LEIDSCH D ili BL AD. N°. 65. Woensdag 16 Mei. A®. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhngc, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 n. 42m.;12 n. 7 m.; 3 u. 4 m.; C n. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 n. 58 m.; 9 u. 28 m. Postbus] igtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van FabricageDingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te 10 ure. Bureau der Flaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 nre. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesaurie, dagelijks van 102 ure. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijlcs Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van bet Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. Uit hoofde van den feestdag zal Donderdag avond dit blad niet worden uitgegeven. De Spoorwegmotiën. I. Hoe we over eene parlementaire interpellatie met betrekking tot het verleenen van concessien tot den aanleg van spoorwegen denkenwerd door ons te gelegener tijd blootgelegd. De uit komst heeft evenwel niet aan onze verwachting beantwoord, ofschoon ze klaarblijkelijk in een liberalen geest is uitgevallen. Zijn we dan voor standers van monopoliën? In geenen deele willen we ontrouw zijn aan onze beginselen maar 't is wel meer gebeurddat we met onze geestverwanten op verschillend gebied niet over eenstemden, waar het de toepassing van die be ginselen gold. Niet altijd gaat het op, dat begin selen onvoorwaardelijk de gewenschte toepassing kunnen vinden. Zij zouden dat altijdbijaldien men een wel toebereiden akker aantrof, waarin zij dadelijk wortel konden schieten. Ofschoon het spreekwoord wel eens ten onregte wordt aangehaald, toch blijft het waar, dat er soms aanleiding gegeven werd, om te zeggen: «vivent les principes, perisse le monde!" De spoorwegaanhechting of verbinding is er, gelijk meer aanhechtingen in onze dagenhet bewijs van, dat men soms onhandig en onoor deelkundig beginselen kan doordrijven. Vrijheid in alleswie zal het niet hartelijk voor zich wenscheneen ander gunnen Maar we weten dat niet iedereen die vrijheidvoor een gezon den en normalen toestand onmisbaar, verdragen kanvan wege den kranken of abnormalen toe stand der maatschappij. En daarom is in zoo veel gevallen een staatsgezag noodigdat beslist, wat iedereen van zijne vrijheid moet opofferen. Er is geen enkele burgerlijke of staatswetdie daarvan niet het karakter draagt. De wet op de onteigening ten algemeenen nutte staat aan het hoofd van de rij onzer staatswetten, die meer of min, soms grooten inbreuk maken op, onze bur gerlijke vrijheiddewijl men een gedeelte daarvan moet; ten offer brengen aan het alge meen belang. Openbare mededinging is een voornaam be standdeel der burgerlijke vrijheid en een onmis baar vereischte voor de bevordering van alge- meene volkswelvaart. Maar overdreven geleidt zij veeltijds, gelijk alles wat te sterk gespannen wordt, tot verlies ook van hetgeen men het voorregt had te genieten omdat er zooveel ont brak aan de deugdelijkheid der middelen die ter hand genomen werden. Behoeven we voorbeelden aantehalendie de nadeelige gevolgen van eene onbesuisde mededin ging staven? Keeren we liever tot de spoorweg kwestie terug. Men heeft gewezen [op diligence- en stoom bootdiensten die geene uitsluitende concessien kunnen verkrijgen. En toch eischt de open bare orde zoowel als het algemeen belangdat geene dienst gelijktijdig en op dezelfde lijn met eene andere wordt vergund. En nu betreft die dienstgewoonlijkhet bevaren van denzelfden[stroom of het berijden van denzelfden wegdie immers niet toelaat|, dat er een onbepaald getal van ge bruik maken, ofschoon toch al, wat voor de publieke dienst is bestemd, ook ten gebruike van iedereen dienstig moet zijn. Bij den aanleg van spoortreinen is het eerste vereischtedat er een spoorweg bestaat, en daartoe moet ieder bijzonder eigenaar een deel van zijn eigendom afstaan vrijwillig of gedwongen. Is het van zoo weinig belang daaraan de hand te slaanzoodat ieder, die zich aanmeldt, aanspraak kan maken op een vrijbrief, om zich het verlangde deel toe

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1