prezen: wettelijke bepalingen omtrent den arbeid van kinderen in fabrieken en op het land en voldoende gelegenheid voor alle kinderenom terstonden niet gelijk nu in vele gemeenten het geval is, eerst na korteren of langeren tijd, als er plaats is, kosteloos op eene school te worden opgenomen. Omtrent het tweede punt bleek uit verschillende mededeelingendat de verslagen der hooge regering, met hoeveel zorg ook opgemaakt, nog volstrekt niet kunnen die nen tot eene juiste beoordeeling van den toestand van het pauperisme. Betreffende het derde punt werd het beginsel der tegenwoordige wetwaarbij de geboorteplaats aan het domicilie van onder stand is aangenomen, afgekeurd, maar vond de plaats van het werkelijk verblijf veel bijval. Aangaande den stormdie gedurende de Pinksterdagen heeft gewoedwerd aan het me teorologisch observatorium te Utrecht waarge nomen dat de lage barometerstandendie in den morgen van Zaturdag 11. in het oosten van Europa, teMoscou, Kielen Helsingfors waren, de ongewone koude en sterken wind verklaren. Maandag van 's morgens 11 tot 's nachts één uur, heerschte een storm, die vooral van 1 tot 11 ure zeer hevig was. De sterkste windstoot had plaats te 7 ure 20 min. en oefende eene drukking uit van 110 Ned. ponden op de vier kante el. De windrigting was van W. tot NW. en de temperatuur zeer laag. Te Vreeswijk is 's namiddags omstreeks 5 ure de schipbrug uit elkander geslagen. Te Amsterdam liep Maandag namiddag te 5 ure de olie- en korenmolenstaande aan de Kostverlorenwetering, ten gevolge van den storm door de vang, waardoor eeu brand ontstond, die den molen tot op den grond vernielde. Te Arnhem is het lood van het dak van Musis Sacrum bijna geheel door den storm afgescheurd. Te Nijmegen werd de overvaart gestremd, daar de gierbrug, van de ketting geslagen, op en neer dreef. Een stoomboot geraakte met den achter eteven op den wal. Het Voorhout te 's Gra- venhage is als in eene ruïne herschapen. Het 's Gravenhaagsche bosch heeft meer dan ooit bij stormen geleden. Op sommige plaatsen is het letterlijk onkenbaar, en de laan, die naar het groote pavilloen leidt, biedt een tooneel van ver woesting aan. De stoomboot Langstraat Maandag te half drie ure van Sotterdam ver trokken, is op de hoogte van den Moerdijk met ruim 40 passagiers vergaan. Nadere berigten behelzendat de stoom boot te circa 6 ure op het Bergscheveld is ge zonken na door den feilen storm op eene plaat gestoten en daardoor een zwaar lek bekomen te hebben. Men gist, dat er behalve de 12 man van de equipage 50 passagiers aan boord waren waarvan 8 met den stuurman en nog een man der equipage zich aan de pijp en mast vastge klemd hebben en Dingsdag morgen zijn gered door de Geertruidensche boot, die wegens het noodweer den vorigen dag te Dordrecht had gestopt, Nadere berigten van Katwijk aan Zee be helzen dat de verongelukte pink behoorde aan de reeders J. Schaddé van Doorn en Vermeij en dat de bemanning, die daarbij het leven ver loor bestond uit van der Plasnalatende eene weduwe met 3 kinderenCornelis Zuiderduyn, eene weduwe met zes kinderen, K. Klok W. de Jong, ieder eene weduwe met 2 kinde ren; alsmede W. van Duyverbode, eene moeder, weduwe, voor wie hij kostwinner was. Te Zandvoort zijn twee schepen gestrand, waarvan één met rogge geladende geheel: bemanning is verongelukt. Te Katwijk aa: Zee is gisteren één van de twaalf pinken be houden aangekomen. Er heerschte aldaar groot verlegenheid; men hoopte eene commissi: tot hulpbetoon zamentestellenaan wier hoof: zich de predikant L. Tiddens zou plaatsen. - (Zou de commissie, voorloopig bijeengekome: om voor ongelukkige Scheveningers een fond te verzamelenzich niet den nood der Katwij kers willen aantrekken? De lied.) Berigten uit Banjermassing behelzen, de oproerlingen bij den laatsten aanval var Marabaham zich hadden gekleed in de uniforc der slagtoffers van den moord op Z. M. Stoomschi: Onrust en dat de aanbrenger der tijding va: dien moord voor een der voornaamste mede pligtigen werd gehouden en thans voortvlugtig is, - De rust in [de residentie Palembang bi- hoort nog steeds onder de vrome wenschet want al het slechte volk zoo als opstandeling» roovers en moordenaars, dat zich niet meer ii de Lamatang Oeloe vertrouwtvindt eene veilip schuilplaats in de Gomay-Talang. Het steile gc- bergte, de ontoegankelijke wildernissen ja Is meer dan onherbergzame terrein maakt het dr. inlander mogelijk zich daar straffeloos schuil houden en het gezag der Regering te trotsere: Door den Gouverneur-Generaal van Need Indië is benoemd tot] predikant bij de Her vormde gemeente te Samarang F. W. van Hen»: en op zijn verzoek eervol ontslagen den Major. P. M. la Gordt Dillié. Door de hoofd-commissie van onderwijn benoemd tot onderwijzer aan de Gouvem. lage school te Djocjocarta J. Smit. i BUITENLANDSCH NIEUWS. Het tractaat van den afstand is door i Sardinische Kamer van afgevaardigden metiü tegen 33 stemmen aangenomen. Uit Napels wordt berigtdat eene aid" aangekomen Èngelsche stoomboot van Palerc de tijding heeft aangebragt, dat de opstandeli gen aldaar zijn binnengetrokken, dat een deelte der bevolking tegen de troepen in opsta is gekomen en dat de stad van de land zeezijde werd gebombardeerd. Als een belangrijk feit kan worden gemel

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2