LEIDSCH DAGBLAD. N°. 60. Donderdag 10 Mei. A0. 1860. Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Nommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Botterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te S u. 26 ra.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 5S m.; 9 u. 28 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, aan de Katoenfahriek en op de Nicuwstraat'smorgens te 7 ure 30 min., 'smiddags te 12 ure, 'snamiddags te 3 ure 45 min., 'savonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders I Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van Fabricage, Dingsdag 12 ure. Burgemeester, dagelijks te 3 10 ure. Bureau der riaatselijhe Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon- I derd. Thesauriedagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 3 6 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van S4, van het Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot kap. van de 3® klasse bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs den len luit. N. van lthijn van het corpswerk zaam aan het dep. van oorlog. De Minister van Oorlog heeft aan den Ge meenteraad van Arnhem voorgesteld, dat al de gemeentegebouwen met de daarin aanwezige meu belen thans bij de militaire bezetting in gebruik i of daarvoor bestemd, met 1° Januarij 1861 kos teloos aan het Rijk worden afgestaan ten behoeve der troependie bestemd zijn of zullen worden in de Gemeente garnizoen te houdendat alle herstellingen, veranderingenvernieuwingen I als anderzins, welke aan die gebouwen, meube len enz. noodzakelijk worden geachtgeschieden I voor rekening van het rijk en dat de bedoelde gebouwen tot geen ander einde dan tot militair gebruik bestemd worden, zoodat, wanneer het niet meer noodig wordt geoordeeld in de Gemeente militaire gebouwen te bezettenzij weder aan de Gemeente zullen worden terugge- I geven. De Minister van Justitie heeft ter kennis I gebragt van hen die daarbij belang mogten heb- I ben dat hij zijne gewone audiëntie in plaats van I des Dingsdags, voortaan zal houden des Woens- Idags, 'snamiddags ten één ure. Zondag morgen had te Loosduinen de be- 1 vestiging plaats van den nieuwen leeraar Ds. Schijvlietvan Nunspeet overgekomen. De be- vestiging geschiedde door Ds. Felixvan Heeg. Des namiddags aanvaardde de nieuwe leeraar zijn dienstwerk en predikte naar aanleiding van Bom. 1 vs. 16a voor eene talrijke schare van hoordersonder welke velen van naburige ge- 1 meententerwijl de plegtigheid niet weinig werd verhoogd door het uitmuntende orgelspel van 1 den heer G. P. Koning, organist der Willems kerk te 's Gravenhagedie daartoe opzettelijk was uitgenoodigd. Verschillende dagbladen deelen van tijd tot tijd medewie in aanmerking komen bij de vervulling der openstaande leerstoel bij de theo logische faculteit der Leidsche hoogeschool ja gaan zelfs zoo ver, met op te gevenwie door HH. Curatoren zijn voorgedragen. Wij kunnen stellig verzekerendat nog geen dubbeltal is opgemaakt, veel min ingezonden of voor open baarmaking vatbaar. Die mcdedeeliogen kunnen dus niet anders worden beschouwd dan als zij- delingsche aanbevelingen van vrienden die daar door de aandacht op zulke kandidaten willen vestigen, 't Is de vraag, of op die wijze werke lijk aan laatstgenoemden dienst wordt bewezen en HH. Curatoren zich zullen laten verleiden om op zoodanige onbescheidene bemoeijingen acht te slaan. Dat collegie heeft immers het recht, om aan zulke beoordeelaars van wat eene goede keuze eischt, toe te voegen, wat geschreven staat aan het slot van 't 3° vers II Koningen 2. In Nederland is het getal tijdschriften be trekkelijk aanzienlijk, te weten: in 1858 kwa men er 212 uit. De helft daarvan (niet min der dan 91, of 43 pCt.) zijn in de jongste vijf jaren opgerigt, namelijk sedert 1854. In 1859 kwamen 139 nieuwsbladen (dag- of weekbladen uit) waarvan 78 een maal 's weeks of minder, 32 twee malen 's weeks, 12 drie malen en 1 vijf malen 's weeksterwijl het getal der dagelijksch uitkomende bladen 16 beliep. Men telde in het zelfde jaar hier te lande 286 boek- en 39 steen drukkerijen, 908 boekhandelaren, 90 muziek-, kaart-, kunsthandelaren enz. Uit Vlaardingen wordt gemeld, dat gelijk soortige kunstenarijen als met de boter, met de haring plaats hebben. In Amerika, waardeNe- derlandsche haring zoo zeer gezocht was, is zij thans bijna niet meer gewildzoover heelt het

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1