s geplaatst, en zag liever, als dat schuitje zoo ;ostbaar is, dat er een foudraal voor vereischt lordt, dat men het onder een der bogen van Ie brug eene ligplaats gunde. T. S. wil, dat voor Stads rekening de Heereu der Gebuurten worden uitgenoodigdtot Bijwoning van het feestdat de burgerij op den 22"> Junij aanstaande aan de Studenten geeft, als blijk van erkentelijkheid hunner medewerking tot opluistering der maskerade, door zich te belasten met de zorg voor illuminatie. Maskerade. Nog eene kleine week en dan hebben we weer maskerade-feesttijd voor Leidenvoor en- :elen duur, voor velen voordeelig, voor allen ■ettig. Dan komen er vreemdelingen in Lei en, gasten bij de inwoners van Leiden en die reemde elementen hebben eene vreugdegevende racht- zoodat het in Leiden dan druk is en rolijk, - nigt dat Leiden anders zoo vervelend is - ik zal de laatste zijn dia dit zegt - maar ene groote stad met weinig inwoners en dezen g iü verschillende klassen en standen verdeeld eeft hare eigenaardighedenhare gedwongen- tedenhare stijfheden en ook hare vrolijkhe- len, maar deze nooit zoo algemeen - in be- 'olkte steden wordt dit niet opgemerkt - in jeiden wel - maar Leiden is eens om de vijf aar bevolkt en dan is het er, zooals wij het in ;roote steden vinden - alles - aangenaam. 'tls nu weer het vijfde jaar en iedereen weet iet onderwerp der maskerade en die er iets neer van weten wilis daartoe in *de gelegen- ieid gesteld door de drukpers - en zoo is het lltijd van het begin der Academie af geweest, >m de vijf jaar eene maskerade. Zoo zou men leuken, maar dit is toch zoo niet - laten we sens teruggaan in de geschiedenis. De maskerade van 1855 met haren bijloop igt aan velen nog verscli in het geheugen - die san 1850 is ook nog niet vergeten - 't was ,oen voor het eerstdat de optocht plaats had in Junij - eene maaud geschikt voor een uit- itapjen en meer zekerheid gevende van goed ieder - toen had de optocht behalve des avonds lij fakkellicht ook des middags plaats - ver beteringendie iedereen toejuichte en niet wei nig voordeelig voor Leidendaar de toevloed van vreemdelingen grooter was, dan gewoonlijk in Februarijwier buijen nog al eens vertraging aan de feestelijkheden gaven. .5 Verder komen we dan op 1845, 1840 en 1835, in welke jaren ook maskerades gegeven perdenmaar dan vinden we eene tusschenruimte van 10 jaar en komen dus op 1825 - waarom «r in 1830 geene maskerade gehouden werd rs licht te verklarenindien men ziet op den oeligen toestand des lands en denkt aan het ittrekken der Leidsche studenten. zijn we gekomen tot 1825; op den 8en Februarij van dat jaar - zoo lezen wij - ver schaften de kweekelingen der Hoogeschool des avonds aan hunne stadgenooteo en de talrijke vreemdelingenderwaarts henengevloeideene hoogst streelende verlustiging door eenen pleg- tigen omgang, op eene allezins gepaste en smaak volle wijze den optogt voorstellendedie bij de inwijding der Hoogeschool in de jaren 1575 had plaats gehad." En dan vinden we vóór 1825 geene melding meer van eene maskerade of optocht door stu denten gegeven, de optocht in 1575 bij het in wijden der Hoogeschool bestond toch niet uit studentendeze gewoonte heeft dus niet lang nog onder de Leidsche studenten bestaan. Wel vinden we bij het 2e eeuwfeest in 1775 melding gemaakt van plechtige redevoeringenpromo- tiën met de kap en een vuurwerk door de stu denten gegeven, maar niets van eene maske rade. Zoo ook in 1675 bij het eerste eeuwfeest niets dan plechtige redevoeringen in de Aca demie ook toen liet de toestand van het land niet toe, dat men algemeene feestelijkheid aan dit feest bijzette. Hoe nu die optocht in 1575 geweest is, zul len wij in een volgend nommer zien. Ingezonden P AARLEN. Mijn vrienden, laat die les u geven: Hoe langer slaap, hoe korter leven. PER TELEGRAAF. LONDEN, 6 Junij. Consols 3 pCt. 95| PARIJS, 6 Junij. Rente 69.85 WEENEN, 6 Junij. Metaliek 69.10 Nationale 79.40 Wissel p. Londen 13.15 AMSTERDAM, 6 Junij. Nederland Werkelijke Schuld 24 64 A Certificaten 4 99 Spanje Obligatiën H 3644 Binnenlandsche 3 - 454 Rusland 1798/1816. 5 - 104i 1828'29 5 «■- Hope 4 - Stieglitz «i Comp. 4 1855 5 v 1004 Oostenrijk Metaliek 5 484 2? 264 Rente Amsterdam 5 72 Nationale 5 - 55|- Wissel Londen k/z Koolzaad pr. November 714 Raapolie vliegend 394 pr. November 42 Lijnolie vliegend 30 pr. November 324 Oostenrijk Met. Coupons Nationale Coupons Spaansche fondsen vast, Oostenrijksche en Rus sische flaauwer. Granen prijshoudendrogge iets hooger.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3