warme godsvrucht ook voor het nageslacht zou den voortwellen. Na het lange beleg werd Leiden door de vlug- tende Walen uit Artois, Henegouwen, Luiker- land, het Graafschap Namen, doch voorname lijk door ingezetenen uit Vlaanderen zeer be volkt; - deze bragten door hun handenarbeid Leiden tot ontzettenden bloei en welvaart. De strijd voor gewetensvrijheid droeg schoone vruch ten en die er voor streden, plukten daarvan on berekenbare voordeelen. Aan de andere zijdewie zal de nadeelendie de onverdraagzaamheid in de Godsdienst en de belemmeringen in de vrij heid aan de algemeene welvaart berokkenden, kunnen berekenen De bange dagen die in den strijd voor die vrijheid waren doorgebragt, moes ten veeleer en veel meer een krachtige beweeg reden geworden zijnom aan anderen te gun nen, wat men na veel strijds en met veel bloeds had verkregen. De verloopen tijden hebben ook menig voorbeeld opgeleverd, dat de zegen der gewetensvrijheid niet altijd op den rechten prijs werd gesteld en niet even mild aan anderen ge gund als met hare billijke waardering zou stro ken. Maar ook dit heeft de geschiedenis ge leerd, dat, waar het beginsel der gewetensvrijheid in al zijne kracht wordt gehuldigdelk deel van het burgerlijk gebied er evenzeer van doordron gen wordt en de vrijheid van geweten de vrucht bare moeder wordt van alle staatkundige bur gerlijke en maatschappelijke rechten en vrijheden. 't Feest, dat begonnen is met de eer, die de Leidsche Begering en het Leidsche Studen- korps, de voorstanders van den handel en van de nijverheid door het bezoek der Leidsche ten toonstelling aan de Leidsche industrie hebben bewezen- dat feest heeft een diepen grond en is geworteld in de overtuiging, dat de plaatselijke nijverheid alleen bloeijen en tieren kan, als elk industrieel zich beroemen mag in het genot van rechten, die aan allen geschonken worden, en van bescherming, die het allerminst een privilegie zij voor die tot de meerderheid eener godsdienstige belijdenis behooren. 't Feest, dat voortgezet wordt met de pleg- tige inhaling der Oud-Studenten heeft eene ern- tige beteekenis, als de hoofdgedachte niet wordt ter zijde, maar vooropgesteld; het licht der we tenschap verspreidt haar glorie over geheel den vaderlaudschen grond door hendie er hun licht aan hebben ontstoken en voor de Gods dienst en den Staatvoor beschaving en ver lichting, voor den lijdenden natuurgenoot en voor verschillende bronnen van volksgeluk de weldadige verzorgers zijn geworden; - zonder uit het oog te verliezendat voor hen eene les in de geschiedenis van Leiden te leeren is, die ieder in zijn kring kan betrachtenDiensvol gends zoude het een zeer kragtig middel om vremdelingen't zij StudentenKoop- ofte Ambachtsluiden tot zigh te trekken, ende te conserveren die men heeft, weesen, indien de Begeerders van Leyden konden goedvim ook in deesen een gansch contrariën weg iil gaan ende haare ingesetenen in het stuk van ligieeen grooter vrijheid toe te latenal eenige andere steedenbeeter als Leyden g tueerd zijnde, te vinden is." De leer, die 1 Pieter de la Court er uittrekt, geldt toch I voor Leiden alleengelijk yder deeser pl ten van vrijheid seer considerabel is om stad te doen bloeijen; soo is buyten twij dat deselve alle te samen magtig sijn, een ontbloot van alle andere middelen van sub tentie ten hoogsten toppe van grootheid! doen stijgen. Want alle Politiken bekennei het generaal, dat de hoogste volmaaktheid Policie ende menschelijke sociëteit bestaai dit eenige point, namentlik dat den onderdl nen werden gelaten soo groote [naturelicke J heid als eenigsins doenelik is." Als uit zulk een waar en verheven oogp het feestvieren wordt beschouwd en zulke voelens het 'hart verwarmen eu den geest a vuren, zal men zich niet ergeren dat de dag ruste ook door feestelijke vreugde wordt gekt merkt. Altijd openbaart zich elk feest, dat houden wordtdoor eene zekere mate van h ruchtigheid en die feestelijke optogten en vroli rijen zijn reeds van oude dagteekeniog en t gewijde zoowel als ongewijden aard geweest. 1 het beginsel slechts onberispelijk isde vorn dragen het karakter van al wat menschelijk 't Is goed, dat daarin zamenstemmen all die met behoud van ieders zelfstandigheid toch kennen, dat ophet maatschappelijk gebied toch m dan een plek gevonden wordtwaar men i vereenigen kan in de erkentenis, van wat i als mensch, als Nederlander, als Leidenaar zamen geniet en wat te zamenen een iegel voor zich zelf tot dankbare blijdschap dwingt. - is een plek, waar ieder man strijden en minza; lijden en bidden kan; - er is eene behoefte,! allen gemeen hebben - een belangdat a! verbindteen pligtdie allen roepteen lie! die allen vervuld, een blijdschap die allen r< eenigt. - Het feestvierend Leiden geve in A dagen het bewijs, dat één doel allen bezit opdat op elk gebied van het maatschappe! leven de spreuk bewaarheid worde: Eendragt maakt magt. BINNENLANDSCH NIEUWS. Woensdag avoud te 5 ure zijn op Loo aan het paleis des konings afgestapt Minister van oorlog en de kolonel Hardenbe Te 9'/j ure is Z. M. vergezeld van de bei heeren en verder HD. militair huis naar kamp van Milligen gereden. De aanhouden toevoer van bouwmaterialen voor datkamp steeds voort; zoo zijn in de afgeloopene maa: honderd en in de dertig schepen het kanaal gevaren.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2