stemmingen der Kamer van den 27 April over de Spoorweg-concessie Scheveningen - Woerden, van den IIs" Mei over de regeling der cultuur contracten bij de Wet en van den 12en Mei over de financiële verpligtingendie de regering bij de concessie Scheveningen - Woerden op zich heeft genomen, eene aanmerkelijke wijzi ging in het kabinet of eene kamerontbinding vrij onvermijdelijk schijnt. Het gemis van ge meen overleg tusschen Kegering en Kamer is te sterk sprekend, dan dat het behoud van den tegenwoordigen toestand niet nadeelig voor het Vaderland zou zijn. Het grootste gedeelte der leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft bereids de residentie verlaten waaruit men mag vermoeden, dat de werkzaamheden der Kamer vooreerst geen voortgang zullen hebben. Het onderzoek nopens het wetsontwerp op de regterlijke organisatie in de afdeelingeu is afgeloopen en dat betreffende het voorstel van den heer Sloet tot Oldhuis tot afkoopbaarheid der tienden loopt ook ten einde. Zondag is in de R. C. kerken te 's Hage voorgelezen een adres van dankzegging van den Paus aan de leeken van Nederland voor hunne milde bijdragenvoor zijne zaak bijeengebragt. Eerstdaags zal plegtig de eerste steen wor den gelegd voor de nieuwe in aanbouw zijnde Hoogduitsche kerk te 's Gravenhage. Zondag e. k. zullen te 's Gravenhage de nieuwe exercitiën op de te houden parade voor het eerst door het garnizoen worden uitgevoerd, terwijl ook deze week de posten op de nieuwe wijze zullen worden bezet. Gedurende het zomersaizoen zal op het terras der Sociëteit Zeerust te Scheveningen door een weibezet orchestonder de leiding van den heer J. Bolten, kapelmeester van het mu- zijkkorps der dienstdoende schutterij te 's Hage, muzijk worden uitgevoerd. Het Prov. Geregtshof in Zuidholland heeft bij arrest van Woensdag bevestigd een vonnis der regtbank te Leiden, waarbij H. de Maas, oud 21 jaar, zadelmaker, is veroordeeld tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf en 5 geldboeten ieder 25ter zake van vijf gepleegde oplig- tingen en eenvoudigen diefstalen zulks na reeds te voren twee maal wegens diefstal en eens we gens bedelarij te zijn veroordeeld geweest. Vervolgens werd behandeld de zaak van J. Ter winkel, kok te 'sHage, appellant van een von nis der regtbank, waarbij hij wegens eenvoudi gen diefstal tot 1 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Deze appellant had de gewoonte niet alleen zijn huishuur niet te betalen, maar als men hem dan geregtelijk dwong, de woning te verlatenverscheidene zaken aan het huis be- hoorende af te breken en mede te nemen, met welke manier van handelen zijn laatste huisbaas geen genoegen schijnt te willen nemenwaarvan dan ook de onderwerpelijke veroordeeling het gevolg is. Na het door den raadsheer mr. de Bordes uitgebragt rspport, heeft de heer mr. D. van Iiaalte, namens den appellant, verzocht, dat het Hof een nieuw getuigenverhoor moge ge lasten, welk verzoek door het Hof is toegestaan; zijnde de behandeling der zaak alzoo uitgesteld tot den 5 Junij e. k. Men verzekert ons, dat het getal voor werpen voor de Leidsehe tentoonstelling van Nijverheid bestemd, in de maand Junij 1860 te houdenvoor zoover de opgaven der inzenders nu reeds behelzen, zoo groot is, dat de Com missie, met de regeling daarvan belast, heeft moeten besluitenom een gedeelte der opene plaats van het gebouw te overdekkenten einde de voorwerpen behoorlijk te kunnen plaatsen. Het is niet van belang ontbloot bij elke voorkomende gelegenheid de werking der nieuwe onderwijswet naauwkeurig na te gaan. Nu de voorjaarsexamens weder afgeloopen zijn en eene algemeene opgave in de IZekker geschied is, behoeft men slechts eene enkele vergelijking te makenom te zien hoe ongelijk de uitslag op nieuw geweest is: b. v. Gelderland met Zuid- Hollaud vergelijkende bevindt men, dat in eerst- genoemde provincie 128 kandidaten geslaagd, 30 afgewezen zijn, terwijl in laatstgenoemde 108 geslaagd en 108 afgewezen zijn, gevende dit ongeveer eene verhouding als -}• der exa minandi. Zouden de Zuid-Hollandsche kandida ten zich zoo weinig voorbereid hebben I Opmerkelijk is het, dat in niet ééne provincie iemand zich heeft doen examineren voor de landbouwkunde. 'Te Middelburg is het huis van burgerlijke verzekering overbevolkt, door de voor het smok kelen van lompen veroordeelde kinderen. Een gevangene in het crimineel gevau- genhuis te Leeuwarden heeft zich bezig gehou den met het vervaardigen van valsche bankbil- letten, waarvan een afgewerkt van 100een onafgewerkt van 100 en een van 1000 in zijn bezit zijn gevonden. Het is niet onmoge lijk dat zoodanige ook reeds in omloop zijn gebragt. Mogt dit het geval zijndan wordt in de opsporing en aanhouding daarvdh veel be lang gesteld. BUITENLANDSCH NIEUWS. Men verzekert, dat Mazzinizich te Genua bevindt en dat hij de hefboom is van al wat er op het oogenblik met betrekking tot Sicilië omgaat. Het beursgeruchteenige dagen geleden medegedeeld, dat een Russisch leger aan de ri vier de Pruth is bijeengetrokkenheeft zeer de aandacht getrokkenom dat men het onwille keurig in verband brengt met Jde plannen die sedert eenigen tijd aan Rusland en Frankrijk ten opzigte van het Turksche rijk toegeschreven worden. Sommige dagbladen hebben zich ge haast dit berigt tegen te spreken. Maar nu ver-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 3