DAGBLAD. >T°. 81. Woensdag 6 Junij. A°. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden f 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. K Spoortreinen van -J.cideu naar 's Gravcnhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.;12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 5 a. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 2S m. 'f Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfahriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., middags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te (10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ore. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesauriedagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den paden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van S4, van het Kadaster en de Hypotheken van 94 ure. Industrie- en ambachtscholen. HL De behoefte aan eene instelling tot opleiding 'an jongelingen voor verschillende handwerken leejr zich vijf en zeventig jaren geleden even Is nu gevoelen en gaf aanleiding tot de oprig- >ng van het Genootschap, thans nog in stand bleven onder de zinspreuk: Mathesis Scienti- Genitrix. Het hoofdoogmerk wa9 gegrond ip de overweging, dat de plicht van ieder in gezeten des Vaderlands vordert, alles aantewen- len wat dienen kan om de bloei en luister van jetzelve te vergrootenen "dat het heil des Volks niet beter kan bevorderd wordendan doordat ieder ingezeten zooveel hij kan toe brengt tot bekwaammaking dier leden der bur gerlijke maatschappij, welke, tot eene zekere trap van kundigheden gevorderd zijnde, henzel en en het Vaderland kunnen voordeelig zijn in daarenboven uit een staat van soberheid en loede tot meerder geluk en aanzien worden ipgetrokken." Wel was het eerste begrip der iprigters hoe overnoodig het ware hier te Lande £cboolen te vinden, in dewelke de Zeevaart en rijgskunde werd onderwezen aan zoodauige invermogende jongelieden, van wier moed, raafheid, schranderheid en begeerte tot één an beiden die wetenschappen blijken zijn." Maar ioch werd daaraan tevens verbonden het belang, m onderwijs te geven naar hun handwerk vor- lerl. Het onderwijs betrof dus: 1°. de gronden der Wiskunde van Euclides2°. de Stelkunst; 3°. de Bouwkunde4°. de Kegelsnede en 5°. de Werktuigkundemaar het werd ook verdeeld naar de bes'emming voor de Zeedienst in 1°. de kennis en bet gebruik der Spherische driehoe ken; 2°. de aardrijkskunde; 3°. de hemelloop- kunde; 4°. de kennis der gfoote zeevaart; en voor de Krijgsdienst in 1°. de burgerlijke bouwkunde; 2°. de landmeetkunde; 3°. de gron den der Werktuigkunde en 4°. de Vestingbouw- kunde. Voor die tot verschillende handwerken werden opgeleid- waartoe men bepaaldelijk het oog had op de braafste en schranderste jon gelingen uit het Nederduitsche Gereformeerde Weeshuis, - bepaalde het onderwijs zich tot de rekeD-, wis-, bouw-, werktuig- en teekenkunde. Leiden bezat du9 reeds in 1785 eene welingerigte industrie- en ambachtsschooldie tevens was eene kweekschool voor de zeevaart en krijgsdienst. Ruim veertig jaren later werd door de zorg der Hooge Regering de gelegenheid tot het ver krijgen vau onderwijs in vakken van wetenschap, met de bevordering der Nijverheid in het naauwste verband staande, uitgebreid, door het houden van openbare lessen over de scheikunde, toege past op de nijverheid. - En met hetzelfde doel bewerkte de Leidsche Afdeeling derNederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheiddat eene jaarlijksche toelage uit de kas dezer Maat schappij werd verstrekt, om te voorzien in de behoefte aan onderwijs in de eerste beginselen der Natuur- en Werktuigkunde op de scholen van het Genootschap: Mathesis Scientiarum Genelrix. Wat verder nog mogt ontbreken aan de gelegenheid om binnen Leiden eene weten schappelijke vorming als industrieel te verkrij gen en grondige kennis naar de behoefte des tijds zich eigen te maken, werd aangevuld door de reorganisatie der Latijnsche school tot een Gym nasium, waarbij eene tweede afdeeling van leer lingen is gevoegd die bestemd zijn tot maatschap pelijke betrekkingen buiten den geleerden stand en onderwijs erlangen in de oude en nieuwe talen, de oude, nieuwe en Vaderlandscbe ge schiedenis, de aardrijkskunde, de wiskunde, het regtlijnig teekenen en de beginselen der Natuur - en Scheikunde.

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1