beraoeijingeu kan uitstrekken tot den aauleg van andere spoorweglijnenhet vragen en aan vaarden van concessiën, het aangaan van over eenkomsten en het sluiten van geldleeningen- in welk laatste geval den aandeelhouders de voorkeur tot deelneming wordt toegekend. De Voorzitter die aanvulling in stemming bren gende, vroeg en verkreeg de heer Mr. M. J. de Lange, Advocaat te Amsterdam, het woord, die duidelijk en verstaanbaar zijn gevoelen voor droeg, dat de voorgestelde wijziging de strek king hadom bet doel der Maatschappijzoo als dat in de drie eerste artikelen der Statuten was omschrevente veranderenen uit dien hoofde zulk eene uitbreiding naar zijne over tuiging gesteund door het gevoelen van bekwame rechtgeleerden, niet dan bij eenstemmigheid van al de aandeelhouders kon worden aangenomen. Nu gebleken was, dat niet alle aandeelen vertegen woordigd waren, was de tegenwoordige vergadering niet wettig zamengesteld. Bovendien was die wijzi ging niet ten bate der Maatschappijwant 1°. zij gaat te ver- daar het doel slechts is een spoorweg tusschen Amsterdam en Rotterdam en nu door eene algemeene vergadering, waarop gewoonlijk niet meer dan 2 a 300 aandeelen werden ver tegenwoordigd, ook besluiten zouden kunnen genomen wordenom spoorwegen in Groningen of in Drenthe aanteleggen, en 2°. om de be zwaren van geldelijken aarddaar de lijndie men nu reeds op het oog had, vereischte spoor- versmallingnieuwe wegendubbel materieel met het doelom de reizigers uit Duitschland spoediger naar 's Gravenhage te brengenmaar waardoor de inkomsten van het hoofdvak van den weg, (Rotterdam naar 's Gravenhage) aan merkelijk zouden verminderen- terwijl het be loop der rente van het voor den aanleg van die lijn optenemen kapitaal op twee ton 's jaars moest worden berekend en de opbrengst van het hoofdvak gedurende de laatste jaren gemid deld op 430,000 kon worden gesteldwaarbij moet worden aangenomen, dat in den regel de helft der opbrengst tot bestrijding der kosten van exploitatie dient. Spreker maakte hieruit de gevolgtrekking, dat de inkomsten van de nieuwe lijn slechts zouden strekken tot bestrij ding der rente van de optenemen kapitalen maar dat aanzienlijke vermindering der opbrengst van het vervoer tusschen Rotterdam en 's Gra venhage daarmede zou gepaard gaan. - Ten slotte trad Spreker in eene ontwikkeling van de aanleidende oorzaak tot het in behandeling zijnde voorstel en zag die in het denkbeeldig gevaar van eene concurrerende lijn van 's Gravenhage naar Gouda, welk gevaar niet meer aanwezig wasdu herhaaldelijk aan de heeren Schretlen en Maxwills de gevraagde concessie was gewei gerd en de regering volstandig ongezind bleef, om op haar besluit terugtekomen. - Maar vooral wa3 dit gevaar geweken, nu de Rijn-Spoorweg- Maatschappij door de regering werd gedwongen om door den aauleg van een zijtak te Rotterijj de stations der beide spoorwegen in verbinding te brengen. Reeds was door de regering ecoj gerechtelijke daad verrigt, die tot zulk eene ve pligting moest leidenen bestond eenmaal zaü eene verbindingdan was er voor de Rijn-Spoor weg-Maatschappij geen belang, om een lijntig. schen Gouda en 's Gravenhage te bezitten. Het gevaar was dus geweken en voorden aanlegr eene liju tusschen Leiden en Woerden geene noc: zakelijkheid, voor de maatschappij daarbij geen b lang. (Bij dat betoog speelde menigen Leidenaj een glimlach om de lippen, bij de herinnering hoe ongeveer drie eeuwen geleden op zulk een lij tallig woord van de zijde der Spanjaarden, t van Leiden antwoordden fistula etc. (De voogi laer, op bedriegen uyt, den voghel lockt a soete fluyt). - Nadat de Voorzitter den Sprefc had doen opmerken, dat nu nog geen spraker, van de concessie der lijn van Scheveningen on 's Gravenhage en Leiden naar Woerden, dit eerst nadat de Statuten gewijzigd waren, aandi goedkeuring der Algemeene Vergadering zt worden onderworpen beantwoordde Mr. S. P Lipman nog kortelijk zijn ambtgenoot Mr. 2 Langeten aanzien van het bezwaar van de m tigheid der tegenwoordige Vergadering en wer het voorstel in stemming gebragt, met die uitslag dat 518 vóór en 2 stemmen daar tege zich verklaarden, terwijl een aandeelhouder,éi 2 stemmen hadzich vóór de stemming h verwijderd. De Voorzitter vroeg daarop de magtigingdi Vergadering, die haar bij acclamatie werd ro leendom den Raad van Administratie te ie lasten met al hetgeen noodig is te verrigteoid verkrijging der Koninklijke goedkeuring op ds vastgestelde wijziging en tot het opmaken a teekenen van het proces-verbaal dezer Verga dering, uit naam van de tegenwoordig zijni leden. De heer Mr, A. Jongkindt Coninck vau -U: landerveen betuigde daarop den dank der Vei gadering aan het bestuur, voor de trouwe lie hartiging van de belangen der Maatschappij. BUTTENLANDSCH NIEUWS. Uit Turin verzekert mendat de Fransche gezant bij het hof van Sardinië er op aandringt, dat de door Napels op raad van Frankrijk ge maakte plannen in overweging worden genomen. Uit Genua wordt gemelddat door Ga ribaldi een nieuw Siciliaansch Nfinisterie ia za mengesteld. Men verneemtdat te Messina reeds eene schermutseling is voorgevallen tusschen de ko ninklijke troepen en Garibaldi, van welke laat- sten Zaturdag avond te 11 ure eenige deta chementen de stad zijn binnengerukt. - Het vei- leenen der nieuwe constitutie van koning Fraoi II had aldaar geen gunstigen indruk geniaal'-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2