LEIDSCH DAGBLAD. N°. 68. Maandag 21 Mei. A". 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravcnhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 n. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 28 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 30 mio. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te 10 ure." Bureau der Plaatselijke Secretarie i9 open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesaurie, dagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N». 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. Tentoonstelling van Plaatselij ke Nij verheid te Leiden. Wel was liet een loffelijk plan, dat de Leid- sche afdeeling der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Neder land beraamde, om bij gelegenheid der vijfjarige feestviering van de stichting der Leidsche Hoo- geschool aan stad- en landgenoot ter bezigti- ging aantebieden wat Leiden op het gebied der nijverheid voortbrengt, ten einde ook van die 7 ij de den. luister der feestviering te verhoogen. Er ligt een naauw verband tusschen wetenschap en nijverheid; want bijna elk vak van hooger onderwijs heeft in beginsel de strekkingom ook op het maatschappelijk gebied in het alge meen, ja op dat der nijverheid niet het minst een heilzamen invloed uitteoefenen. Door de staathuishoudkunde en het staatsregt wordt de industrie zoowel verheven in hare betrekking tot bevordering van volkswelvaart als losgemaakt van de banden, die hare vrije ontwikkeling be lemmeren. Door de kennis der natuur en de toepassing harer krachten verkrijgt de industrie de onontbeerlijke middelen, om zich meer en meer te volmaken. Door de beoefening der letteren kan de geschiedenis der Nijverheid in haar rechte licht worden geplaatst en door de lessen der geneeskunde weet de industrie, wat nuttig gebruik van den handenarbeid kan worden ge maakt. En voorgelicht door de kennis van het geen de mensch in eiken stand en kring be hoeft, om welgemoed, ijverig en te vreden zijn dagelijksch werk te verrigtenleert de nijver heid het naauw verband begrijpen dat er op haar gebied tusschen verstandelijke en zedelijke ont wikkeling bestaat. Wel is het dus pligtraatig en betamelijk, dat, als het feestgetij aanbreekt, waarop de Wetenschap hulde ontvangt, ook de Nijver heid hare offers brengt, om het feestgenot te verhoogen. Zóó zijn de belangen der grijze stad in elkander geweven en als academie- en fabriekstad beide beslaat zij in de rij der ste den van Nederland eene aanzienlijke en waardige plaats. Welkom moet dus aan ieder ingezeten van Leiden zijn de aankondiging van het feest der Academievoor het eerst ook een feest der Leidsche industrie. Met even verschoonbare nieuwsgierigheid gluurt hij naar de voorbereidende aanstalten tot den aangekondigden gecostumeer- den optogt als naar de werkzame en ijverige maatregelen, die eene verrassende tentoonstel ling, van wat Leiden op het gebied der Nijver heid kan voortbrengenvoorspellen. Die tentoonstelling zij zal openbaar ma ken dat een goede wil veelja alles ver mag, want klein, ja onbeduidend is het getal van hen, die den moed bezaten en wat veil haddenom de moeijelijke en kostbare uitvoe ring van het plan aantevangen. Die ten toonstelling zij zal getuigenis geven van den toestand der Leidsche industrie met al hare deugden en gebreken en van den geest der in dustriëlen zoo welgezind of zoo bekrompen naar mate van hetgeen men ziet of hetgeen men mist, naar hetgeen men niet had gewacht of wat men te vergeefs zocht. Deze tentoon stelling zij zal het bewijs opleveren, dat er nog veel in Leiden bestaatwat aanmoediging en ondersteuning verdient en nog niet geniet maar ook wat nog teert en voordeel trekt van de glorie der vaderenofschoon hun veerkracht niet is geërfd. Die tentoonstelling zij zal veel stof geven tot opmerking en tot leering, tot roem en tot beklag, maar ook tot erkente lijkheid dat er verhooring ia^g9!ffl9(riun op de bededie met verguldeARuer^e»,bo<8^yde hoofddeur van het Raadhuyf^nijkt: vA petfoel) §tet ^ollanH fcït

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1