door de trouwe lezing zich van dit gewigtig feit uit onze Vaderlandsche geschiedenis een helder denkbeeld te maken. Was het mogelijk eenigermate op de verwezenlijking van onzen wensch te kunnen rekenen, wij zouden gaarne elk kiezer van Nederland in het bezit van dit werk willen zien en door de lezing een indruk zien verkrijgendie weldadig werkt op zijne keuze, wanneer hij zich begeeft naar de stembus, die in elke Gemeente van ons Rijk op den 12cn Junij aanstaande voor hem ter ontvangst van zijn stembriefje gereed gemaakt en geopend wordt. Onze stem reikt evenwel niet verder dan tot onze omgeving en zij klinke niet te vergeefs, wanneer zij ernstig noodigt, om ditmaal vooral te toonendat de kiezers zijn meerderjarigen en dus geene kinderendie zich door uiterlijk vertoon en wat de zinneu trekt en streelt, laten afleiden van hetgeen pligt en belang gebiedeD. Verwaarlozing van de rechten, die men bezit, sluit tevens in veronachtzaming der pligten die altijd aan het bezit van rechten verknocht zijn. De maskerade van het Leidsche Studenten-corps verdient op hoogeren trap te staan dan een marionettenspel en de uitstekende zorg, die be steed is, om een belangrijk feit uit de geschie denis te kiezen, waarvan het uitvoerig verslag der Commissie getuigenis geeft, zal daarin een blijk van waardering vinden, wanneer van de be langstelling, die het feit verdient, eene proeve geleverd wordt in de trouwe opkomst tot de stembus op 12 Junij, omdat alsdan zich de ijver zal openbaren, die er heerscht voor de me dewerking, die van de natie geëischt wordt, tot bevordering van 't gemeen overleg tusschen uen Koning en de Volksvertegenwoordigers, dat de bron uitmaakt van eene trouwe behartiging der belangen van het lieve Vaderland. Of is de toondien we aanslaanniet vrij van opgewondenheid? is de eisch, dien men doet, niet zeer overdreven? is de belangstelling, waarop men rekent, buiten verhouding met het gewigt van de taak, waartoe men geroepen wordt? is het algemeene welzijn wel zoo naauw verbonden aan het onbeduidend bedrijf, dat men boven de pligtmatige zorg voor bijzondere belangen zoo hoog verheft? Is het stelsel der rechtstreeksche verkiezingen niet veel eer eene bron van twist en verdeeldheid te noemen, dan wel uitlokkend tot ijverige deelneming te achten? Met de hand op het hart geven we op die vragen een ont kennend antwoord en als we daarvoor onze gronden moesten ontwikkelen, 't zou alleen zijn een beroep op feiten of de vrucht van een em pirisch onderzoek. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft tot Nederlandsch consul te Caen benoemd den heer Leon Holzmann. Het diner, dat bij Z. K. H. den prins van Oranje heeft plaats gehad, was zeer luisterijk. Het werd bijgewoond door Z. D. H. Hertog van Saxen Weimar, door de leden i het corps diplomatique, den Graaf de Nieuwerkei en eenige andere genoodigden. H. M. de koningin heeft Donderdag au de voorstelling in den Koninklijken Ned Schouwburg bijgewoond, waar ten tooneele gevoerd het tooverspel der nalatenschap van Fi en waaraan ook de Chinesche prins en pric hebben deel genomen. Tot afgevaardigde voor de algemeene t gadering der Maatschappij van Weldadigheid uit Leiden verkozen Prof. P. O. van der Cl Men verneemt, dat de onderhandelin- tusschen den Minister van Koloniën en den k Stieltjes, betreffende de zending naar de Oi zeesche bezittingen tot den aanleg van Sp« wegen, tot geene bevredigende uitkomsten h ben geleid, zoodat de heer Stieltjes hoogstwi schijnlijk in Nederland zal blijven. De Gemeenteraad van Amsterdam hl dezer dagen |het plan tot regeling van het op baar lager onderwijs vastgesteld, waarbij is at genomen, dat er zullen zijn] armenscholen, ti scher.scholen en burgerscholen- de laat! behoudens de nader te bepalen classificatie: voorts dat het maximum van het getal Ie lingen voor elke armenschool op 360 en vi elke tusschenschool op 300 is gezien; - dat to elke burgerschool later te regelen. Uit eene mededeeling aan den Haarlemsd Gemeenteraad gedaan blijkt, dat de invoer; van een ijk op de gasmeters sedert eenigenl een punt van overweging bij het departemr van Binnenlandsche Zaken uitmaakt en dat da aanzoo spoedig als de aard der zaak i toelaat, gevolg zal worden gegeven. Dj dien Raad is bepaald, dat een algemeen pl tot den aanleg of verbetering van onderscb dene openbare werken door Burg. en Weth.t worden ingediendwaarbij tevens zal wordi overwogen of van de voorhanden schilderijt: die op de Gemeente geene betrekking hebbs niet eenigen zouden kunnen worden vorkon en intusschen aan de Nederlandsche Maatschap ter bevordering van Nijverheid de verlangde loei! teit voor eene tentoonstelling zal worden verstrel Het Provinciaal Geregtshof van Utrsi heeft in de zaak van den chef van het te Utreci gevestigd winkel-etablissement in manufacture van de firma A. Sinkel overwogen, dat h et nil onaannemelijk is, dat, indien hem de tijde de gelegenheid tot raadpleging van alle stukkt en bescheiden, tot eene zoo omslagtige admin stratie betrekkelijkals waarvan hier de rede wasopenstondhij zich omtrent het beweert te kort naar behooren zou kunnen regtvaarè gen- op grond waarvan het Hof heeft ver klaarddat de schuld van den beklaagde va het hem ten laste gelegd feit niet bewezen t en hem mitsdien heeft vrijgesproken. Woensdag 11. is te Zutphen overleden i

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2