ËIDSGH DAGBLAD. N°. 51. Maandag 50 April. A0. 1860. - Het Dagblad kost in de 3 maanden 1.95. Afzonderlijke Hommers 3 Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 n. 42 m.;12 u. 7 m.; 3 u. 4 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 12 u. 59 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 2S m. PostbusligtiDgen aan de Lakenhal, aan de Katoenfabriek en op de Nicuwstraat: 'smorgens te 7 ure 30 min., 's middags te 12 nre, 's namiddags te 3 ure 45 min., 's avonds te 8 ure 30 min. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders Maandag en Donderdag 11 ure. Commissie van FabricageDingsdag 12 ure. Burgemeesterdagelijks te 10 ure. Bureau der PlaatselijJce Secretarie is open dagelijks van 104 ure. Zon- en Feestdagen uitgezon derd. Thesauriedagelijks van 102 ure. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, Wijk V, N°. 328, 'smorgens van 910 ure. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 ure en van 36 ure. Kantoor van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure. Kantoor van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van het Kadaster en de Hypothekenvan 94 ure. >g Een Kerkelijk geschil. I. Er is reeds lang te veel gepraat en te weinig liet openbaar geschreven over een geschil, dat godsdienstige belangen van het aanzienlijkste fcdeelte der bevolking betreft en niet nalaten zoo als de ervaring van de laatste jaren boet getuigenook een verderfelijken invloed >it te oefenen op het algemeene welzijndat be- eefte heeft aan vrede en onderlinge verdraag- iaamheid. Het bedekken van zulke twisten baart nut; want in verschillende kringen wordt zaak in geschil besproken en iedere partij icht zich een aanhang te verzekeren. In den el worden de stand, de oorzaak of de om- lidigheden van zulk een geschil eenzijdig voor- steld en 't is alleen eene eerlijke openbaarheid, le de verdienste heeft haar in het rechte licht plaatsen. Zijn het aanvankelijk weinigen die in de zaak belang stellenhun getal groeit aannaar mate :t geschil van langeren duur en meer ingewikkeld rdt. Barst het op eenmaal losdan openbaren h hartstogtopgewondenheid en al die ver- irfelijke gevolgen van den partijgeest. Menigeen aart zich aan eene zijdewaar hij niet be- ort, en de uitkomst is altijd ongelukkig, omdat meerderheid zich zoo spoedig en onvoorziens ieft laten verschalken, 't Is dus van groot be- ig, de zaken in het openbaar te bespreken. Gewoonlijk zijn in besloten, althans in kerke- vergaderingen die zich zelf zamenstellen, en, die veel of alles aannemen op gezag van deren en de zaken eenzijdig hooren voorstel- door bedekte of openbare partijgangers, die :cnen alles het beste te weten en wier oordeel gevolgd wordt. Anderendiewat in zulke ver gaderingen is behandeld, zoogenaamd vertrou welijk overbrengen, meestal odvolledig en on juist. Weder anderen, die, zoo als men zegt, met twee pannen bakken, in de eene hand water en in de andere vuur dragen; zoogenaamde be middelaars, die meer kwaad dan goed doen, soms uit onverstand, soms uit eigenbelang.'t Is ook daarom goed, dat die vertrouwelijke ge sprekken ophoudenwant al wat openbaar maakt, is licht. Men moet hebben, zoo als het spreekwoord zegt,» le courage de son opinion." Eerlijkheid goede trouw waarheidsliefde komen op elk gebied te paswaar men achterklapen wat meer van dien aard huisselijk en maatschappe lijk geluk verstoortaantreft, 't Komt er op aan dat de feiten duidelijk en onpartijdig worden voor gesteld en, ligt er op de pen die ze zal beschrij ven een schijnsel van meerdere of mindere par tijdigheid 't is des te meer van belang, dat kwaad vermoeden, zoo het mogelijk is, krachtig te be schamen. Ons blad is geen partijblad en onze pen leent zich niet, om het kwaad en het on- regt te bedekken of te verschoonen. Men kan den moed bezitten om zijn gevoelen vrij uit te sprekenmaar men behoort ook zijn moed te betoonen in zelfbeheersching en het vermijden van alle hartstogtelijkheid. Wij willen den oorzaak en den loop van het geschil eenvoudig voorstellen en ook hierin be wijzen, hoe wij de spreuk eerbiedigen, dat de een voudigheid het zegel der waarheid draagt. Van dwaling mag men ons beschuldigenmaar van opzettelijke dwaling kennen we ons vrij. We hebben ons te zeer beijverd, om, voor we eene letter ter pers gaven, verzekerd te zijn van de waarheid der feitendie we mededeelen zouden aan onze lezers. Evenwel 't zal ons aangenaam zijn, indien we worden teregtgewezen en beter ingelicht, waar iets onjuist werd voorgesteld, 't Komt op de waarheid der feiten aanter wijl het oordeel over de waarde, die er aan

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 1