beelshuids zou terugkomen, om zich iu d nieuwe liivoIisUaat als apotheker te vestigen. Men moet daarbij weten dat Miot op de Helena-raedaille aanspraak kon maken, dat hij in zijnen tuin twee kanonnen had, die hij zelf in 1S14 op den vijand veroverd had, en dat hij vroeger over 251)00 fr. rente kon beschikken. Bij de jongst afgeloopene verkiezing van een lid der provinciale staten van Gelderland, hebben te Velp eenige betreurenswaardige voor vallen plaats gegrepen, waaromtrent thans te Arnhem een regterlijk onderzoek hangende is. Naar hetgeen dienaangaande wordt verhaald, zouden een aantal kiezers uit llheden zich, op aansporing van een persoondie daartoe met eene kiezerslijst het geheele kiesdistrict heeft rondgereisd en, hoewel in bekende tinantieele ongelegentlheden verkeerendeechter van veel geld voorzien was, hebben laten overhalen om, elk tegen betaling van een gulden, hunne stem op een weinig) aanspraak hebbenden kandidaat van liooge geboorte uit te brengen terwijl eenige dier kiezers later, na ontvangst van liet geld dien kandidaat op het stembriefje doorgeschrapt en toch op een ander gestemd zouden hebben alsmede de óntvangene guldens den volgenden Zondag in het kerkzakje aan de armen zouden hebben gegeven. Men ziet algemeen tien afloop dezer zaak die, voor zoover bekend is, sedert de invoering der directe verkiezingen hier te lande nog eenig in hare soort is en meer in een naburig rijk te huis behoort, met groote belangstelling te gemoeten vertrouwt dat de justitie de schul digen en hunne medepligtfgeu eene welverdiende straf niet zal doen ontgaandaar een en ander heeft gestrekt ten uadeele van een zeer achtens waardig ingezeten dier gemeente, op wien, on der andere omstandigheden, bij vrijere werking der verkiezing ongetwijfeld meerdere stemmen zonden zijn uitgebragtwelke dezen mogelijk voor eene herstemmingin aanmerking hadden kunnen doen komen. Men is benieuwd, welke maatregelen de Minister van llall zal nemen ten aanzien der posterijen. De lieer van Bosse had, naar men zegt, liet plan, om het briefport voor 't geheele rijk op 5 cents te stellen, mits met gedwongen hankering door postzegels, terwijl ongefran- keerde brieven allen voor 10 cents zouden wor den bezorgd.Iets dient er te worden gedaan, want als de postwet blijft, zoo als zij thans is, moet men het getal postbeambten en bestellers aanzienlijk vermeerderen; terwijl eene gedwon gen hankering tegen 5 cents den arbeid der postkantoren en het bestellen zeer zou vereen- «jmdigen eu bespoedigen. -vhv "Bij besluit van den gouverneur-generaal Ne&j'landsch - Indie van 20 October 1S59 'éij.ifi sleelSts enkele havens op Java, Sumatra's wCéiljkist eii Borneo voor den algemeenen invoer •pptii.^esteRl en kunnen ook aldaar wollen en ka toenen goederen met certificaten van Nederland- schen oorsprong tegen het bij de tarieven bepaald verminderd regt worden ingevoerd. De gemeenteraad van Leiden heeft aan de gemeente-commissie van liet Nederduitsch Her vormde kerkgenootschap in eigendom afgestaan de banken kussensboeken en stoven welke van wege bet burgerlijk gezag in de kerken diet gemeente aanwezig zijn, onder voorwaarde, dat aan elk der tot heden in die kerken zitting ge had hebbende regeringsleden en professoren, tegen eene zeer matige bijdrage, eene geschikte zitplaats wordt verleend. In de zitting van 19 April jl. is door den gemeenteraad de goedkeuring geweigerd aan drie staten van af- en overschrijving van verschillende posten op dc gemeentebegrogting van 1859. In hek begin dezer maand is te Wiesba den overleden de laatste persoon die in het ge not was eener lijfrente tegen zes percent van het uitgeschoten kapitaal van eene negotiatie, die ten behoeve der stad Leiden in het jaar 1780 is gesloten, zoodat 80 jaren die rente is genoten. BUIT3NLAND3CH NIEUWS. Volgens berigten uit Genève beeft het liberale kiescollegie van Savoije een protest uit gevaardigd tegen den uitslag der stemming. Het verklaart voor de overmagt te zwichtenmaar behoudt zich, met het oog op latere eventuaii-l teitenzijn goed regt voor. De liberale partij t< Chambery heeft eene verklaring openbaar gemaakt, waarin zij het feit constateert, dat zij zich van de verkiezingen heeft onthouden. Tegenover een koningrijk, dat haar van zich afstoot en een keizerrijk, dat zich van Savoije meester maakt, heeft de liberale partij het beginsel, waarvoor zij strijdt, ongeschonden willen bewaren, en is het uit dien hoofdedat zij aan de verkiezingen geen deel heeft genomen. Frankrijk heeft een congres van al de mo gendheden voorgesteld, niet om de Zwitserscht kwestie te regelenmaar om tot eene herzienin; van de Europesche tractaten over te gaan. Dj berigt wordt van eene andere zijde tegengespro ken en zou bet congres zich alleen tot de Sa- vooische kwestie bepalen. De graaf de Montemolin en zijn broedei Ferdinand zijn zaturdag morgen bij Tovtosa if. hechtenis genomen. De Pauselijke regering heeft eene leening van 50 millioen fr. met Belgische buizen geslo ten. Een comité is gevormd tot liet ontvanger van giften ten behoeve van den Staat. Te Brussel is de Burgemeester Ch. di Brouekcre overleden. Bij de volksstemming te Nizza hebben zici 2-1148 steramen vóór en 160 tegen de aanbeet ting bij Frankrijk verklaard. Een partikulier be rigtbij ons uit Nizza ontvangenmeldt echter dat het aantal tegenstemmers aldaar bedraagt 8000

Leidsch Dagblad | 1860 | | pagina 2