DAGBLAD. No. 66. Vrijdag '18 Mei. A0. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Hommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; .6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 20 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 a. 58 m.; 9 u 28 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan dc Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'amorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van FabricageDingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te 10 ure. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesauriedagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Oudeu Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van S 1 ure en van 3G ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. Openbaar lager onderwijs. VI. Bij de berekening der kosten voor het open- lar lager onderwijs moeten we twee zaken op sn voorgrond stellendie niet uit het oog ver leren mogen worden. De hoofdonderwijzers wer den zoo karig bezoldigddat zijten einde in een behoorlijk onderhoud van hun gezin te kun- aen voorzien naar den standdien zij moeten Werengedrongen worden door bijzonder huis- Iffldenvijs te verdienenwat aan die bezoldiging oitbrak. Een ander punt betreft het personeel fltr hulponderwijzers en kweekeüngendat in den Ifctsten tijd meer bekwame personen teltomdat de bezoldiging iets beter dan vroeger is. Op het openbaar lager onderwijs hier ter stede heeft tong een nadeeligen invloed uitgeoefend de magt van het clericaal gezag. Jaren lang bestond het per soneel van hulponderwijzers veelal uit adspirant- catachiseermeestersdie meestal op gevorderden leeftijd andere betrekkingen verlieten en aanvin gen tegen een sober loon zich in de pedagogie W oefenen, om later die op het gebied der gods dienst voorttezetten. Meestal waren de hoofdon derwijzers der openbare lagere scholen ook godsdienstonderwijzers. In den laatsten tijd is laarin eene gunstige verandering gekomen naar met dat gevolg, dat het getal scholen is rerminderd, om te bezuinigen; want de feiten Merspreken het beweren, dat er geen behoefte isn vier scholen bestond, 't Kan dus niet het atnst bevreemding wekkendat met het plan Wt door ons is aan de hand gegevende uit toren zeer zullen toenemen. Wij begrijpen, dat iften hoofdonderwijzer eenebezoldiging van ƒ1600 hjaars toekomt en het inkomen van hulponder- rijzers van 250 tot 600 's jaars moet klim- Wn. In ons plan ligt evenzeer, dat eene strenge afscheiding plaats vinde tusschen scholenwaar kosteloos onderwijs wordt genoten, en die, waar voor eenir/ schoolgeld wordt betaald. Evenzeer is dat een grief tegen heigeen bestaat, 't nelk eene regeling aanduidtdie op eene onoordeelkundige beschouwing rust van het hoofdkarakter der la gere volksklasse, dat niet, al is het berispelijk, zoo gemakkelijk te verbeteren of te veranderen valt. De plaatselijke begrooting is belast met eene uitgaaf van f 6700 voor jaarwedden der hoofd en hulponderwijzers, mitsgaders voor toelagen ten behoeve van kweekelingenen met 1600 voor wachtgeld van twee hoofdonderwijzers. Al klom die som van f 8300 tot het dubbel of 16000 dan nog zou dit voor den geldelij- ken toestand der gemeente geen bezwaar ople veren; want tot welk beter einde zou de jaar- lijkscbe besparing op het bedrag der subsidiën voor de armen en de beschikbaar komende som, die voor het onderhoud der militaire gebouwen werd besteed, kunnen worden bestemd? Maar nu reeds wordt de opbrengst van schoolgelden op f 1500 geraamd en die inkomsten zijn voor de toekomst verzekerd tot een bedragdat misschien tot bestrijding, zeker tot eene belangrijke tege moetkoming voor de kosten der nieuwe scholen zal verstrekken. De hoofdonderwijzers, houders van bijzondere scholenvinden daarin nu een voldoend middel van bestaan. Bij de heffing van een door ons voorgesteld schoolgeld en de voordeelendie een wel ingerigt openbaar lager school onderwijs oplevert, is er geen gevaar, dat de inkomsten onvoldoende zullen zijnom de kosten der scholen te bestrijden. Enwat men ook daartegen moge inbrengen wij blijven be weren en zullen dat bij gelegenheid ook trachten te stavenin Leiden bestaan voldoende hulp bronnen om van de ingezetenen te kunnen hef fen wat voor de plaatselijke behoeftenzelfs op

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1