LEIDSCH DAGBLAD. No. 84. Zaturdag 9 Ju 11 ij. A0. I860. Het Dagblad kost in ;de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 n. 42 m.;12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 n. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te S u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 5S m.; 9 u. 28 m. V Pcuthusligtingen aan de Lakenhal, aan dc Katoenfahriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 nre 30 min., ^middags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. I Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te 40 ure. -Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesaurie, dagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den laden Singel, iVijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van S1 ure eu vau 36 ure. Kantoor van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag vau 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84van het Kadaster en de Hypotheken van 94 ure. De Phedra en Adelaide Ristori. Er zijn verschillende gaven- de een weet jons te boeien en mede te slepen door de vrucht zijner penhet blijvend monument van de ver- mipen eeutven- een ander heeft de gave des Hngs - zooals dat niemand nog had, - een derde fl improvisator en verrukt ons door den gloed zijner verbeelding - en zoo gaat dat voort tot - j« tot waar? Min die rij der begaafden staan thans verle- Wndigd voor ons de treurspeldichter Hacine en Ristoride gevierde treurspeelster; Racine, die der historie zijne personen ontleent en die te rug tracht te geven zoo als ze warenen Ristori, die de hoofdpersoon uit een der schoonste zijner stkkken zoo weet na te handelen na te gevoe len, na te leven, dat we bekennen moeten - die persoon zelve zou niet anders zich hebben voor gedaan dan zij doet.. De Phedra, schepping van hel Grieksche vernuft, - later door het Frauscbe vpuft overgebracht in den geest van het nieu were treurspel - waarin niet eene beleedigde godheidmaar de strijdende hartstochten in den mensch zijn ondergang bewerken - de Phedra is' een der meesterstukken van Racineeen der meesterrollen van Ristori. Zie hier een kort overzicht van dit treurspel. 5 Phedra is de echtgenoot van den Attischen 'Koning Theteus - op een der Grieksche feesten not zij diens zoon Hippolutus, die niet haar Ézoon was - en wordt terstond door hem aan trokken met eene meer dan moederlijke Me - zij bemint hem - maar al het schan- dfclijlre van zulk eene liefde gevoelende, tracht 'ij die uittewisschen door Hippolutus te ver- #>lgen en te verbannen - zij ontmoet hem later Roderin het afzijn van Theteusop een na- ïarig eiland en op nieuw ontwaakt die harts tochtelijke liefde, waardoor zij wegkwijnt tot droefheid van hare voedster - die haar ten laatste ('t welk een overschoon tooneel is) het. geheim barer smart weet te ontrukken. - Op dien tijd kwam de tijding van den dood van Theteus- hare voedster overtuigt haar dat nu hare liefde niet langer misdadig is en dat zij leven moet ter liefde van haar kind - de hoop wordt bij haar verlevendigd en zij spreekt Hippolutus om hem te smeken te zorgen voor haar kind - in dat gesprek zegt zij onwillekeurig te veel, zij be kende hem hare liefde - maar vond Hippolutus voor haar ongevoelig - want hij had Arioie lief, de verworpene princes uit koninklijk bloed. Zij rukt hem het zwaard uit de schede en wil zich doodeumaar wordt daarin door de voedster weerhouden. Nu verspreidt zich het gerucht dat Theteus leeft, dat hij komt - en ziedaar Phedra prijs gegeven aan al de wroeging van eene mis dadige liefde - hare voedster zint ter liefde van hare meesteres op een list en beschuldigt Hip polutus bij Theteus van poging om Phedra ge weld aan te doen - Theteus en Hippolutus komen zamen en in die zamenspraak bekent de met ver wijten en vervloekingen overladen Hippolutus zijne liefde voor Aricie - maar vindt geen ge loof en wordt verbannen en sterft op eene vree- selijke wijze - op weg zijnde naar de plaats van waar hij met Aricie zou afgaan om het land le verlaten en met haar gelukkig te zijn - Phedra wordt bekend met de liefde van Hippo lutus voor Aricie - en het was haar vreeselijker dan al de kwellingen eener onbeantwoorde liefde, te weten dat zij eene medeminnares had - zij neemt vergift en stervende meldt zij den troosteloozen vader dat de zoon die hij verbannen had en die gestorven was geen schuld had maar dat zij den zoon haars echtgenoots met hartstocht had lief gehad. Dit is de hoofdinhoud - een boek werk zou over dit stuk geschreven kunnen wor-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1