Miïl het oordeeldat daardoor uitgelokt wordt over de Leidsche industrie i3 van onberekenbare waarde en zal niet onvruchtbaar blijven; - het gaat boven goud of zilver of ander eermetaal, dat men bij zulke gelegenheden pleegt toetekennen. 't Gaat niet op industrieel gebied te handelen als op dat der kunst ofschoon beiden door bescherming en ondersteuning bloeijen moeten - op het altaar der kunst pleegt men wierook-of- fers, die hoog opstijgendie op het gebied der Nijverheid juist dien blik zouden benevelen. De tooneelspeelkunst is den aanvang der feesten die de kweekelingen der wetenschap vierenko men opluisteren en het optreden van Mad. Ristori heeft er toe bijgedragenom aan die feestbe- zoekers en feestvierenden reeds spoedig een ge notvollen avond te verschaffen. Een genot evenwel vlugtig en onbestemdwuft en zondig Onder vormen en toestanden, die niet iedereen zullen bevallen maar door hemdie dieper gevoelt worden voorbijgezien, om slechts op het wezen en de hoofdzaak te Ietten is de tooneelspeelkunst of eigenlijke tragédie niet slechts uitstekend dienstig ter bevordering van het schoone en goede in vorm en toonmaar zij kan evenmin nala ten treffende en heilzame indrukken te verwek- den op het hart van den toeschouwer, dan elke andere merkwaardige, droevige of ernstige ge beurtenis in het dagelijksch leven. Dat aan die kunst hulde wordt betoond en hundie er in uitmunten, eerbewijzingen worden toegebragt, wie zal het wraken? Het Leidsch Studentenkorps heeft den naauwen band gevoeldwaardoor kun sten en wetenschappen tot elkander in betrek king staan. De vereerende ontvangst, die de beroemde tragédienne ten deel viel aan de grenzen van het Stadsgrondgebied - de toejuichingen die haar werden toegebragt bij haar wegslepend en het gevoel overmeesterend spel, - de feest- toonendie haar na den afloop der voorstelling werden toegewijd, toen bij fakkellicht de fees telijke rijen haar eene openbare hulde bragten - dat alles getuigt van de hooge waarde die de wetenschap aan de kunst toekent. Het is zoo- elke zaak is goedzoo het slechts gewijd of geheiligd wordt door een on berispelijk beginsel en tot het onderzoek van alle dingen bestaat vrijheidmits maar het goede daarvan worde behouden. De ontwikkeling van die waarheid verdiende bij de intrede van een nieuwe weekdie eene achtereenvolgende rij van feestdagen ons brengen zaltot ernstige en doeltreffende wenken te worden dienstbaar ge maakt, zoodat men der conscientiën een maat staf gaf, waarnaar de stemming kan worden be oordeeld, die ieder beschaafd en weldenkend mensch bezielen moet. In regelmatige orde deden de oud-studenten naar het gemaakte plan hunne binnen Leiden en trok de feeststoet langs SsïpIjcpaaMen weg naar het Academiegebouw, ,aïB®?fc,t'e Voorzitter van het achtbaar Collegium iJ 'Sup^TOuqr, tte heer Vlielander Hein, de voor- t oiy malige kweekelingen der Leidsche Hoogt, school op eene sierlijke wijze welkom heetté, dat door Prof. Fruin van Utrecht, gelijk te va wachten was, met welsprekende woorden weri beantwoord. En toen trok men naar de lij velingsplek van oud en jong student, naar! sociëteit Minervawaar de voorzitter van HE Commissarissen de heer Buyskesde stoet m warme woorden ontvingdie een treffend an woord uitlokte van den oud-praeses van h Leidsch Studenten-corps, die vijf jaren gelede zoo waardig die taak vervulde, den Advo» Mr. J. C. Koning van Amsterdam. En nu is er geen ruimte over om op een wijze, zoo als billijk geëischt wordt, het vei volg der feesten te schetsen- wij doen ds morgen. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Minister van Justitie heeft de bevoegd autoriteiten opmerkzaam gemaakt op de geval lendat vrouwen in huizen van ontucht wegem schulden soms als 't ware worden gevangen ge- houden, - met bevel, dat daartegen zooveel doenlijk te waken. Mevr. Rosa de Vries is aan de Konink lijke Italiaansche opera te Berlijn voor het vol gende speeljaar als prima donna soprana verbon den voor 50.000 frcs. Men verneemtdat denzelfden dag, Dings- dag 19 Junij aanstaande, te Utrecht zoowelab te Leiden de ingezetenen aan HH. Studentes der Hoogeschool een feest zullen geven. - Te Utrecht is het beroemde muziek-corps van hel reg. Grenadiers en Jagers onder directie vat den heer Dunckler voor dien feestavond geën gageerd. Heden Maandag avond te elf ure is er hee- ren-concert op de Sociëteit Minerva van de ma- ziek van het 3e reg. dragonders uit 's Hage a Dingsdag namiddag te half twee ure eene Ms- tinée Musicale, - te zes ure feestmaaltijden ii de Stads-gehoorzaal en op Zomerzorg van dl Oud-Studenten- en feestelijke inwijding ra het Nieuwe Societeits-gebouw Amicitia. Zaturdag morgen te vijf ure is de Iff dood veroordeelde Pieter Pynacker in een j- woon rijtuig onder geleide van den deurwaatJs Reynders en vergezeld van den R. C. Geest lijken Past. Wansink, die den ongelukkige u diens veroordeeling steeds heeft bijgestaan tas 's Gravenhage naar Gouda vervoerd, om aldaar de hem opgelegde doodstraf te ondergaan. Toen hem de vreeselijke mare van zijne aanstaande teregtstelling was medegedeeld, scheen die ont zettende tijding weinig zigtbaren invloed op hem uitteoefenen en bleef hij even koud en onver schrokken onder alles. Vrijdag heeft hij den dag zeer gelaten en berouwhebbend doorgebragi en nadat hij een afscheidsbrief aan zijne vrouv had geschrevenheeft hij voortdurend met den

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2