De provinciale Geldertandsche tentoonstel ling, te Arnhem geopend, werd Zondag II. door 1076 personen bezocht. Commissarissen van het Leidsche.Muziek- gezelschap Musis Sacrum hebben de leden op geroepen tot het houden eener buitengewone algemeene vergadering op Woensdag avond te 7 ure, tot het nemen eener beslissing over een voorstel tot het geven van concerten bij intee- kening in de aanstaande wintermaanden. In het belang der beminnaren en beoefenaars der toon kunst is het te wenschen dat dit voorstel ruime ondersteuning vinde, opdat de gelegenheid om zich tc oefenen in de edele toonkunst bewaard blijve en het vooral niet ontbreke aan blijken van aanmoediging voor hendie bij den bloei dezer kunst binnen deze Stad een meerder of minder belang hebben. Het 2e Junijnummer van de Revue des deux mondes bevat een belaugrijk artikel vau den Waalschen predikant te Rotterdam Dr. A. Reville, tot opschrift dragende: «les controverses et les écoles religieuses en iLollande" en geeft eeu over- zigt van de geschiedenis en den tegenwoordigen toestand der Christelijke Kerk in ons Vaderland. Met de hand des meesters schetst de schrijver den gang van ontwikkeling der Christelijke denk beelden, terwijl hij eeu helder licht werpt over den oorsprong der verschillende afdeelingen en partijen in de Kerk. Bovenal is zijn arbeid be langrijk om de helderheid en bezadigdheid waarmede de zeer uiteenloopende rigtingen van onze dagen worden gekenschetst en beoordeeld. Met vrijmoedigheid eu kalmte spreekt hij over verschijnselen en mannen van onzen tijdwier namen onder ons zelden met onpartijdigheid worden genoemd. Terwijl hij aan de eene zijde het tijdschrift de Dageraad beoordeeltwijst hij aan de andere zijde het standpunt aanwaarop mannen als Groen van Prinsterer, da Costa, Chantepie dc la Saussaye en van Oosterzee zich bevinden. De betrekking van Prof. Opzoomer tot het Christendom eu het eigenaardige der Groningsche Godgeleerdheid wijst hij aan, maar met de meeste uitvoerigheid bespreekt hij de gronddenkbeelden der Leideche rigting eu dit laatste gedeelte van zijnen arbeid verdient bo venal de aandachtom dc klaarheid eu onpar tijdigheid der voorstelling. Maandag avond heeft mevr. Ristori hare afscheidsvoorstelling in den koninklijke Franschen Schouwburg te 's Hagc gegeven. Deze bestond uit Myrra, treurspel in vijf bedrijven, van Al- ficri. Even als bij vorige represenlatien mogt de beroemde tragédienne de grootste blijken van tevredenheid eu van bewondering ontvan gen. Herhaalde terugroeping viel haar ten deel. Na het einde van het tweede bedrijf viel haai de eer te beurt, dat zij namens 11. M. werd uitgenoodigd in de koninklijke logj te verschij nen waar de koningin Hare bijzondere tevre denheid aau de groote kunstenaresse betuigde over haar keurig spel en haar eeu prachti; schenk (een rijk garnituur) deed aanbiedt; herinnering aan de heerlijke avondendie Ristori aan H. M., aau het koninklijk en aan het publiek had verschaft. Mad. B dankte hartelijk voor dit blijk van konin goedkeuring. BUITEN LAN DSCH NIEUWS. De keizer van Rusland heeft op jongste reis meestal bij Israëliten zijn in genomen. Te Pesth hebben 400 Israëlitische kit renwegens gebrek aau ruimte in de Isra sche normaalschool de protestantscbe zendel school aldaar bezochtwaarop tot vergroo van het gebouw der normaalschool is heslo en het getal onderwijzers vermeerderd. Het seminarium tot vorming van ra nen te Padua zal naar de eeue of andere in Sardinië worden overgebragt, vermits grootste aantal Italiaansche Israeliten zich dat koningrijk bevinden. Te Pisa is eene reactionaire zamenzwen ontdekt, welke zich ten doel stelde om groothertog van Toskane den ttrugkeer zijn staat mogelijk te maken. De reactionni partij rekende, naar men verneemt, zoo op een gunstig resultaat, dat reeds de dag paa'.d zou zijnwaarop de groothertog zijn togt te Florence zou houden. Verscheidene zamenzweerders zijn in hechtenis genomen aanzienlijke sommen moeten bij hen gevon zijn. Onder de gearresteerden bevinden vele geestelijkenterwijl men ook brieven hen heeft ontdektdie door hooggeplaatste sonen te Rome geschreven zijn. Men zegt dat de kardinaal Antonelli gecompromitteerd Een beroemd uitgever te New-York behalve zijne aanzienlijke nalatenschap aan kinderen en verscheidene liefdadige instellin nog een afzonderlijk legaatbestaande in goederenter waarde van 25000 piasters een zijner erfgenamen vermaakt, onder waarde dat hij zes maanden zich zal heb onthouden van het gebruik vau rook-, of pruimtabak. Indien die orfgenaam aan voorwaarden heeft voldaan en later zich aan dat gebruik overgeeftzullen de cxecu vau zijn testament het recht hebben hem legaat te ontnemen en daarvoor een toevlugtsooi te stichten voor oude boekdrukkers, die steeds braaf en oppassend hebben gedragen Vrijdag avond zijn te Anderlecht bij sel afgebrand de gebouwenbehoorende tot wollen dekenfabriek van de heeren Michel ser en Leon Gauchet. De magazijnen en stoom werktuigen zijn gereddoch het verlies is aan zienlijk. In de fabriek vonden 417 persona werkal het verbrande was tegen brandschat verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2