedelijkheiden met een talrijk kroost ge zegend knagen harde arbeid, armoede en teleurstel ling zoo niet aan hun intellectueel vermogen echter in elk geval aan hunne gezondheid, worden zij vóór den tijd oud, en blijven steeds arm. En wanneer zij eindelijk, uitgeput, eenigen tijd noodig hebben om uit te rusten, en nieuwe krachten voor 's lands dienst te verzamelen dan is het wachtgeld. Dat was ook het geval met den overledene; we gens ziekte op wachtgeld gekomen, moest hij met echt genoot en zeven kinderen (waarvan een ter opvoeding in Nederland), van een honderd zes en zestig gulden 'smaands leven; zij met de kinderen (om de goed koopheid) in de binnenlanden, hij te Batavia, on ophoudelijk verzoekende en smeekende om herplaat sing, des noods in eene sedentaire betrekking, niets verlangende dan brood voor vrouw en kinderen. - En jaren lang liep hij zoo van de eene audiëntie naar de andere van den eeuen hooggeplaatsten amb tenaar naar den anderen en kwam telkens terug met belofte en cot hoop dat hij nu toch zou geplaatst worden en zijn gezin, waaraan zijn geheel hart hing,zou terugzien. En eindelijk was ook eene betrekking opengekomen juist voor hem geschikt, aan zijn rang tamelijk geëven- redigden die betrekking was hem beloofdhij meende er zeker van te zijnen zijne vrienden hadden er hem geluk mede gewenacht, en hij had het aan zijne echt genoot reeds geschrevenen toen werd die betrekking gegeven aan iemand, die er in geen enkel opzigtaan spraak op kon maken; en toen de ongelukkige, ver twijfelende, weder op audiëntie ging, en vroeg, waarom hij dan voor die betrekking niet was benoemdtoen zoude hij het antwoord ontvangen hebbendat de aandrang ten behoeve van den anderen te groot was geweest." Hoop had men hem op nieuw gegeven, 'maar hei was te laat; zijne laatste kracht was gebroken; hij verkwijnde en stierf, ver van zijne kinderen, en gelijk hij den dag vóór zijn uiteinde verklaardele vensmoe." En zijne weduwe en zijne kinderen Hij is niet de e'e'nige, dien dat lot te beurt viel, en wij zullen daarom ook niet vragenwaarom bet juist hem trof, jaren lang met vergeefsche beloften gepaaid, en jnist daardoor verhinderd te afhankelijk brood te zoeken door de hoéphem keni gegeven op herplaatsing. Wij zuUyn nie^rhgenr <s,

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1