kingwant de gemeeute kangelijk elk hou der eener bijzondere schoolook schooled heffen. Het lot van zulke schoolhouders zelve wordt er door verbeterdomdat zijgoed en zeker bezoldigd, onafhankelijk zijn van de lui men der ouders en hun pligt niet aan hun be lang behoeven opteofferen en van lastige mede dingers bevrijd zijnterwijl het vooruitzigt op pensioen de toekomst meer verheldert, dan het onzeker genot van de gunst der ouders. Op die gronden spraken wij van eene oplossing der bij zondere school in de openbareterwijl het bij zonder onderwijs altijd vrij blijft en vereenigde middelen en krachten ook op dat punt met de openbare school van uitgebreid lager onderwijs kan blijven wedijveren', als het schoolgeld naar denzelfden maatstaf wordt bepaald. En zoo ko men we tot ons laatste punt. BINNENLANDSCH NIEUWS. Z. M. heeft aan M. Langeveld op verzoek, eervol ontslag verleeud als plaatsv. kantonregter te Schagen, en benoemd tot raadsheer in het prov. geregtshof te Utrecht Jhr. Mr. J. L. Earn, thans rechter in de arr. regtbank te Utrecht. Z. M. heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer Lucien André, chef de bureau bij het departement van openbare wer ken in België. Door het prov. kerkbestuur van Drenthe zijn toegelaten als candidaten tot de heilige dienst de heeren J. A. Willinge en M. Goorman. Beroepen bij de Herv. Gemeente te Hengelo Ds. H. C. Bervoets, pred. te Kootwijkte Nij- kerk op de Veluwe Ds. H. Slothouber te Doorn spijk; te Bergschenhoek J. J. Eigemancand.; te Eockange H. Fortuincand.; te Krabben- dijke, E. J. van de Koemer, cand.; te Bunnik J. A. M. Boldermancand.; te Staphorst Ds. A. P. A. du Cloux te 's Grevelduin Capelle; te Norg Ds. E. R. Borgesius te Terwispel. Bedankt voor het beroep naar Joure door Ds. J. M. Vorstman te Renswoude. Beroepen tot predikant bij de Evangelisch Luthersche gemeente te Maastricht de propo nent J. A. Böhringer en in de Beverwijk de proponent K. Scharten. Het ontwerp van wet op de rechterlijke organisatie zal nog in den loop dezer week of in 't begin der volgende worden ingediend. Het is 4 weken bij den Raad van State geweest, en voor eenige dagen in eene commissie uit dat staatsligchaam bij den Minister van Justitie ge weest om de gemaakte aanmerkingen mede te deelen. Gedep. Staten van Drenthe hebben aan den Koning verlof gevraagdom de Staten bui joon bijeenteroepenten einde zoodanige te beramenals noodig zullen wor- ,enom de uitsluiting van Drenthe kwegnet, zoo mogelijk, te verhoeden. In het Weekblad van het Rerjt komt ei nog al heftig artikel voor over de concessie het monopolie in zake der Haagschen spoorwi verleend. In dat betoog wordt verklaard.dat concessie, uit een juridiesch oogpunt, is nioti onwettig en van onwaarde. De Koning hee het recht van concessie; maar dit sluit niet ia dat uit dit recht voortvloeit, dat men voor zi keren tijdal was dit |ook maar voor 3 jaai daarvan afstand doet, en toch is dat gedaan door aan de Holl. Maatschappij een uitsluiten! recht te geven. Eene wet op de concessien noodig; maar zoolang die er niet is, moet mei zich houden aan art. 16 van het reglement vai 1829, waarin gezegd wordt: »Aan niemand za een uitsluitend recht tot het aanleggen van eent dienst in eene bepaalde rigting kunnen wordei toegekend." Vrijdag had in eene openbare en teven; I buitengewone zitting van het kantongeregt t: Alphen de installatie plaats van Mr. J. G. d: Sain, Advocaat te Leiden, benoemd tot ambte-J naar van het openbaar Ministerie bij dat kan tongeregt, in plaats van den heer J. F. Roos, i burgemeester dier gemeente welke die betrek king tot dus verre vervulde. Een aantal notabelen der gemeente woond- j deze plegtigheid bij. De hoogst en laagst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen binnen de provincie Zuid-Hol land zijn Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen, voor een bedrag van 17.206.02 en dt heer W. S. Burger Jr. te Rotterdam, voor een bedrag van 898.07. Op Z. K. H. Prins Fre derik volgt Jhr. J. N. J. Jantzon van Erffren- ten van Babyloniënbroekte Dordrechttot een bedrag van 12.753.88. Uit Turijn meldt men aan het Belgisct dagblad le Nord het volgende: Het Nederland- sche Gouvernement heeft tot gevolmagtigd Mi nister bij het hof van Sardinië benoemd der heer Heldewier, wiens vader eveneens te Turiji den post van minister-resident langen tijd heef: bekleed. Toenmaals was de heer Solar de li Margarita, het hoofd der rechterzijde, lid vat het kabinet. De heer Heldewier was van dei kant.der katholieke partij het slagtoffer van eet aanslagdie veel overeenkomt met dien 0[ Mortara. Zijne dochter namelijk, die het voor nemen had te kennen gegeven de R. K. gods dienst te omhelzen, werd hem, ondanks zijne pogingen van wederstand als vader en diplomaat, ontnomen. Op de nieuwe zand bij Brouwershaven is aan den grond vast geraakt de Pruissischt Schoener Sabinakap. Niemanvan Wolgarl met tarwe naar Brussel bestemd. De kapitein, een matroos en de loods zijn aan wal gekomen Drie man bevinden zich nog aan boord. In het begin van dit jaar ontdekte de po litie te Zutphen, dat er valsche vijfentwintig en tiencentsstukken in omloop waren. Ten ge-

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 4