te eigenen? Uit dit oogpunt alreeds is het noodig, dat men behoorlijk onderscheidt, wikt en weegt, opdat het oordeel onberispelijk zij. En nu eenmaal aan het Staatsgezag zulk eene bevoegdheid toegekend isligt het toch in den aard der zaak, dat wat den een wordt toegestaanniet even daarom aan een ander recht of aanspraak op dezelfde gunst geeft? Die onteigeningswet maakt eigenlijk altijd eene vreemd figuur, wanneer men de onbelemmerde toepassing wil van de vrijzinnige beginselen. De beste theorie geraakt evenzoo in een kwa den reukwanneer zij onoordeelkundigte on gelegener tijd of onhandig wordt toegepast. Is het naar zuivere staathuishoudkundige beginselen verdedigbaar, om ten believe van iedere waag hals, die zich aanmeldteen ander van zijn eigen dom te ontzetten? Wij kunnen het dus begrij pen en ook goedvinden, dat die het roer van het Bewind in handen heeft, wel eens wikt en weegt en ten slotte kiestwat waarlijk strekken zal ten algemene nutte. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der Gemeente Ede Jhr. A. W. van Borssele; tot officier van gezondheid lc klasse die van de 2e klasse C. A. A. Kieckens en J. C. Lampe. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft Maandag in hare afdeelingen onderzocht het wets-ontwerp nopens de nieuwe regterlijke inrigting. Men verwacht, dat de Kamer vóór haar uiteengaan nog zal behandelen de ontwerpen tot nadere vaststelling der begrooting voor het hoofd stuk van Oorlog over 1S59 en 1860. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen twee adressen, als: 1°. van het bestuur der gemeente en de kamer van koophandel en fabrieken te Nijmegen, houdende klagte over de uitsluiting van Nijmegen van het spoorwegnet; 2°. van dijkgraaf en hoogheemraden van den Alblasser- waard met Arkel beneden de Honive betrekkelijk de ontstane bezwaren omtrent de verpligting tot het leveren van aardspecie voor het onderhoud der dijken, sedert een arrest van den Hoogen Baad. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen des Konings me degedeeld dat de tegemoetkomingen van de Ge meenten in de kosten der vierde algemeene volkstelling zullen wordeu betaalbaar gesteld;, wanneer al de daartoe noodige opgaven bij dat departement van Binnenlandsche Zaken zijn in gekomen. Inzending van declaratiën door de Gemeentebesturen wordt daartoe niet vereischt. Z. K. II. Prins Peter van Oldenburg is Zpmtevigprgen per spoortrein uit de residentie iaat' KtB^eNjam vertrokken, om zich van daar met de stoofhboot naar Hamburg te begeven nlwaar H&. do»r leden zijner familie wordt afge wacht. Yarn di\r zal hij de reis naar Rusland voortzetten. H. M. de Koningin, HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Alexander, bene vens de generaal Mansouroff, Minister van Z. M. den Keizer aller Russen aldaar, hebben den Prins aan het Stations-gebouw uitgeleide gedaan. Uit het verslag van de zitting van den Gemeenteraad te Maastricht van 10 Mei blijkt, dat de heer Ch. Wiener, graveur en beeldhou wer, geboren te Venlo en wonende te 's Hagr, aan dien raad heeft aangeboden eene medaille bevattende het borstbeeld van den koning, dooi dien kunstenaar vervaardigd en waarvan slecht: 24 exemplaren bestaan. De raad heeft dit bewijs van oplettendheid van onzen landgenoot ondei dankbetuiging aangenomen. Men zegtdat ook eene Nederlandsche Stoomboot door de expeditie van Garibaldi ij afgehuurd, om naar Sicilië koers te zetten. Uit Scheveningen berigt men, dat Dings- dag voormiddag de WelEerwaarde heer Ds. Gil- demeesterdie herhaalde malen aldaar be roepen doch nog tot geen bepaald besluit ge komen isdie gemeente bezochtj, en afstapte aan de pastorij van Ds. Kraijenbelt. Nadal hijvergezeld van dien leeraar en de leden des kerkeraadsde voor hem bestemde pastorij had bezigtigdbegaf men zichgevolgd door eene aanzienlijke schare tempelwaarts. In de kerk ge komen deed zich het orgel hooren en betrad Ds. Gildemeester den kansel en sprak den aanwe zigen in weinige maar krachtvolle, indrukwek kende woorden toe; welke toespraak (waarin <k wensch werd uitgedrukt, dat het den Allerhoogst- mogt behagen hetzij den spreker, hetzij ieniani anders naar zijnen wil voor de opengebleven! vacature te bestemmen) werd gevolgd door een treffend gebedterwijl deze plegtigheid werd be sloten met het zingen van het 13° vers uit de! 73en Psalm. Ds. Gildemeester is op nieuw beroepen Zondag voormiddag werd de van Maas tricht beroepen Evangelische Luthersche predi kant H. Heijen in zijne bediening bevestigd doo- Ds. J. E. Inckel met eene leerrede over I Cor XVI10. De bevestigde aanvaardde in de avond godsdienst van dien dag het herder- en leeraars- ambt bij de Evangelisch Luthersche gemeen!-: alhier, tot grondslag zijner predikatie leggend: I Cor. "III9. Sinds den 15en Maart is de telegraaf kabt gebrokendie van Flakkeê naar Helvoet ligt Hierdoor kan men niet alleen van het eiland Flakkeêmaar ook van Brouwershaven niet te legraferen naar Helvoetsluis en Rotterdam. Be halve het groote ongerief voor de ingezetenen heeft ook de handel groot nadeel; hier van, om dat men nu van Brouwershaven niet kan tele graferen, of schepen in of uit zijn gezeild. Ge lijk men weetbehoort de telegraaflijn van Brou wershaven naar Rotterdam aan eene bijzonderi maatschappijdie in der tijd geweigerd heeft on de lijn aan het Rijk over te geven. Algemee: uenscht men, dat de Regering de telegraaflijn

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2